Cílem vytvoření přeshraničního výzkumného centra je především rozvoj mechanobiologie v regenerativní medicíně, která by mohla najít uplatnění i v klinické terapii. Pomocí mechanobiologických metod by mělo být možné léčit například poškození tkání, které jsou dlouhodobě vystaveny velkému mechanickému zatížení. Typickým příkladem mohou být kloubní chrupavky, jejichž degenerace má za následek například artrózu kloubu.
Celý projekt má také zlepšit a posílit kapacity výzkumu a vývoje daného oboru cestou podpory mladých vědců. To je možné díky vytvoření společných česko-rakouských akademických programů a podporou přeshraniční výměny a spolupráce.
Součástí projektu je tým pracovníků laboratoře biomechaniky a laboratoře rentgenové tomografie. Jejich úkolem je rozvoj experimentální metody studia chování tkání a jejich náhrad, diagnostické metody a nástroje pro počítačové simulace těchto dějů.
Projekt sice oficiálně končí letos v srpnu, ale předpokládá se, že kompetenční centrum bude fungovat i po jeho skončení. Na základě získaných znalostí budou následně formulovány další projekty a spolupráce bude pokračovat. Posílení přeshraniční vědecké spolupráce je totiž hlavním cílem programu.
Podobně jako na dalších projektech v rámci programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika se i na projektu Kompetenzzentrum MechanoBiologie podílejí zástupci českých i rakouských vědeckých institucí. Jmenovitě jsou partnerskými institucemi Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, Institut Ludwiga Boltzmanna pro experimentální a klinickou traumatologii ve Vídni, Technická univerzita Vídeň, Donau Universität Krems a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.