Veřejné vysoké školy
Jak už z názvu samotné instituce vyplývá, jedná se o školy, jejichž provoz je hrazen celý z veřejného rozpočtu. Student tedy neplatí žádné školné, a aby mohl nastoupit k výuce, musí splnit podmínky pro přijímací řízení s co nejlepším výsledkem. Zájemců o studium je mnoho a školy jsou doslova přeplněny studenty. Přístup vyučujících je proto spíše anonymní. Díky tomu je ale hodnocení studentů nestranné a objektivní. Kvalita výuky je držena na velmi dobré úrovni, avšak možnost praxe přímo ve firmách je malá.
Soukromé vysoké školy
Soukromá vysoká škola žádné příspěvky od státu nedostává a financování je řešeno převážně výběrem školného od studentů. To se může zdát zprvu jako nevýhoda, ale díky tomu dbají soukromé vysoké školy na vysoký standard výuky, na kvalitu i odbornost vyučujících i na osobní přístup ke každému studentovi. Ti se zde účastní i praktického vyučování přímo ve firmách a mají možnost být vysláni na zahraniční stáže.
Studium při práci
Vysokou školu můžete studovat i při zaměstnání, dálkové bakalářské studium a následně i navazující magisterské studium nabízí jak soukromé, tak i veřejné školy. Větší šanci na přijetí mají ale uchazeči na škole soukromé. Tam se totiž od přijímacího řízení většinou upouští. Není to kvůli snížení kvality výuky, je to pouze podpora lidí, kteří si chtějí při zaměstnání doplnit vzdělání. Například dálkové bakalářské studium Praha nabízí studijní programy zaměřené na cestovní ruch i ekonomiku, které jsou velmi perspektivní.
Každý si musí uvědomit sám, jaký přístup při studiu očekává, kam se chce dostat a co vše je pro úspěch ochoten obětovat. Nelze jednoznačně říct, která z obou institucí je lepší. Ze statistik pracovních úřadů je ale jasné, že studenti soukromých vysokých škol mají vyšší uplatnitelnost na trhu práce.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.