Když před více než 70 lety vyrobili hodináři švýcarské firmy Patek Philippe hodinky z nerezové oceli, tak asi netušili, že jednou se jejich výrobek stane nejdražším chronometrem na světě. Na druhou stranu už tehdy si uvědomovali, že vyrábějí unikát a proto vytvořili pouze čtyři kusy.
A právě nyní koncem listopadu byl jeden z těchto čtyř kusů modelu Patek Philippe 1518 vydražen ve švýcarské Ženevě za rekordní částku. Vítěz aukce zaplatí za náramkové hodinky 11 milionů dolarů (zhruba 280 milionů korun).
Vítěz aukce zaplatí za náramkové hodinky Patek Philippe 1518, což je model z roku 1943, 11 milionů dolarů.
Model 1518 z nerezové oceli na průměru 35 milimetrů zobrazuje věčný kalendář i fáze měsíce. O hodinky se pralo sedm zájemců a skončila duelem mezi dvěma přihazujícími po telefonu. Po pouhých 13 minutách, kdy aukce trvala, se vítězem stal anonymní soukromý sběratel.
Rekordní model 1518 je extrémně vzácným kusem hodinek, který pochází z dílny s téměř 200letou historií (firma polského hodináře Antonia Norberta Pateka začala vyrábět kapesní hodinky v Ženevě již v roce 1839, pozn. red.). Cena vydraženého modelu tak dosáhla téměř čtyřnásobku původně odhadované ceny 3 milionů dolarů.
Tak trochu paradoxně byl výrazně menší zájem o hodinky z téže dílny, které ale byly vyvedeny ve zlatě. Ty se na aukci prodávali „jen“ za 600 tisíc dolarů. Důvod je podle odborníků ten, že ocelové hodinky vynikají stylem a jsou také vzácnější.
Na druhou stranu na rekord jsou u Patek Philippe zvyklí. Předchozí rekordní prodej se uskutečnil ve stejné aukční síni s hodinkami stejné značky modelu 5016A téměř přesně před rokem, za 7,7 milionu dolarů (zhruba 196 milionů korun).
Celkově se nyní v Ženevě na aukci prodaly hodinky značky Patek Philippe v hodnotě 28 milionů dolarů (více než 713 milionů korun). To překonalo veškeré odhady.
Špatné časy pro trh
Výrobci nových luxusních hodinek, kteří se koncentrují převážně ve Švýcarsku, nicméně kvůli zpomalující globální poptávce v posledních měsících zažívají špatné časy a trh s tímto luxusním zbožím začíná stagnovat.
Trh s kvalitními a unikátními hodinkami z dvacátého století jde nahoru
„Trh s kvalitními a unikátními hodinkami z dvacátého století jde nahoru,“ podotknul pro agenturu Bloomberg dražebník Aurel Bacs. „Jiné aukční domy, které se zaměřují na kvantitu, ne tolik kvalitní a vzácné hodinky, ale pravděpodobně zažívají totéž, co celý švýcarský hodinářský průmysl.“
Ten je podle hodnoty prodaných hodinek největší na světě. A i když od roku 2009 do roku 2015 objem exportu hodinek z alpské země vzrostl o 63 procent na 21,5 miliardy švýcarských franků, tak poslední dva roky přinesly pokles.
Trh kleasá, Číňané kupují méně
Od roku 2009 do roku 2015 objem exportu hodinek z alpské země vzrostl o 63 procent na 21,5 miliardy švýcarských franků.
Loňský rok ale vykázal propad o 3,3 procenta. Tento rok pak začal ještě hůře, export se meziročně propadl o 6 procent.
Odpověď na otázku, co je příčinou a kdo za to může, je přitom jednoduchá. Čínští bohatí zákazníci, kteří velmi rádi kupovali luxusní hodinky už tolik nekupují. Nicméně protikorupční kampaň prezidenta Si Ťin-pchinga i zpomalení čínské ekonomiky znamenaly pokles exportu hodinek do Číny skoro o třetinu.
„Čínští zákazníci již nekupují zboží tak křiklavé jako dříve,“ uvedl letos v létě ředitel výrobce Swatch Nick Hayek.
Čínští zákazníci již nekupují zboží tak křiklavé jako dříve.
Další ranou pro firmy orientované na export bylo i posílení švýcarského franku vůči euru a dolaru, když před rokem tamní centrální banka velmi nečekaně uvolnila měnu, což luxusní chronometry zdražilo.
Analytik banky Vontobel René Weber očekává, že export švýcarských hodinek pro tento rok bude stagnovat. A podle jeho slov také dojde na trhu k určité konsolidaci. „Počítáme s tím, že ne všichni výrobci si udrží svou nezávislost,“ naznačuje Weber možnost fúzí některých firem.