peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Všechny články

ČLÁNEK
shares views

Že prý montovna? Průmysl přitom loni odvrátil ekonomickou katastrofu, některé firmy nyní nestíhají

Libor Akrman 9. dubna 2021

Potenciální rizika pro průmysl aktuálně souvisí s narušením dodavatelských řetězců. Dalším rizikem jsou případně výpadky pracovní síly kvůli nemoci či karanténě, ty by však mohly ustupovat v důsledku proočkování populace proti covidu.

SOUHRN
shares views

Teslu brzdí hadi, Apple chybějící díly a LG končí s mobily aneb souhrn událostí 14. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová 9. dubna 2021

Teslu brzdí německý byrokratický šiml; Apple trápí nedostatek součástek; LG vyklízí pole se smartphony; šéf Amazonu Bezos je pro vyšší zdanění korporací; Toshiba se zřejmě stáhne z burzy; ČEZ poplatí své staré dluhy; spolutvůrce vakcíny AstraZeneky míří na burzu; průmysl i export nejistě našlapuje; král 3D tisku Průša zastoupí Česko v Monaku; rezortu zdravotnictví nově šéfuje Arenberger a konečně: děti se vrací do školy! Tyto a další zprávy z byznysu čtěte v našem pravidelném týdenním přehledu.

PEAK VOICE
shares views

Jen politické kupčení. Státní komerční banka je nesmysl, shodují se odborníci

Libor Akrman 9. dubna 2021

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš předal lídrům KSČM návrh na vznik komerční banky v rukou státu, což je jedna z podmínek komunistů pro další podporu menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Aniž by tedy byl přesně znám účel této banky, tak vesměs sklidil tento nápad kritiku. Například ekonomický odborník ODS, poslanec Jan Skopeček jej označil za šílený, Česko podle něho takovou banku nepotřebuje. Plán dnes kritizoval také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a pirátský místopředseda sněmovního rozpočtového…

KOMENTÁŘ
shares views

Český průmysl nečekaně zpomalil, ale na vině jsou (snad) jen výpadky dodávek

Petr Dufek 8. dubna 2021

Dobrou zprávou je, že rostou nové zakázky, především ty ze zahraničí, což tuzemskému průmyslu dává dobrou perspektivu i do dalších měsíců. Naopak, komplikace spojené s pandemií mají negativní dopad na výrobu některých potřebných komponent a zpoždění přicházejí také skrze komplikace v dopravě a narušení subdodavatelských řetězců.

ANALÝZA
shares views

Kryptoměny trhají cenové rekordy. Firmy se o ně ale nezajímají, snad vyjma Tesly

Libor Akrman 7. dubna 2021

Bitcoinová horečka. Zatímco drobní investoři se předhánějí v nákupu kryptoměn, zejména pak bitcoinu, což vyhání jejich cenu do rekordních výšin, firmy jsou vůči digitálním měnám stále spíše skeptické. Snad až na Elona Muska a jeho automobilku Tesla, která nakoupila bitcoiny za miliardy a včlenila je mezi svá firemní aktiva. Tak či tak, hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů.