Mohlo by vás také zajímat
Zděšení na trzích. Akcie zachvátily výprodeje pod vidinou nástupu recese v USA
Štěpán Křeček 5. srpna 2024Akcie po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám, že ekonomika Spojených států by se mohla nacházet v horším…
Děravé protiruské sankce. Evropské automobilky vyváží skoro jako před invazí
Lukáš Kovanda 1. srpna 2024Česko se v rámci EU výrazně podílí na pokračujícím vývozu aut do Ruska, zjistila agentura Bloomberg. A podobně i další evropské…
Malá revoluce v plynárenství: Slováci vymění ruský plyn za americký
Lukáš Kovanda 8. července 2024Druhý největší dodavatel zemního plynu na Slovensku - skupina ZSE - uzavřel dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) pocházejícího…
Míří Čaputová do čela Slovenska? Opatrně s tím obdivem k „zázraku pod Tatrami“
Už za dva týdny si Slováci možná poprvé zvolí za prezidentku ženu, právničku Zuzanu Čaputovou. Ta s výrazným náskokem vyhrála první kolo slovenských prezidentských voleb a je i favoritkou druhého kola. V něm jí bude soupeřem místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Už za dva týdny si Slováci možná poprvé zvolí za prezidentku ženu, právničku Zuzanu Čaputovou, která v prvním kole potvrdila roli favoritky prezidentských voleb.
Z liberální části Česka, podobně jako před pěti lety po zvolení Andreje Kisky prezidentem, zaznívají obdivné výkřiky o „volání po změně“ nebo o tom, že „Slovákům zase můžeme závidět“.
Zůstane ale tenhle dojem i poté, co se oprostíme od emocí?
Reprezentantka občanské společnosti
Zuzana Čaputová je bezesporu inspirativní žena, která by Slovensku mohla ukázat jeho vlastní moderní tvář. Tu druhou – tradiční a až patologicky konzervativní – naposledy odhalil třeba trnavský arcibiskup Ján Orosch, který při kázání prohlásil, že podporovat takovou liberální kandidátku je těžký hřích.
Čaputová není produktem zatuchlého světa dlouholetých stranických kšeftů, naopak reprezentuje občanskou společnost. Ta se na Slovensku po letech loni naplno probudila, když desítky tisíc lidí vyšly do ulic po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Slováci požadovali změny ve vládě i v policii, chtěli spravedlnost a slušnost. A celkem logicky ji chtějí i nadále.
GRAF: Výsledky prvního kola prezidentských voleb na Slovensku
Zeleně označení kandidáti postoupili do druhého kola.
Zdroj: SSÚ
Volební produkt Kuciakovy vraždy
Právě v tom je ale první problém. Čaputová (nebo někdo jí podobný) by zřejmě nebyla tak jasnou favoritkou prezidentského souboje, kdyby se na Slovensku vloni tohle všechno nestalo.
Je to vidět i na preferencích vládní strany SMER, která se stále drží na 20 procentech voličské podpory nebo i výše. Pokud tedy z Česka obdivujeme slovenské občanské vzepětí, trochu nám uniká jeho bezprostřední spouštěč – dvojnásobná vražda, kterou bychom si u nás rozhodně nepřáli.
Právě SMER vloni utrpěl zdánlivě nenahraditelné ztráty. Po letech opustil premiérský post Robert Fico, který už rok jako předseda strany zůstává v pozadí. Strana čelila hněvu demonstrantů kvůli prorůstání mafie a organizovaného zločinu do nejvyšších pater politiky. Kdyby se ale teď konaly parlamentní volby, strana by pravděpodobně znovu byla hlavním adeptem na sestavení vlády.
Ani případné zvolení Čaputové tedy SMER ze slovenské politiky rozhodně nevymaže. Stejně jako samo o sobě nezmenší podporu krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby.
Kotleba v prezidentských volbách skončil čtvrtý se ziskem deseti procent hlasů a stejnou podporu by podle části průzkumů měla i jeho strana v parlamentních volbách. Zopakujme si: deset procent pro fašisty, slušné prezidentce navzdory.
Volání po změně
A pak je tu ono „vyslyšené volání po změně“. Ta ovšem nepřichází s Čaputovou, ale přišla už před pěti lety, když se prezidentem stal Andrej Kiska. Tehdy Slováci vybírali nástupce nevýrazného a jasně provládního prezidenta Ivana Gašparoviče, který o sobě sám říkal, že je „jakoby členem SMERU“.
Kontrast mezi Gašparovičem, někdejším spojencem Vladimíra Mečiara, a nováčkem Kiskou bez politických zkušeností nemohl být větší.
Skutečný obrat ve slovenské politice ale nepřijde, dokud strany symbolizující onu změnu neuspějí nejpozději příští rok ve volbách, což vzhledem ke stále silnému SMERU nebude jednoduché.
Prezidentská korekce vlády
Pravice je už od pádu vlády Ivety Radičové v roce 2011 roztříštěná a prezidentka Čaputová, pokud se do funkce nakonec dostane, jí sama o sobě volby nevyhraje.
Stejně jako v končící éře prezidenta Kisky se tak může stát, že hlava státu bude hlavně protiváhou a korektivem vlády, ve které jsou momentálně kromě SMERU také nacionalisté ze Slovenské národní strany a maďarsko-slovenská strana Most.
Nositelem reálných změn je ale hlavně vláda, o čemž se přesvědčil i odcházející Kiska.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Prezidentská volba: jsou Češi zralí na svého Andreje Kisku?
Přepište dějiny: Slovensko dotáhne Česko
Euro je na Slovensku už bezmála deset let. Češi zatím jeho vábení odolávají
Podobnost s Českem?
Když hodnotíme situaci u sousedů, neuškodí se projednou zeptat místo „Je lepší prezident Kiska, nebo Zeman?“ naopak na toto: „Jaké vlastně je současné Slovensko?“
Má politiky, kteří se odmítají vzdát moci (SMER), silné extremisty (Kotleba) a rozdělenou společnost (konzervativci vs. liberálové). V ten moment se nezdá, že by to byl výčet tolik odlišný od toho, který známe z Česka.
K tomu přidejme ještě situaci ve slovenských veřejnoprávních médiích, odkud loni odešla řada novinářů kvůli neshodám s vedením, o které se v Česku příliš nemluví. Právě za svobodu médií se také loni demonstrovalo na slovenských náměstích.
Tuzemská Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) přes všechny turbulence a politické tlaky zůstávají silnými a svébytnými mediálními domy. O slovenském Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) se to zdaleka tak jasně říct nedá.
A nakonec srovnání obou zemí v žebříčku vnímání korupce Transparency International za rok 2018. Slovensko skončilo na 57. místě. Hůře je na tom už jen pět evropských zemí. Česko bylo na 38. příčce.
Není to sice zdaleka důvod pro nadšení ani vavříny, můžeme si ale právem položit otázku, jestli je současnému Slovensku opravdu tolik co závidět.
Článek, který byl redakčně upraven a jehož autorem je Vojtěch Berger, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
Na Slovensku jsou všechny media v rukou opozice….proto Slovensko nemůže normálně volit.Caputová je loutka v rukou USA,které ji platí volební kampaň.Být to u nás…nevím jestli by ji to prošlo..
Ajo, ještě, že u nás to je jinak. Zeman jako loutka v rukou Ruska a Číny, které se postaraly o jeho zvolení dezinformační kampaní. A bohužel mu to prošlo…
P.S.: a když už loutku, tak aspoň hezkou, ne starého zapšklého a mstivého staříka
Zeman má svůj rozum narozdíl od jeho vulgárních kritiků. Čaputová je Drahošek a tohle nejde Slovákům závidět.
Vulgární kritici Zemana? Vždyť to nejvulgárnější prase sedí na Hradě. To jste si nevšiml?
Další, komu zrušili příděl ze státní pokladny. 😀 😀 😀 Holt, budete muset jít pracovat. Žvaněním a kecy proti většině národa už se u nás vydělat nedá, že? 😀 Na toto jsem se těšil 30 let, co ti ochlastové a darmožrouti začali devastovat naši zem. A čím víc kvičíš, tím je mi to milejší, Ty dezinformace 😀 😀 😀
Rozhodně nepodporuji vraždy. Ale konec dvou konkrétních vrcholových představitelů (Vy víte koho) by Česku rozhodně mohl výrazně pomoci. Kde jsi tetka co si pro nás chodí ?
Slovákov je nepoučiteľný čiže sprostý,jedneho gaunera sa ledva zbavia auž majú náhradu v sukni vyfabrikovanú kaviarňou a obrovským masírovaim médií čo zabralo na jednoduchších voličov a mládež
Ten jednodušší volič jsi evidentně ty. Dokonce ten nejjednodušší.
Dajme jej šancu, nech ukáže čo je v nej. Šefčovič si vybral ako podporovateľa Fica a ten mu robí medvediu službu.
Budu parafrázovat scénu z filmu „Nejistá sezóna“. Tak soudruzi běžte slavit, no a když jsme u té Čaputové, víte, v Litvě i v Gruzii mají taky prezidentku, a přežijí to.
Jen tak bokem, když zastřelili Kuciaka nebyl u moci jen Fico, ale taky zmiňovaný pan Kiska, tak nevím???
Vulgární a asi už i dementní je Zeman. Je loutkou Číny a Ruska. Okolo sebe má lidi napojené na Rusko.
Zdenkovi i Pavlovi: Nevím kolik je vám let ale jste oba docela mimo. Že by paní Čaputovou platilo USA i při boji ohledně zrušení skládky a při rušení platnosti amnestie V. Mečiara?
Každý z nás má svůj rozum jde o to v jakém stavu. Zeman je starý člověk a na ničem mu nezáleží kromě svého ega. Vulgární kritik není dobrá věc ale vulgární president je obrovská ostuda. Já Slovensku paní Čaputovou závidím a přeji jí vítězství.
Mírek ,
V SVK media nadrzaju jednoznacne Caputovej. Sama to vidim. Sefcovic, ked sa dostal do cela Europskej komisie, aky to bol pan. A teraz je zrazu komunista, SMER-ak a tiez zly katolik. Caputova sa ohana strachom. Ona hovori len, „zmenme tuto atmosferu zla, postavme sa arogancii moci“ – a to je mocna zbran, akurat si asi vacsina jej volicov neuvedomuje, ze o mene „Caputova“ tak pred pol rokom nebolo ani chyru ani slychu. Nemam nic proti jej volicom, ale kazdy, kto ju ide volit, nech si najskor pozrie film Kandidat. Cela volba prezidenta mi totiz pride ako jeden velky socialny experiment.
Zeman má rozum? No pro lidi s tzv. vysokou školou života ano, pro vzdělané lidi těžko.
Cui bono? Nic se neděje a nestane náhodou, ani na Slovensku. Sörosův narychlo vytažený chazarský králík (králice) z klobouku, stejně jako před lety Kiska, má za úkol protinárodní a protivlasteneckou činnost, podporu NWO, multi-kulti vč. řízené afroarabské muslimské invaze do Evropy. György Schwartz, alias Söros je bílým koněm domu Rothschild.