Česko patří k zemím, které v současnosti zasáhl koronavirus velmi tvrdě. Naše ekonomika
zaznamenává poměrně negativní výsledky. Česko se musí snažit hledat cesty, jak ekonomiku oživit a zabezpečit kvalitu života svých občanů.
Technologie páté generace mobilních sítí mohou představovat účinnou injekci pro českou ekonomiku.
Podle výzkumné agentury Analysys Mason by měla přidaná hodnota zavedení 5G sítí a jím urychlené digitalizace české ekonomiky tvořit 101,6 miliardy korun (3,72 miliardy eur) v průběhu několika let při využití možností, které nám tato technologie přináší.
Celé Evropě pak tento přerod způsobený technologií 5G přinese 4,43 bilionu korun či 162 miliard eur.
Je potřeba zrychlit
Ovšem aby česká ekonomika z tohoto vývoje mohla bezezbytku těžit, je nutné výrazně urychlit proces zavádění 5G. Podle studie se Česká republika v tomto ohledu nachází pod celounijním průměrem, daleko za zeměmi, jako je Finsko, Rakousko či Nizozemsko, a pod úrovní Španělska či Rumunska.
Podle mého názoru by Evropská unie měla vsadit na digitální transformaci jako klíčový prvek strategie pro ekonomické zotavení. Sítě 5G jsou předpokladem k širokému zavedení technologií založených na umělé inteligenci a urychlení digitalizace odvětví, jako jsou zdravotnictví, vzdělávání nebo doprava.
Z digitální transformace budou nejvíce profitovat výroba (především chytré továrny), venkov i město a veřejné služby obecně. Vzhledem k tomu, že je česká ekonomika tradičně založena na průmyslové výrobě, bude se předpokládaný ekonomický přínos digitální transformace soustředit právě v tomto sektoru.
Spuštění sítí páté generace umožní výrobním firmám budovat chytré továrny a plně využívat technologie, jako jsou robotika, automatizace, umělá inteligence, rozšířená realita a internet věcí.
VÍCE K TÉMATU:
Víc robotů, 5G sítě nebo superchytré čipy. Kde dál se letos odehraje průlom v sektoru technologií?
5G síť v Česku pro celou populaci nikdy nebude. Využije ji hlavně průmysl a věda
Příliš velké sousto: britská náhrada satelitního systému Galileo má problémy
Přínos pro venkov
Moderní technologie 5G mohou významně přispět k odstranění digitální propasti mezi městy a venkovem. Zájem o digitalizaci roste i kvůli pandemii, která vedla k jejímu oživení.
Pandemie zvýraznila v České republice i ve světě potřebu vysokorychlostního připojení ve venkovských oblastech i kvůli vzdělávání na dálku, kdy se veškerá výuka, nejen vypracovávání domácích úkolů, odehrává u studentů doma.
Technologie Ericsson pomohly na různých kontinentech překlenout rozdíly mezi městy a venkovskými oblastmi. V městském prostředí nastal přechod na práci z domova takřka ze dne na den. Každý pracovník vybavený notebookem a videokonferenční aplikací může prostřednictvím svého domácího připojení začít pracovat na dálku.
Ve venkovských oblastech byl takový přechod problematičtější ze dvou důvodů. Zaprvé tam méně zaměstnanců pracuje ve znalostních a digitálních odvětvích, kde je možné pracovat z domova. A zadruhé došlo k zahlcení sítě zajišťující přístup k internetu pro rodiny zaměstnanců a studentů. Technologie 5G představují ideální řešení, které by tyto rozdíly pomohlo odstranit.
Technologie 5G je také vítanou novinkou pro lékaře. Pandemie donutila zdravotníky ze dne na den začít poskytovat konzultace na dálku, kvůli obtížnému připojení k internetu to na českém venkově bylo ale mnohdy obtížnější.
Tento přechod otevírá dlouhodobou příležitost poskytovat například specifické elementární úkony základní péče v omezené míře místními zdravotníky s podporou lékařů včetně specialistů na dálku (např. v době pandemické krize). 5G technologie představují přelom ve zlepšení lékařské péče, profitovat z toho mohou ti, kdo žijí v periferních oblastech. Je tedy vítanou příležitostí i pro obyvatele venkova.
Ekonomický lék
5G je tak jedním z účinných ekonomických léků proti pandemii covidu-19. Je na České republice, jak tuto příležitost využije.
Společnost Ericsson se už podílí na budování 5G sítě pro CETIN, rádi samozřejmě podpoříme i další projekty.