Narození královského potomka má příznivý dopad na britskou ekonomiku. Pravidelně jej vyčísluje britské Středisko maloobchodního výzkumu.
Nejinak tomu je i v případě nově narozeného chlapečka, „Baby Sussex“, prvorozeného syna prince Harryho a vévodkyně Meghan, který dostal jméno Archie Harrison Mountbatten-Windsor.
Šťastná událost vynese britské ekonomice podle Střediska maloobchodního výzkumu bezprostředně v přepočtu podle aktuálního kurzu asi 2,2 miliardy korun.
Kolik vynesli britští královští potomci |
Žebříček královských narození podle bezprostřední ekonomické výnosnosti pro britskou ekonomiku (v miliardách korun, v přepočtu podle kurzu v době narození):
1. George (2013) 7,5
2. Charlotte (2015) 3,0
3. Louis (2018) 2,5
4. „Baby Sussex“ (2019) 2,2
|
Uvedené sumy zahrnují objem maloobchodních výdajů, které jsou uskutečněny ve dvouměsíčním časovém pásmu kolem data narození. Výdaje se pochopitelně musí tak či onak týkat narozeného královského potomka.
Úspěšnější bratranci a sestřenice
Středisko odhaduje, že narození prvního potomka prince Williama a vévodkyně Kate, prince George, vyneslo v létě 2013 v přepočtu podle tehdejšího kurzu 7,5 miliardy korun.
Narození druhého dítěte stejného páru, dcery Charlotte, pak na jaře 2015 přineslo britské ekonomice v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba tři miliardy korun.
Třetí potomek Williama a Kate, princ Louis, se narodil loni v dubnu a ekonomice své domoviny zajistil dodatečné 2,5 miliardy korun v přepočtu podle tehdejšího kurzu.
Přepočty jsou pochopitelně ovlivněny kurzovými výkyvy, které z důvodu brexitu či intervenčního režimu České národní banky byly poměrně znatelné.
Těžila z nich zejména princezna Charlotta, neboť v době jejího narození, ještě před referendem o brexitu a v době umělého oslabování koruny Českou národní bankou, byla libra vůči české měně poměrně silná, což opticky navyšuje korunový výnos princeznina narození pro britskou ekonomiku.
Královské suvenýry
Lidé v době narození potomků britské královské rodiny navyšují své výdaje za související suvenýry (keramické šálky, čajové hrnky, DVD disky, pamětní mince, knihy, memorabilie,…).
Zrovna tak neváhají více utratit za potraviny, často tak či onak tematizující šťastnou událost (dorty, koláče, cukrovinky,…), nebo za alkohol, konzumované v rámci oslav.
VÍCE K TÉMATU:
Ovlivní brexit královské peníze? Jak jsou na tom finance Alžběty II. a spol.
Chaos kolem brexitu trvá. Co dál čekat od rozhádaných britských poslanců?
Zvýšené prodeje pak dlouhodobě registrují výrobci dětského oblečení nebo třeba dupaček, v nichž se potomek královské rodiny objevuje na veřejnosti či před objektivem fotografů. Zde se příznivý efekt počítá na léta.
Postupně se sčítá, takže nejsilnější je v případě nejstarších potomků George a Charlotty.
Královský příspěvek ekonomice
Podle zmíněného Střediska maloobchodního výzkum zajistil každý z nich britské ekonomice už miliardy liber. Silnější příznivý efekt, kolem 120 miliard korun v přepočtu podle aktuálního kurzu, vykazuje kvůli svému ženskému pohlaví v tomto případě Charlotta.
Georgeův dlouhodobý kumulovaný ekonomický efekt činí v české měně podle nynějšího kurzu zhruba 85 miliard korun.
Uvidíme tedy, jak velký přínos bude mít za pár let Archie Harrison.