Mohlo by vás také zajímat
Děravé protiruské sankce. Evropské automobilky vyváží skoro jako před invazí
Lukáš Kovanda 1. srpna 2024Česko se v rámci EU výrazně podílí na pokračujícím vývozu aut do Ruska, zjistila agentura Bloomberg. A podobně i další evropské…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
Stojí globální ekonomika na prahu nové obchodní války?
Kryštof Míšek 6. června 2024Svět vstupuje do období větších rizik na pozadí rizika ekonomických válek, které ve vyspělých zemích nemají obdoby, a velmocenských střetů.…
- KOMENTÁŘ
Kam povede nejistota z hrozby druhé vlny pandemie?
Jak se bude ekonomika vyvíjet ve zbytku roku? To je otázka, kterou si kladou ekonomové i firmy po celém světě. A zároveň si odpovídají, že bude záležet na dalším vývoji kolem pandemie, což je v současnosti největší faktor nejistoty pro (nejen) finanční trhy. Zatímco přírůstky nemocných v Evropě se pohybují na nízké úrovni, vývoj v USA či zemích Jižní Ameriky nenasvědčuje tomu, že jsme z nejhoršího venku.
Nové případy koronaviru opět rychle rostou – globální denní přírůstky se pohybují již okolo 160 tisíc a celkový počet nakažených prolomil hranici deseti milionů.
I když v Česku šla v posledních týdnech čísla také vzhůru, EU v globálním srovnání vypadá stále relativně klidně. Denní přírůstky nakažených v Německu, Francii, Itálii nebo Španělsku se pohybují mezi 100–300 novými případy (2–4 případy na 1 milion populace).
To je přece jen trochu jiná káva než Kalifornie, Florida nebo Texas, kde denní přírůstky dosahují 5–7 tisíc nových případů (200–250 na 1 milion populace).
Nejistota převládá
Sama nejistota spojená s dalším šířením koronaviru ale bezesporu dopadá i na evropské podniky a domácnosti. Řada podniků funguje na dočasných „kapačkách“ kurzarbeitů, překlenovacích půjček a odkladů splátek úvěrů.
Představa, že pandemie nebude mít v druhé polovině roku svůj jasněji ohraničený konec, je pro jejich byznys děsivá. Podzim by pak v řadě zemí včetně Česka mohl být ve znamení „odloženého“ propouštění a nárůstu problematických úvěrů.
I proto nejistota vede řadu podniků k odkládání investic a hromadění „bezpečnostní“ hotovosti. A slabší poptávka pak situaci jenom zhoršuje.
Sekundární dopad
Negativní dopad nejistoty do poptávky na prvním místě ohrožuje trochu jiná odvětví než první vlna pandemie.
Zatímco karanténa a uzavírky ohrožovaly zejména obchod, pohostinství, hoteliérství nebo real estate, kvůli nejistotě skomírající poptávka bude dusit nejcykličtější odvětví, jako je stavebnictví, strojírenství, výroba kovů a samozřejmě i pro Česko klíčový autoprůmysl.
Zejména investice firem do obnovy vozových parků půjdou v roce 2020 pravděpodobně stranou. V Česku se od začátku roku propadly prodeje nových aut meziročně o 30 procent a podle nových objednávek se rozhodně neblýská na lepší časy.
Podle odhadů šéfa Škody Auto Luboše Vlčka v rozhovoru pro Euro se za celý rok 2020 trh s automobily propadne o 20 procent, což v Česku dopadne na řadu navazujících odvětví zaměstnávajících celkově až 500 tisíc pracovníků.
I proto pro nás bude důležité, jak se podaří evropským ekonomikám ve druhé fázi krize „chytře“ restartovat poptávku, zejména tu po automobilech.
Žádná nejistota-nebude !! Lidi vám na vaše poplašné zprávy /a lživé/ nevážení novináři,zvysoka-serou !!!!
Já dělám v autoprůmyslu a opravuji CNC stroje po ČR a problém už nastal před koronavirem a ten ho jen prohloubil. Je problém protože není poptávka a tím pádem není moc co vyrábět a proto se propouští a bohužel bude. Takže obavy jsou na místě. Meopta propustila 400 lidí a co vím od zaměstnance Meopty tak budou propouštět dalších 300, takže ano obavy jsou.
Problém evropské ekonomiky není koronavirus ale nucený nástup elektrických aut,které skoro nikdo nekupuje.Každý,dokonce i ti movití čekají co bude a dojíždí desetileté auta.Do Tesly se nikdo nežene,vždyť jen ta baterie stojí 320 000 kč.Zrušte europarlament a nechte výrobce aut volně fungovat.