Známý kanadský Fraser Institute nedávno zveřejnil „Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report“ – výroční zprávu, která mapuje vývoj ekonomické svobody ve světě.
Pozitivní je, že ta se v průměru ve světě kontinuálně zvyšuje, ale nikoli ve všech zemích. Klesá tam, kde byste to možná nečekali.
Index ekonomické svobody |
Index sleduje data o regulačních aktivitách státu, jeho zásazích do trhu, jeho velikosti, přerozdělování atp. Jedná se o měkký ukazatel se silným arbitrárním výběrem sledovaných veličin, zkoumaných oblastí, s arbitrárně určenými vahami jednotlivých složek indexu.
Index udává hodnotu od 0 do 10, kdy 0 znamená zcela ekonomicky nesvobodný stát, zatímco 10 naopak zcela svobodnou ekonomiku. |
Letošní zpráva popisuje index ekonomické svobody (vychází z dat posbíraných za rok 2016), což je kompozitní ukazatel, který se snaží ekonomickou svobodu kvantifikovat pro jednotlivé země či regiony.
Byť je třeba k němu přistupovat s určitou dávkou obezřetnosti a zdrženlivosti, určitou vypovídající schopnost o relativním postavení země v čase i prostoru a o vývoji ekonomické svobody podává.
Česko je zase svobodnější
Česká republika si v žebříčku dlouhodobě polepšuje a aktuálně se nachází s hodnotou indexu 7,56 na 30. místě, čímž patří mezi čtvrtinu nejsvobodnějších zemí světa.
Nejlépe hodnoceni jsme v regulaci úvěrového trhu a trhu práce – na 16. resp. 14. příčce (zde ale v nejbližší době existují asi největší rizika zhoršení). Naopak v regulaci podnikání se nacházíme hluboko v polovině žebříčku (83. ze 162 sledovaných zemí).
Z celkového pohledu však Česko zaznamenalo za poslední roky velký posun. Ještě v roce 2000 se naše země s indexem 6,74 nacházela na 62. místě a v roce 1990 jsme obsadili dokonce 101. příčku.
GRAF: Vývoj indexu ekonomické svobody Česka
Od roku 2000 do roku 2016, v bodech.
Zdroj: Frasier Institut
Úpadek mocných
Vývoj indexu ekonomické svobody USA |
|
Na rozdíl od zvyšující se ekonomické svobody u nás, ekonomická svoboda u bývalých lídrů svobodného světa – v zemích západní Evropy a v USA – kontinuálně od roku 2000 klesá (byť je stále absolutně vysoká).
Spojené státy americké jsou s hodnotou 8,03 nyní šestou nejsvobodnější zemí, ale hodnota indexu v roce 2000 byla výrazně vyšší – 8,62 (tehdy šlo o 4. příčku ve světě). Propad hodnoty kulminoval během Obamovy administrativy.
Podobně jsou na tom země původní EU-15. Ta jako celek měla na počátku milénia průměrnou hodnotu indexu 7,82, nyní jen 7,53 bodu.
Mezi zeměmi původní EU-15 poklesl index ve všech zemích (s jedinou výjimkou Portugalska, kde stagnuje).
Naopak nové země eurounijní osmadvacítky (EU-13) si výrazně polepšily a staré unijní země v hodnotě indexu ekonomické svobody de facto dohnaly (z 6,67 na 7,48).
Relativní ztráta ekonomické svobody zemí Západu je v posledních dvou dekádách taková, jaká nebyla nikdy v historii. Západ by se mohl začít u nás učit.
Rusko a Čína jako Západ
Obdobný vývoj jako v nových členských zemích EU je ale třeba – možná pro mnohé překvapivě – i v Rusku a v Číně.
Obě země mají stále velmi daleko do toho, aby mohly být označeny jako skutečně svobodné ekonomiky a obě za USA i EU stále zaostávají.
Rusko zaostává v indexu za USA o 1,2 bodu, oproti EU-28 o 0,7 bodu. Čína potom je pozadu za USA o 1,6 bodu resp. o 1 bod vůči EU.
Ale i ony si výrazně polepšily. Rusko od roku 2000 z 5,55 na 6,83 bodu (2016), Čína z 5,75 na 6,46 bodu.
GRAF: Srovnání vývoje indexu ekonomické svobody u vybraných regionů
Na grafu je srovnání za roky 2000 a 2016 (poslední zpráva), a rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami, v bodech.
Zdroj: Frasier Institut
Reálné dopady ekonomické svobody
Ekonomická svoboda není jen terminologický či ideový koncept, ale má i své reálné dopady. Silně totiž koreluje s ekonomickou prosperitou i s ekonomickou dynamikou země.
Odborná literaturu opakovaně prokázala, že vyšší ekonomická svoboda vede nejen k větší svobodě politické, ale též k vyšší úrovni HDP na obyvatele.
Větší ekonomická vyspělost vytváří zdroje nejen pro vyšší spotřebu, ale i pro kvalitnější a dostupnější školství, zdravotní a sociální péči, péči o životní prostředí, je spojena s vyšší délkou života a dalšími charakteristikami země, které určují kvalitu života.
Chce-li si Západ tyto hodnoty udržet, bude muset opět začít bojovat za ekonomickou svobodu a nechat firmy, podnikatele, zaměstnance a trh svobodně konat.
Bohužel díky EU a snahám EU všechno harmonizovata regulovat se bude ekonomická svoboda v Evropské unii snižovat, je to smutné, ale je to tak.
http://www.epshark.cz/clanek/958/evropa-potrebuje-harmonizovat-dane-na-irskou-uroven-nikoliv-francouzskou