Mohlo by vás také zajímat
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Nové tváře ve vedení ČNB, bankrot Eiffel Optic a recese prý do Evropy nedorazí aneb souhrn ekonomických událostí 7. týdne 2023
Podle EK se Evropa vyhne recesi; síť Eiffel Optic zkrachovala; detaily důchodové reformy prý budou v březnu; Tykač se uchází o vydavatelství Mafra; Buffett snížil podíly v TMSC a Blizzardu; Kofola vykázala solidní výsledky a postaví halu; šéf SB končí; brexit Británii finančně neprospěl; Ford v Evropě zeštíhlí; Renault je ve ztrátě, ale vyplatí dividendu; H&M chce také recyklovat oděvy; ropnému a plynárenskému průmyslu se loni hodně zadařilo.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
asi málokdo z nás to čekal, ale příští týden uplyne rok od začátku války na Ukrajině. Když se za tím rokem válčení ohlédneme, vidíme spoustu zničeného – od lidských životů po hmotné statky. Je trochu paradox, že dost přesně popis války a de facto i stav ruského vojska vystihl právě ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj před více než 150 lety: „Cílem války je vraždění, zbraní války je vyzvědačství, zrada a povzbuzování k ní, přivádění obyvatel na mizinu, drancování nebo kradení ve prospěch armády, podvod a lež, nazývané válečnou lstí. Mravem vojenského stavu je nedostatek svobody, to znamená kázeň, zahálka, nevzdělanost, krutost, nemravnost, opilství. A přes to všechno je to nejvyšší stav a všichni ho mají v úctě.“ A i když konec bojů na Ukrajině se zatím stále jeví jako nereálný, věřím, že jednou skončí…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Nové tváře v radě ČNB
Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od pondělí stali bývalý ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka a dosavadní vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. V sedmičlenné radě nahradili viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým skončil šestiletý mandát. Na pozici viceguvernéra uvolněnou Morou se od pondělí posouvá člen rady Jan Frait.
Evropa se vyhne recesi
Evropská ekonomika se v prvních měsících letošního roku vyhne avizované ekonomické recesi, a to navzdory pokračujícím dopadům ruské agrese na Ukrajině, uvedla Evropská komise. Zároveň doplnila, že hospodářský růst bude proti původním odhadům vyšší. Česká ekonomika by podle úřadu měla v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovat a za celý rok vykáže růst o 0,1 procenta.
Bankrot Eiffel Optic
Síť prodejen brýlí Eiffel Optic zkrachovala. Firma, která se na českém trhu pohybovala více než třicet let, na sebe podala insolvenční návrh. Nemá už finance ani na lednové výplaty. Zprávu přinesl web Seznam Zprávy. Eiffel Optic má v Česku 26 prodejen a okolo 150 zaměstnanců. Za počátek svého pádu označila koronavirové lockdowny, během kterých uzavřela svoje ztrátové prodejny.
Detaily důchodové reformy v březnu
Udržitelnost důchodového systému má narýsovat reforma, o jejíchž podrobnostech bude ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ještě tento a příští měsíc jednat s koaličními partnery i s opozicí. Změny představí v březnu. Jurečka odmítl některé informace o zvyšování věku odchodu do penze, které zveřejnila Česká televize.
Mafra od Babiše k Tykačovi?
Miliardář Pavel Tykač má zájem o největší české vydavatelství Mafra. Probíhající vyjednávání o možné transakci poprvé připustil jeden ze zájemců. Momentálně potenciální cíl nákupu zkoumáme, sdělil v rozhovoru pro E15 Pavel Tykač.
Buffett snížil podíly v TMSC a Blizzardu
Americká společnost Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta uskutečnila v závěru loňského roku několik překvapivých transakcí. Výrazně snížila svůj akciový podíl v tchajwanském výrobci polovodičů TSMC a také v americkém vývojáři počítačových her Activision Blizzard. Buffett přitom investoval vysoké sumy peněz do obou titulů teprve nedávno.
Konec velkorysých valorizací penzí
Opakované a příliš štědré valorizace penzí stahovaly průběžný důchodový systém ke dnu. Jedním z důvodů byla nerovnováha mezi prudkým růstem nadprůměrných penzí a naopak pomalým zvyšováním těch podprůměrných. Způsobil to mechanismus, jímž se řídily mimořádné valorizace důchodů vyvolané vysokou inflací. Na disproporci upozornila už loni Národní ekonomická rada vlády. Její doporučení nyní kabinet zohlednil a valorizační pravidla změnil.
Teslu zase zlobí software
Americký výrobce elektromobilů Tesla svolává ve Spojených státech přes 360 000 vozů, protože testovací verze softwaru pro automatické řízení, kterou jsou vozy vybaveny, může způsobit nehodu. Oznámil to americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Úřad tvrdí, že software Full Self-Driving Beta umožňuje vozům překračovat rychlostní omezení či projíždět křižovatkami nezákonným nebo nepředvídatelným způsobem, což podle něj zvyšuje riziko nehody. Tesla podle agentury AP s analýzou NHTSA nesouhlasí, provede však bezplatnou aktualizaci softwaru, aby obavy úřadu rozptýlila.
Vlna propouštění nekončí
Americká softwarová společnost Twilio pokračuje, podobně jako další velké technologické firmy, v masivním snižování nákladů. V pondělí oznámila, že propustí dalších přibližně 17 % své pracovní síly, tedy více než tisícovku lidí. Podle zjištění E15 se propouštění dotkne i pobočky Twilia v Praze, která možná směřuje ke svému kompletnímu uzavření.
Továrna na čipy za humny
Německá společnost Infineon dostala povolení postavit v Drážďanech za 5 mld. eur závod na výrobu čipů. Se zahájením výroby se počítá od roku 2026, uvedla firma na svém webu. Výrobce čipů používaných v automobilech a datových centrech uvedl, že půjde o největší jednorázovou investici v jeho historii. Společnost usiluje o to, aby miliardu eur na výstavbu továrny získala z veřejných zdrojů. Továrna podle ní vytvoří kolem jednoho tisíce pracovních míst. Při plné kapacitě bude generovat roční tržby zhruba ve stejné výši, jako je investice.
Když ji miluješ, tak postaví halu
Výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko postaví ve svém výrobním závodě v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku novou skladovou halu. Do konce roku by měla mít společnost stavební povolení. Investice vyjde na nižší stovky milionů korun, uvedla ve středu za společnost Jana Ptačinská Jirátová. Nápojářská skupina také zveřejnila své výsledky. Loni jí stouply tržby o 18,7 % na 7,88 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) činil 1,11 miliardy korun, proti roku 2021 se tak snížil o 1,8 %. Výsledky firma hodnotí jako úspěšné, uvedla, že jich v ekonomicky náročném roce dosáhla i přes zvýšené náklady na energie a suroviny. Provozní zisk podle Kofoly podpořily rostoucí prodeje v klíčových prodejních kanálech, rekordní letní sezona, meziroční růst kategorie nápojů na cesty, ale i sílící obliba čerstvých šťáv a bylinných čajů.
Výroba elektřiny z OZE u nás nic moc
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě zaostává. Podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny loni v České republice činil 3,7 %. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl totiž tento podíl kolem 22 %. Česko zároveň zaostává i v tempu nárůstu této výroby. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Větrné a solární elektrárny v Česku loni za prvních devět měsíců roku vyrobily přes 2,52 terawatthodiny elektřiny. Celkem bylo v Česku za stejné období vyrobeno více než 62,24 terawatthodiny, nejvíce z parních a jaderných elektráren.
Šéf Světové banky končí
Prezident Světové banky (SB) David Malpass se rozhodl koncem června odstoupit z funkce. Američan Malpass se do čela instituce postavil v dubnu 2019, jeho pětiletý mandát měl vypršet až v příštím roce. Malpasse v roce 2019 do funkce navrhl tehdejší americký prezident Donald Trump. Je tradicí, že Světovou banku vede Američan, zatímco v čele sesterského Mezinárodního měnového fondu stojí zástupce Evropy.
Negativní stránka brexitu
Brexit zastavil vlnu podnikatelských investic, Británie kvůli němu přišla o 29 mld. liber, což je zhruba 1,3 % hrubého domácího produktu. Každá britská domácnost přišla tedy asi o 10 000 liber. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil server The Overshoot, to uvedl Jonathan Haskel z britské centrální banky. Její činitelé před dopady brexitu nevarují poprvé. Sílí přitom obavy, že Británie směřuje k vleklému ekonomickému poklesu.
Exšéf Wirecardu popírá podíl na podvodech
Bývalý šéf zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun před soudem popřel, že by se podílel na podvodech v podniku. Uvedl, že kolapsu firmy hluboce lituje, ale odmítá veškerá obvinění vůči své osobě. V případě prokázání viny hrozí Braunovi až 15 let vězení. Finanční společnost Wirecard v červnu 2020 vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 mld. eur, které vykazovala ve svém účetnictví.
Ford v Evropě zeštíhlí
Americká automobilka Ford Motor plánuje v příštích třech letech zrušit v Evropě asi 3 800 pracovních míst, což je zhruba 11 % její celkové pracovní síly v regionu. Propouštění se dotkne zaměstnanců ve vývoji a v administrativě, uvedla v úterý firma v tiskové zprávě. Ford se tak snaží vyrovnat s růstem nákladů, v souvislosti s přechodem na výrobu elektromobilů ale potřebuje celkově zeštíhlit.
Knihobot rozšiřuje spolupráci
Knižní secondhand Knihobot rozšiřuje síť svých sběrných míst. V expanzi mu pomohou Levné knihy, se kterými spolupracuje od loňského roku. Díky jejich šesti pobočkám se vloni vrátilo do oběhu již přes 40 tisíc knih. Nyní bude možné přinést knihy na jakoukoliv z 56 poboček Levných knih po celém Česku. O svoz vybraných knih do Knihobotu se postarají samy Levné knihy, Knihobot je pak za původní majitele nafotí, představí zájemcům, prodá a zaveze, kam bude potřeba.
Ekonomika EU stagnuje
Ekonomika Evropské unie loni ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt se tak proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů nezměnil. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je však v recesi, její ekonomika o 0,3 % klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, jsou v recesi už jen Maďarsko a Finsko. V zemích platících eurem ekonomika o 0,1 % vzrostla, což je také v souladu s prvním odhadem Eurostatu. Ve třetím čtvrtletí růst v eurozóně činil 0,3 % a stejný byl i v celé EU.
Renault ve ztrátě, ale s dividendou
Francouzská automobilka Renault se loni kvůli odchodu z ruského trhu propadla do ztráty 700 mil. eur po zisku téměř 967 mil. eur v předchozím roce. Tržby se ale zvýšily a firma plánuje poprvé od roku 2019 vyplatit dividendu. Tržby stouply o 11,4 % na 46,4 mld. eur, především díky vyšším prodejním cenám. Provozní marže, tedy podíl provozního zisku na tržbách, se zdvojnásobila na 5,6 % díky strategii zaměřené na uvádění nových vozů na trh, elektromobily a menšímu počtu slev. Renault navrhl za loňský rok vyplatit dividendu 0,25 eura na akcii, ještě ji ale na valné hromadě 11. května musejí schválit akcionáři. Naposledy společnost vyplatila dividendu v roce 2019, tehdy více než tři eura na akcii.
Prohnilé pozadí nákupů covidových vakcín?
Americký deník New York Times (NYT) se obrátil na nejvyšší soud Evropské unie ve snaze získat textové zprávy, které si předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová posílala se šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Žaloba byla podána 25. ledna, detaily však zatím Soudní dvůr EU neposkytl, zjistil web Politico. Odhalení komunikace mezi von der Leyenovou a Bourlou by mohlo objasnit pozadí nákupů vakcín proti covidu-19, kterých EU od dané společnosti objednala stovky milionů. O SMS zprávách se již delší dobu mluví v souvislosti s obřím kontraktem z května 2021, jehož uzavření reagovalo na problémy s jiným dodavatelem, firmou AstraZeneca.
Nový muž do čela BoJ
Novým guvernérem japonské centrální banky se stane akademik Kazuo Ueda. Ten je bývalým členem měnového výboru centrální banky a ve funkci nahradí Haruhika Kurodu, jehož druhé pětileté funkční období končí 8. dubna. Vyplývá to z dokumentů, které japonská vláda předložila parlamentu. Nominaci musí ještě schválit obě parlamentní komory, kde má ale vládnoucí koalice většinu. Volba Uedy je podle médií překvapivá a mohla by zvýšit pravděpodobnost, že skončí nepopulární měnová politika ovlivňování vývoje výnosů státních dluhopisů.
Recyklace oděvů ve velkém
Švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H&M) založil společný podnik s německou recyklační skupinou Remondis, který bude sbírat, třídit a prodávat použité a nepotřebné oděvy a textil. Druhý největší prodejce oděvů na světě to ve středu oznámil na svém webu. Odvětví rychlé módy hledá způsoby, jak omezit svou uhlíkovou stopu – reaguje tak na rostoucí požadavky investorů na větší odpovědnost za životní prostředí.
Americká inflace polevuje, ale málo
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v lednu zpomalil na 6,4 % z prosincové hodnoty 6,5 %. Míra inflace tak klesla už sedmý měsíc v řadě a je nejníže od října 2021. Vyplývá to z úterní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici. Ti její lednovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,2 %.
Ropa i plyn loni nesly
Souhrnné zisky globálního ropného a plynárenského průmyslu se v loňském roce vyšplhaly asi na 4 bil. USD, zatímco v posledních letech se pohybovaly v průměru kolem 1,5 bil. USD za rok. Uvedl to v úterý výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. K růstu cen přispěly geopolitické problémy, hlavně dopady války na Ukrajině. Země, které jsou závislé na příjmech z prodeje ropy a plynu, by však podle Birola měly pracovat na snížení této závislosti. Poptávka po těchto surovinách se podle něj bude v dlouhodobém horizontu snižovat.
Audiotece se daří
Obrat Audioteky v Česku dosáhl v roce 2022 téměř 100 milionů Kč, a je tak o 17,3 % vyšší než v předchozím období. Velkou oblibu si získala streamovací platforma Audioteka Klub, kde si lidé v uplynulých 12 měsících vyslechli téměř 86 milionů minut obsahu. V meziročním srovnání to znamená nárůst téměř 240 %. Posluchači stále nejvíce vyhledávají detektivky a thrillery, které tvoří více než pětinu na Audiotece prodaných audioknih. Následují je fantasy a sci-fi a osobní rozvoj.
Siemens s digitálním dluhopisem
Siemens je jednou z prvních firem v Německu, která vydala digitální dluhopis v souladu s německým zákonem o elektronických cenných papírech (Gesetz über elektronische Wertpapiere, eWpG). Dluhopis o hodnotě 60 mil. eur je splatný do jednoho roku a je vydán s využitím veřejné technologie blockchain. Emise dluhopisu na blockchainu má oproti předchozím procesům celou řadu výhod, mimo jiné eliminuje nutnost vydávat listinné globální certifikáty a provádět centrální clearing. Dluhopis může být navíc prodán přímo investorům bez potřeby zapojovat banku jako zprostředkovatele.
Air India masivně nakupují
Indická letecká společnost Air India si objednala 250 letounů od evropského výrobce Airbus a 220 letadel od jeho amerického konkurenta Boeing. Katalogová hodnota zakázky pro Boeing činí 34 miliard dolarů, Airbus již své katalogové ceny nezveřejňuje. Společnost Air India se nyní pod novým ředitelem Campbellem Wilsonem snaží získat zpět pověst leteckého přepravce světové třídy a zbavit se reputace aerolinek se stárnoucími letadly a slabými službami.
Už i Izrael vyváží ropu
Izrael vůbec poprvé vyvezl ropu, surovina z pole Kariš směřuje do Evropy. Informovala o tom agentura Bloomberg. Země sice začala před několika lety posílat do zahraničí zemní plyn, ale dosud netěžila významné množství ropy. Ložisko Kariš ve východní části Středozemního moře je stěžejním projektem společnosti Energean, která z něj plyn těží od loňského roku. I přes zahájení vývozu zůstane Izrael čistým dovozcem ropy. Společnost Energean uvedla, že se nadále zaměřuje na plyn, třebaže lehká ropa s relativně nízkým obsahem síry je po celém světě velmi žádaná.
Temelín i Dukovany vyrobí víc
V roce 2025 by mohly elektrárny Temelín a Dukovany vyrobit 32 terawatthodin (TWh) elektřiny, loni to bylo 31,02 TWh. V roce 2021 vyrobily všechny energetické zdroje v Česku 84,9 TWh elektřiny. Novinářům to ve středu řekli zástupci ČEZ. Firma letos investuje v Jaderné elektrárně Temelín 3,6 mld. Kč, loni to bylo 3,5 mld. Kč. Bude dále modernizovat řídicí systémy a vypíše výběrové řízení na nové generátory. Prodlouží také dobu, při níž jsou v provozu bloky mezi odstávkami. Teď je to rok, v budoucnu to bude 18 měsíců. Odstávky bloků kvůli výměně paliva budou letos na prvním bloku od 7. dubna, na druhém od 18. srpna, každá potrvá dva měsíce.
Nová prodejna iWant v srdci Prahy
Český prémiový prodejce Apple iWant otevřel první Apple Premium Partner prodejnu v
samotném centru Prahy. Jde o nejvyšší kategorii prodejen mimo Flagship Stores, které provozuje přímo Apple. Prodejna v legendárním paláci Koruna má potenciál stát se magnetem pro místní i turisty. „Jde o první prodejnu tohoto typu v Česku, která není v nákupním centru a zároveň nese ducha značky Apple – tedy exkluzivní umístění v srdci některé evropské či světové metropole. Dlouho jsme čekali, než se uvolnila exkluzivní lokalita v paláci Koruna. Je to umístění, které si prodejna tak vysoké kategorie zaslouží,“ vysvětluje Petr Syrůček, majitel a zakladatel skupiny maloobchodního prodeje elektroniky Smarty BRANDS, do které iWant patří.
Honeywell s novým výzkumem v Brně
Společnost Honeywell ve svém areálu v Brně otevřela nové výzkumné a vývojové centrum pro pokročilé logistické technologie. Vyvíjené technologie budou skladovým a logistickým společnostem v celé Evropě pomáhat zlepšit jejich dodavatelské řetězce a posílit přesnost, efektivitu a průchodnost balíků. Budou se zde vyvíjet skladová řešení nové generace včetně inteligentních dopravníkových systémů, robotiky, automatických skladovacích a vyskladňovacích systémů, třídicích systémů, paletizátorů a pokročilých vychystávacích technologií ovládaných hlasovými a světelnými příkazy. Zařízení také zákazníkům společnosti Honeywell umožní poprvé si v Evropě tyto technologie zkoušet a školit se v jejich používání.
ČSOB chystá další Validation Camp
Projekt Start it @UNI, podporující studentské podnikání a následné prosazení startupů na
trhu, pořádá druhý Validation Camp, který pořádá startupový akcelerátor Start it @ČSOB spolu s VUT Brno. Víkendový workshop se uskuteční 24. až 26. února 2023 v prostorách Podnikatelské fakulty VUT v Brně. Je určený pro všechny studenty, kteří mají iniciativu rozjet vlastní podnikání nebo se chtějí k nějakému startupu přidat.
Výsledková sezona v plném proudu:
Potěšily: Coca-Cola; Marriott International; Heineken; Barclays; Kering; Gevorkyan; Photon Energy; Glencore; Ahold Delhaize; Kraft Heinz; Analog Devices; Commerzbank; Airbus.
Zklamaly: Standard Chartered; Nestlé; Hasbro; WeWork.