Pro korunu bylo v minulém týdnu rozhodující zasedání ČNB, kdy těsně před ním koruna posilovala v očekávání jestřábího vyznění. Oznámení o formálním konci intervencí ale trh překvapilo. Koruna bezprostředně skokově oslabila o více než jedno procento k 24,25 koruny za euro.
Zatímco s postupným oslabováním koruny naše prognóza dlouhodobě počítá a současný vývoj je v souladu s ní, formální ukončení intervencí předpovídaný vývoj urychlilo.
Bankovní rada se k tomuto kroku odhodlala oficiálně v zájmu vyšší transparentnosti, kdy na finančním trhu reálně neintervenovala již od loňského podzimu. Otázkou v tomto ohledu ale je, jestli zvýšená transparentnost přináší dostatečné benefity. Především na to, aby kompenzovala negativní dopady na inflaci plynoucí ze slabšího kurzu.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední měsíc (k 7. srpnu 2023)
Zdroj: tradingeconomics.com
Proinflační dopady
Slabší koruna působí proinflačně jak v krátkém (např. dražší importy), tak i delším horizontu (např. podpora exportu).
Zároveň lze při formálním ukončení do dalších měsíců očekávat i vyšší volatilitu v reakci na globální události. Tedy v době, kdy trh nemá jistotu, že by ČNB v případě výraznějšího oslabení začala intervenovat.
V neposlední řadě se koruna stává také snadnějším cílem pro spekulanty sázející na její oslabení. V uplynulých měsících uzavírání krátkých pozic bránila kombinace vysokého úrokového diferenciálu (= vyšší náklad na držení pozice) a nízkého potenciálního zisku daného kurzovým závazkem.
VÍCE K TÉMATU:
ČNB vyhlásila konec „podpory koruny,“ ale jestřábí tón zůstává
Státu zbytečně utečou další peníze. Kvůli nárůstu zadlužení nám zhorší rating a zdraží dluhové splátky
Rok s jestřábí politikou ECB. Co lze očekávat do budoucna?
Vzhledem k formálnímu konci závazku, zužujícímu se úrokovému diferenciálu a prognóze ČNB, která počítá s dalším oslabením, se koruna může stát zajímavým cílem pro „shortaře“. A to by mohlo v důsledku přispět k jejímu dalšímu oslabení.
Na druhou stranu ČNB ale dále funguje v režimu řízeného plovoucího kurzu. V případě silného a rychlého oslabení směrem k úrovni 25 korun za euro je tak stále pravděpodobné, že by centrální banka opětovně aktivně intervenovala na měnovém trhu…