Mohlo by vás také zajímat
Co vaši personalisté tuší, ale bojí se vám to říct. Jak na bezpečnost lidských zdrojů?
Petr Moroz 8. ledna 2024V posledních třech letech prošel svět personalistiky, lidských zdrojů a náboru radikálními změnami. Tento posun přinesl nové výzvy v oblasti…
Zdravějšího spánku lze docílit i v levné posteli
Komerční sdělení 4. prosince 2023Člověk prospí až 25 let života. Kvalita spánku se u lidí projevuje nejen v míře energie přes den. V širším…
Přichází, kdo přijít neměl – letní čas. Úspory nepřináší a přesto se pořád „drží jako klíště“
Lukáš Kovanda 24. března 2023Systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit. Je prokázáno, že střídání času na…
Usnout v práci není hřích. Trendu nahrál covid a přesun na home office, populární je i v kanceláři
Také do Česka dorazil fenomén power nap, kdy firmy nad spánkem zaměstnanců v pracovní době nejen přivírají oči, ale dokonce pro „šlofíka“ vytvářejí co nejvhodnější prostory.
Usnout v práci – to, co bylo dříve tabu a kázeňský prohřešek, je dnes považováno za efektivní metodu ke zvýšení produktivity a zlepšení pozornosti zaměstnanců. Nesmíte tomu ovšem říkat spánek, ale „power nap“.
Termín z angličtiny označuje krátký spánek (max. 20 minut), který vede k posílení mentálních schopností člověka v odpoledních hodinách. Právě v této době nás obvykle přepadá únava a ztráta pozornosti.
Pozitivní účinky power napu potvrdilo hned několik výzkumů, včetně studie provedené americkou NASA.
Odpočívej v práci
Stres a pandemie koronaviru |
Nedávná studie společnosti Oracle ukazuje, že pandemie koronaviru negativně ovlivnila mimo jiné mentální zdraví 78 % světové pracovní síly. Do průzkumu se zapojilo 12 tisíc respondentů z 11 zemí. Ze závěrů také vyplynulo, že problémy v zaměstnání negativně ovlivňují u 85 % respondentů i jejich mimopracovní život, ať už jde o rodinné vztahy, nebo kvalitu spánku. A konečně 76 % účastníků průzkumu se domnívá, že podniky by pro své zaměstnance mohly v tomto ohledu udělat víc. Zdroj: studie Oracle a Workplace Intelligence |
Firmy jako Nike, Google a Facebook nabízejí svým zaměstnancům, aby pracovali podle individuálního biorytmu (skřivan nebo sova).
Zaměstnanci si tak mohou dohodnout pružnou pracovní dobu, zároveň však mají šanci zdřímnout si přímo na pracovišti. V prostorách firmy jsou rozmístěny odpočinkové místnosti se spánkovými kokony, kde si zaměstnanci mohou odpočinout v pracovní době.
„Odpolední šlofík do firmy vnese více kreativního myšlení, vyšší produktivitu a současně brání absencím,“ uvádí Matthew Walker, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley.
Jak na pracovišti vybudovat vhodné místo s polštářem a peřinou, zvažují i tuzemské firmy. „Odpočinkové prostory jsou dnes běžnou součástí moderních kanceláří. Kromě místa pro neformální setkávání s kolegy také stále častěji navrhujeme místnůstky pro krátký spánek,“ potvrdila Marie Vlčková, head of design v české pobočce Cushman & Wakefield, společnosti poskytující služby v oblasti komerčních nemovitostí.
„Máme ji i ve vlastních kancelářích – jde o tmavý prostor s lehátkem a posílenou zvukovou izolací. Takzvaný sleeping room využívají kolegové především v době, kdy dokončují náročné projekty a potřebují rychle a efektivně odpočívat,“ dodala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Firmy řeší, jak dostat lidi zpět do kanceláří: peníze na taxi, domácí testy či strava zdarma
Kanceláře budoucnosti budou více o uživatelských zážitcích než o technologiích
Nový trend pro život v kanceláři? Konec s odpadky a přechod na cirkulární ekonomiku
Hlavně bez bot
Nap room si našel příznivce i v technologické firmě STRV, která svým zaměstnancům k relaxu – vedle tělocvičny nebo několika heren – nabízí právě i 15 boxů na spaní. Jsou mimořádně pohodlné, tiché a skvěle se hodí, pokud se člověk potřebuje soustředit nebo si zdřímnout.
„Poslední dobou vídám před zavřenými boxy čím dál častěji odložené boty. Ačkoli se to na pracovišti může zdát zvláštní, boxy jsme si hodně oblíbili,“ popsala svou zkušenost Linda Křesťanová, senior copywriterka z STRV.
Možnost dát si šlofíka ve speciálním spacím boxu mají i lidé v coworkingovém centru HubHub v Praze Na Příkopě. Boxy jsou uzavíratelné, vybavené světlem i přívodem čerstvého vzduchu a nabízejí USB slot a zásuvku.
Pravidla i při spaní
Aby byl ale odpolední spánek skutečně power napem, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Měli byste si zdřímnout na deset až dvacet minut. Přibližně po půlhodině spánku totiž člověk začíná upadat do hlubší fáze spánku, ze které se hůř probouzí, a hrozí, že následně bude unavenější a roztěkanější.
VIDEO: Ukázka odpočinkových prostor v coworkingových prostorách v Bangkoku
Zdroj: youtube.com
Britští vědci J. A. Horne a L. A. Reyner už v devadesátých letech přišli v rámci své studie s užitečným zlepšovákem. Shrnout by se dal výrazem „nappucino“, protože kombinuje benefity krátkého spánku a kávy. Pokud totiž před usnutím vypijete nápoj s kofeinem, jeho účinky se začnou projevovat přesně ve chvíli, kdy budete vstávat.
Ke správnému provedení power napu je potřeba zvolit i vhodnou denní dobu. Inspirovat se můžete středomořskými národy, které vyznávají odpolední siestu. Obecně totiž platí, že je vhodné si power nap načasovat na dobu mezi obědem a třetí hodinou odpoledne. Později už by mohl narušit spánek v noci.
Hamaky a tmavé komory
Speciální prostory pro aktivní, ale i pasivní odpočinek nabízí rovněž firma Avast ve svých kancelářích v Praze a v Brně. „V hamakách – houpacích sítích ve spacích zónách nejeden zaměstnanec zavře oči po obědě nebo později navečer, aby si odpočinul od psaní kódu, účetní závěrky nebo analytické práce s daty,“ popisuje HR manažerka Petra Vahalová.
Na chvíli „vypnout“ lze rovněž v pohodlných sedačkách ve firemní knihovně nebo ve spacích či sedacích vacích, které jsou rozmístěny různě v kancelářských zónách.
Spát téměř jako na mechu mohou také pracovníci firmy Nano Energies. Interiér jejich kanceláří zdobí velké množství přírodních prvků a v tmavé místnosti pro odpočinek je celý strop porostlý mechem. Kdo černou „komoru“ nejčastěji navštěvuje?
„Trading na spotových trzích se u nás odehrává 24 hodin denně sedm dní v týdnu a vyžaduje velkou míru soustředění, takže tuto místnost využívají především kolegové, kteří za sebou nebo před sebou mají náročnou práci a rozhodování,“ odpověděl CEO společnosti Stanislav Chvála.
Interiér a koncepci kanceláří Nano Energies společně vytvořili zakladatel firmy Petr Rokůsek a architekt Pavel Kříž. „Chtěli jsme prostředí, které odrazí filozofii společnosti – že příroda je dokonalá technologie – a kde se bude lidem dobře tvořit, protože se v něm budou cítit přirozeně. A součástí procesu tvorby je vždy i prostor, kde si můžete odpočinout, přijít na jiné myšlenky a zavřít oči,“ dodává Stanislav Chvála.
Spací trend
Zvýšený komfort odpočinku v práci je zkrátka moderním HR trendem, jak mohou firmy hýčkat, nebo alespoň podpořit zaměstnance a zlepšovat jejich pracovní nasazení. Další a další společnosti si začínají uvědomovat, že zaměstnanec vyspaný dorůžova udělá práce víc a rychleji. Některé firmy v zahraničí pak nabízejí svým zaměstnancům kurzy spánkové hygieny.
Až na vás tedy při práci půjde spánek, nebraňte se, a pokud máte pracovní komfort v podobě místa na spaní, neváhejte ani chvíli (nebo vám tam vleze někdo z kolegů).
Článek, který byl redakčně upraven a doplněn, původně vyšel na serveru #MORETHANOFFICE.