peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Všechny články

SOUHRN
shares views

Microsoft posílil herní divizi obří fúzí a hypotéky skokově podražují aneb souhrn událostí 3. týdne

Libor Akrman 21. ledna 2022

Microsoft koupil herní Activision Blizzard; o Zentivu se zajímá polská Polpharma; Amazon zkouší nabízet oblečení ve smart kabince; ECB navzdory vysoké inflaci zatím v klidu; akcionáři tlačí na Muska kvůli akciím Tesly; výrobní inflace v Německu rekordně vysoko; Komárek jde s Alwynnem na burzu v USA; hypotéky dál zdražují, vyplývá z Hypoindexu; euro už stálo méně než 24,30 Kč; Toyota nesplní plán, nemá čipy; Moderna chystá trojvakcínu proti covidu, chřipce a nachlazení.

ANALÝZA
shares views

Čeká nás růst hypotečních sazeb. Možný scénář a poučení nabízí krizové období před 14 lety

Libor Akrman, Tereza Pokorná 20. ledna 2022

Ačkoliv chuť po vlastní nemovitosti má stále velká řada lidí, sazby hypoték mířící k 4 procentům a možná i výše hypoteční trh velmi pravděpodobně zpomalí. Snížená poptávka po hypotékách bude pravděpodobně mít dopad také na ceny nemovitostí, které by neměly růst tak razantně jako v minulých letech. Pohled na to, jak by se trh mohl vyvíjet naznačuje nedávná historie.

ANALÝZA
shares views

Jaké jsou makroekonomické plusy a minusy Národního plánu obnovy?

Michal Skořepa 20. ledna 2022

Národní plán obnovy (NPO) je strategický dokument, kterým Česká republika požádá o finanční příspěvek z evropského Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) ve výši přibližně 7 036 milionů eur bez DPH (179 miliard korun) ve formě grantů. Nad tím, co to znamená pro českou ekonomiku, se zamýšlí analytik České spořitelny Michal Skořepa.

KOMENTÁŘ
shares views

Čipová krize srazila loňské výsledky motoru české ekonomiky

Petr Dufek 19. ledna 2022

Výroba osobních aut v Česku loni klesla meziročně o 4,1 procenta na 1,105 milionu vozů. Proti předcovidovému roku 2019 to bylo o téměř 23 procent méně. Narušené dodavatelské a logistické řetězce v čele s nedostatkem polovodičů vrátily produkci vozidel v ČR o osm let nazpátek. Podle odhadů Sdružení automobilového průmyslu nebylo u nás kvůli čipové krizi v roce 2021 vyrobeno až 300 tisíc osobních vozidel, o která by jinak na trhu byl zájem.

ZAUJALO NÁS
shares views

Konec uhlí v Německu a Česku: cíl stejný, ale česká cesta rozhodně složitější

Libor Akrman, Redakce 18. ledna 2022

Dlouhodobě klesá podíl uhlí jako energetického zdroje a roste význam výroby bezemisních zdrojů, jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a někde i jaderné elektrárny. Jak jsou na tom s odklonem od uhlí Německo a Česko srovnává server Euroactiv.