Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Kryptoměny ovládl býčí trh, proč se tedy cena bitcoinu drží na nižších hodnotách?
Dmytro Spilka 11. července 2024Bitcoin je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však…
Utažené podmínky v Rusku dělají z rublu nejvíc posilující měnu světa
Lukáš Kovanda 2. července 2024Klíčovým důvodem zpevňování rublu jsou nadále utažené finanční podmínky v Rusku. Takové podmínky – jež se tedy ve výhledu ještě…
- KOMENTÁŘ
Krok za krokem: Vše o blockchainu, na co jste se možná báli zeptat
SERIÁL BLOCKCHAIN, 1. díl: Akcelerátor blockchainových projektů Adel, poradenská společnost PwC, technologická firma IBM a právnická kancelář Squire Patton Boggs vytvořily sdružení Blockchain Connect Czech Alliance. Ve spolupráci s Peak.cz vám přinese seriál článků o blockchainu a jeho rozvoji.
Před pár lety o blockchainu vědělo jen pár zasvěcených, dnes je to celosvětové téma. Jen málo lidí ale ví, jak technologie funguje, co přináší nového a jaké jsou výhody.
Blockchain Connect ǀ Czech Alliance |
Sdružení vzniklo na jaře 2018. Mezi zakladatele patří technologická firma IBM, poradenská společnost PwC ČR, advokátní kancelář Squire Patton Boggs a akcelerátor blockchainových projektů Adel. Ambicí sdružení je vzdělávat firmy i zástupce státní správy, otevřít diskusi nad legislativním rámcem využití v ČR, podporovat zavedení technologie blockchainu a dosáhnout jeho reálného využití, stejně jako digitalizace celé společnosti. |
I z toho důvodu vzniklo první české sdružení s názvem Blockchain Connect ǀ Czech Alliance (viz box vpravo). Edukace českého trhu je jeden z hlavních cílů sdružení a Peak.cz právě ve spolupráci se sdružením přinese sérii článků, zabývajících se blockchainovou technologií.
V prvním příspěvku si ji představíme, popíšeme, jak blockchain vznikl, co je to vlastně za technologii a jaké jsou její výhody oproti současným řešením.
Jak blockchain vznikl
Abychom zjistili, jak blockchain vznikl, musíme se podívat do světa kryptoměny bitcoin. Tu vymyslel někdo pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, přičemž jeho cílem bylo vytvořit digitální měnu, která nebude závislá na vládách nebo finančních institucích, tedy centrální autoritě.
K tomu ale potřeboval systém, který bude tuto decentralizaci umožňovat a zároveň bude bezpečný a spolehlivý. Zde přichází na scénu blockchain.
Nebyla to úplně nová technologie, Satoshi pouze vzal starší technologické myšlenky, přidal k nim pár svých nápadů, vše spojil dohromady a celek nazval blockchain. Ten sice vznikl spolu s bitcoinem, ale jeho využití se neomezuje pouze na kryptoměny.
Uplatnění vidíme téměř ve všech odvětvích naší společnosti: ve zdravotnictví, dopravě, veřejné správě nebo třeba finančním světě, ale i jinde.
Co je blockchain
V obecném slova smyslu je blockchain pouze nový druh databáze, do které se dá zapsat jakákoliv digitální informace, například digitální identita, vlastnické právo k věci nebo obchodní smlouva.
Do blockchainu se informace zapisují do takzvaných bloků, které na sebe navazují a tím tvoří řetězec, anglicky „block chain“ – odtud tedy pochází název této technologie.
Hlavní a zásadní rozdíl mezi současnými systémy a blockchainem spočívá v jeho decentralizaci. Současné systémy jsou centralizované a tím pádem jsou ovládané jednou centrální autoritou, které musíme důvěřovat, že nemá s databází nekalé úmysly nebo jednoduše nepodcení její zabezpečení.
Blockchain je jako celek, tedy celá databáze, distribuovaný v síti na sobě nezávislých počítačů, což umožňuje jeho decentralizaci. Každý člen sítě vlastní celou databázi a s tímto vlastnictvím se pojí určitá práva.
Když se rozhoduje, která informace se do blockchainu zapíše nebo jak se s ní bude dále pracovat, vždy musí dojít ke konsenzu všech členů, kteří automaticky hlasují pomocí matematických algoritmů.
Počet členů sítě je de facto neomezený, přičemž minimálně musí být dva. S velikostí sítě se pojí dva blockchainové směry – soukromý a veřejný. Každý se hodí pro jiné užití.
Zatímco kryptoměny fungují na veřejném blockchainu a člen sítě může být kdokoliv, soukromý se hodí více pro firemní využití, protože vstup do tohoto systému vyžaduje povolení správce, čímž se zamezí vstupu nechtěného člena.
Celá technologie je kryptograficky šifrovaná, a to jak každá jednotlivá informace, tak každý jednotlivý blok informací. Díky zmíněným odlišnostem oproti současným systémům je blockchain mnohem lépe zabezpečen proti nekalému jednání, ať už přímých účastníků sítě, nebo útočníků zvenčí.
Hlavní výhody blockchainu
Nevyžaduje zprostředkovatele: Umožňuje sdílení informací přímo mezi uživateli a není k tomu třeba síť zprostředkovatelů.
Dnes když zaplatíme kartou v obchodě, tak než peníze přijdou na bankovní účet obchodníka, projdou celou řadou zprostředkovatelů, kteří si za zpracování transakce strhnou určitý poplatek.
Důvěra: Díky šifrování a decentralizaci se můžeme spolehnout, že data, která v blockchainu jsou, nebudou nikým zneužita. To je poměrně zásadní výhoda oproti současným systémům.
Můžeme vzpomenout například na internetovou společnost Yahoo!, kde hackeři pronikli do jejich databáze a ukradli informace o více než třech miliardách uživatelů.
Spolehlivost: Díky tomu, že je blockchain distribuovanou databází uloženou jako celek na jednotlivých počítačích, můžeme se spolehnout, že k jejím datům budeme mít vždy přístup. I když vypneme 99 procent počítačů v síti, pořád bude stačit jeden jediný k tomu, aby celý blockchain fungoval.
Neměnnost dat: Když je informace do blockchainu jednou zapsaná a konsenzuálně schválená, je extrémně obtížné ji změnit. Data jsou psaná do propojených bloků, a pokud bychom chtěli změnit informaci v nějakém dřívějším bloku, museli bychom přepsat informace ve všech následujících blocích.
Rychlost: Jakákoliv výměna dat mezi účastníky sítě je otázka vteřin. Může to být například převedení vlastnického práva k nějaké věci mezi dvěma lidmi, což je v současném světě otázka dnů.
V následujících článcích si představíme smart kontrakty, které jsou pro blockchain velmi důležité, jednotlivé případy užití dle průmyslových odvětví a také se zaměříme na právní
otázky, které se s touto technologií pojí.
PARTNEREM SERIÁLU O BLOCKCHAINU JE SDRUŽENÍ |