Nekonečné lockdowny, miliony lidí nudících se v režimu home office a k tomu strach z inflace způsobený lavinou nových peněz valících se z centrálních bank. To je ideální podhoubí pro kryptoměnovou horečku, která nyní zachvátila finanční svět. Četnost vyhledávání slova bitcoin je aktuálně v Česku dokonce vyšší než na konci roku 2017. Vyplatí se ještě naskakovat do rozjetého vlaku?
Šest z deseti Čechů hodnotí reakci státu na šíření nemoci covid-19 jako přiměřenou. Pro většinu obyvatel jsou ale málo srozumitelné důvody opatření, která v souvislosti s epidemií vláda vyhlašuje. Jak podotýká ekonom Lukáš Kovanda, reálnou podporu výrazně ovlivňují politické faktory.
Česká zbrojovka dál usiluje o americký Colt; na paušální daň přešlo 60 tisíc živnostníků; Česko se dál drží od bankovní unie; skiareály dostanou kompenzace; Dlouhý šéfem OECD nebude; Tesla míří do Indie; Geely a Foxconn budou dělat auta; od Trumpa se odvrací sociální sítě i republikáni; Telefónica prodala stožáry; hypotéky trhají rekordy; Biden už chystá stimul pro americkou ekonomiku; Křetínský s Tkáčem nakupovali a další zprávy z byznysu v našem pravidelném týdenním přehledu.
Finanční služby jsou pro britskou ekonomiku klíčové. Přesto se jim v jednáních Londýna s Bruselem nevěnovala téměř žádná pozornost. Britská vláda částečně spoléhá na to, že si bankéři a finančníci poradí a přizpůsobí se novým podmínkám.
Ekonomický výhled pro rok 2021 bude na rozdíl od jiných let velmi ovlivněn vývojem pandemie covidu-19. Hlavně počátek roku je stále obestřen značnými nejistotami, protože koronavirus stále není na ústupu. Farmaceutické firmy sice vyvinuly vakcíny, ale pořád není zřejmé, jak budou ve skutečnosti účinné, jak dlouho a jak si budou umět poradit s různými mutacemi koronaviru.