Mohlo by vás také zajímat
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- ČLÁNEK
Jak udržet Čínu na uzdě? V hlavní roli americká firma, která pokládá podmořské kabely
Omezit geopolitický a technologický vliv Číny pomáhá neznámá americká firma SubCom, která pokládá optické kabely na dně moří a oceánů. Je klíčová pro udržení globální dominance Ameriky.
Společnost SubCom z New Jersey původně vznikla na základě špionážního projektu v éře studené války. Nyní je klíčovým hráčem v probíhající technologické válce mezi Washingtonem a Pekingem. Pokládá totiž podmořské kabely, ve kterých proudí data mezi kontinenty. Ve spolupráci s Pentagonem posiluje ekonomickou i vojenskou sílu Spojených států. Podílí se také na budování tajné námořní základny v indopacifickém regionu.
Americká společnost zrozená z amerického projektu na špehování sovětských ponorek, žije dvojí život. Navenek se prezentuje jako obchodník s optickými kabely, poskytuje ovšem americkému ministerstvu obrany kapacity pro pokládání podmořských kabelů, aby zajistila Americe technologickou převahu i v odlehlých oblastech, jako je právě území Indického a Tichého oceánu, kde chce rovněž Čína posilovat svůj geopolitický i vojenský vliv.
Rychlý internet pro americké námořníky
Jednou z utajovaných misí je propojení vojenské námořní základny na atolu Diego Garcia, který patří Spojenému království, ale Američané tu mají velkou námořní bázi. Letos v únoru se u ostrova objevila loď CS Dependable, jež pokládá podmořské kabely a patří firmě SubCom.
Historie podmořských kabelů |
Podmořské kabely jsou pokládány na dna moří a oceánů. Slouží k přepravě elektrické energie, pro přenos hlasu a v poslední době i k obecnému přenosu dat mezi kontinenty. První pokus o podmořské telegrafní spojení Evropy a Británie proběhl v srpnu roku 1850. Jednalo se jen o jednoduchý měděný kabel, izolovaný gutaperčou. Tento pokus posloužil k získání licence pro propojení kontinentu a Británie v příštím roce. První mezikontinentální podoceánský kabelový spoj vznikl mezi Kanadou a Irskem v roce 1858. Prvním telefonním podvodním kabelovým spojem se stal spoj ze San Francisca do Oaklandu v roce 1884. Optické kabely měly premiéru v roce 1984 mezi Belgií a Spojeným královstvím. V roce 1988 byla položena první optická vlákna mezi Evropou a Amerikou a zásadně navýšily kapacitu telefonních hovorů. Zdroj: Wikipedia |
Posádka měla podle agentury Reuters tajně položit optické internetové kabely, jež připojí vojenskou základnu na superrychlou internetovou síť. To má posílit i vojenské možnosti amerického námořnictva v regionu.
SubCom také dodává optické kabely pro velké telekomunikační firmy a technologické giganty, jako je Google Alphabet, Amazon, Microsoft a Meta Platforms.
Špičkové technologie rozdělují svět
V následujících letech hrozí, že se globální internetová infrastruktura – podmořské kabely, datová centra, mobilní sítě 5G – rozpadne na dvě části. Jednu budou ovládat Američané, druhou Číňané.
„Odolnost, síla a bezpečnost naší komunikační infrastruktury představuje nejvyšší prioritu pro americkou tichomořskou flotilu,“ potvrdil napojení základny na vysokorychlostní internet mluvčí tichomořské flotily amerického námořnictva.
SubCom vlastní soukromá investiční společnost se sídlem v New Yorku Cerberus Capital Management. Investuje do obranných projektů, loni ovládla filipínské loděnice na bývalé základně amerického námořnictva poblíž Jihočínského moře a porazila tak čínské konkurenty, kteří chtěli loděnice koupit.
Cerberus založil a řídí americký miliardář Stephen Feinberg, kterého bývalý prezident Donald Trump navrhl do prezidentského poradního výboru pro zpravodajské služby.
Citlivé informace v hlubinách
Podmořské kabely přenášejí 99 procent veškerých dat mezi kontinenty včetně bankovních a burzovních transakcí, ale také informace, jež podléhají vojenskému utajení. I proto je budování amerických podvodních optických vláken klíčovou zbraní Washingtonu v soupeření o technologickou dominanci v globální ekonomice.
Na druhou strany kabely mohou být terčem sabotáží a rovněž špionáže. Obě mocnosti – Spojené státy i Čína – se navzájem obviňují z toho, že podvodní sítě využívají pro kybernetické útoky s cílem neoprávněně získat choulostivá data o protivníkovi.
VÍCE K TÉMATU:
Čínská řízená ekonomika: Jack Ma už nedělá byznys, může jen učit
Fidelity International: Asie nyní v globální ekonomice boduje, ale nic nemusí trvat věčně
Číně je jedno, kdo vyhraje na Ukrajině. Chce sice mír, ale hlavně dělat byznys
Budování nových internetových tras nejen od firmy SubCom umožňuje americkému námořnictvu lépe koordinovat své vojenské operace a také zlepšit dohled nad rozšiřováním vlivu Číny v Indickém a Tichém oceánu, tvrdí zástupci sektoru podmořského kabelového průmyslu, kteří pracovali pro americkou vládu.
Bidenova administrativa podporuje pokládání nových podmořských internetových kabelů americkými soukromými firmami, aby Spojené státy zůstaly největším „správcem internetu“ pod mořem.
Společnost SubCom nyní vlastní šest lodí, které umí podmořské optické kabely pokládat, samotné americké námořnictvo má takovou loď jen jednu, 40 let starou USNS Zeus. Plavidlo slouží zejména k opravám podmořské infrastruktury.
Nepostradatelná role pro celou Ameriku
„Společnost SubCom je pro Ameriku nepostradatelná, pokud chce ovládat podmořské kabely. Nikoho jiného nemají,“ zdůraznil Eckhard Bruckschen, ředitel společnosti Undersea Cable Consultancy se sídlem ve Spojeném království. Na světě podle něj jsou jen čtyři hráči, kteří vyrábějí a umí pokládat optické kabely pod mořem.
Zmiňovaná SubCom a pak japonská NEC Corporation, francouzská Alcatel Submarine Networks a čínská HMN Tech. Americká firma nedávno získala zakázku na položení optického kabelu spojujícího Austrálii a Omán.
V posledních letech se nevraživost mezi dvěma největšími ekonomikami světa stupňuje. Došlo to tak daleko, že americké ministerstvo spravedlnosti v roce 2020 zablokovalo společnostem Google, Meta a Amazon vybudování podmořské trasy optických kabelů ze Spojených států do Hongkongu kvůli obavám z čínské špionáže. Firma Microsoft dokonce tvrdí, že odhalila čínské hackerské skupiny, jež se zaměřují na kritickou infrastrukturu v USA.
„Silicon Valley se probouzí do reality a musí si vybrat stranu,“ vysvětlil Jacob Helberg, bývalý šéf zpravodajské politiky společnosti Google, který nyní působí v americkém think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS) a věnuje se technologickému soupeření mezi USA a Čínou.