peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Všechny články

ANALÝZA
shares views

Loňský rok převrátil návyky evropských domácností, jak nakládat s financemi

Libor Akrman, Veronika Kudrnová 15. června 2021

Evropská asociace fondů a asset managementu odhaduje, že bohatství evropských domácností by bylo zhruba o 1,2 bilionu eur vyšší, kdyby v letech 2008 až 2019 snížily své bankovní vklady a místo toho investovaly do akcií a dluhopisů. Jak k tomuto vývoji přispěl covid-19?

ČLÁNEK
shares views

Doba covidová: Studenti umí podvádět stále lépe

František Novák 15. června 2021

Pandemie covidu přeje podvádění při testech na školách. Zkoušky a testy prováděné on-line na dálku nemohou zamezit řadě možností, jak zkoušku opsat. I když univerzity používají software, který má podvádění znemožnit, takzvaný e-proctoring, řada studentů si umí poradit.

KOMENTÁŘ
shares views

Strašák se nekoná. Česká inflace je slabší, než se čekalo

Petr Dufek 11. června 2021

Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v květnu zpomalil a meziroční inflace klesla z dubnového několikaměsíčního maxima 3,1 procenta na úroveň 2,9 procenta. Zaostala tak za předpoklady trhu, vrátila se ale na úroveň, kterou ve své čtvrtletní prognóze očekávala Česká národní banka.

SOUHRN
shares views

Mračna nad fúzí Monety a PPF, čipový hladomor i nejrychlejší elektromobil aneb souhrn událostí 23. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová 11. června 2021

G7 se shodla na nové globální korporátní dani ze zisku; nedostatek čipů brzdí výrobu ve Škodě Auto; vláda plánuje příští rok hospodařit se schodkem 390 miliard; Apple představil nový OS a funkce; Škoda a ČEZ jednají o české „gigafactory” na baterie; Amazonu hrozí obří pokuta od EU, dieselgate se rozšířila do Francie na Renault a Peugeot; rady akcionářům ohrožují fúzi Monety s PPF; Nord Stream 2 zahajuje; Netflix nabídne i merchandising, europarlament schválil už druhou rezoluci proti Babišovi a další…

ANALÝZA
shares views

Globální daňový bič na technologické obry vyvolává víc otazníků než radosti

Libor Akrman 11. června 2021

Historický krok, tak nazvali ministři financí skupiny G7 dohodu o globální dani, která by měla postihnout velké nadnárodní firmy jako Google, Amazon nebo Facebook. Po počáteční radosti z návrhu, který budou projednávat i další země v rámci OECD, se postupně ozývají kritické hlasy, které dohodu zpochybňují nebo upozorňují na její nedostatky.