Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Michal Kubánek (Kuberg): Zažíváme restart, ale zájem o naše stroje stoupá
Libor Akrman 22. srpna 2024Společnost Kuberg má za sebou těžké období, které nakonec překonala i díky novému kapitálu. Výrobce elektromotorek ze severní Moravy má…
- ČLÁNEK
Srí Lanka po bankrotu. Kdy se postaví na vlastní nohy?
V roce 2022 Srí Lanka zbankrotovala. Letos v březnu jí MMF odsouhlasil půjčku ve výši tří miliard dolarů, aby se ekonomika udržela nad vodou. Výměnou se musí země zásadně reformovat. Reformy se ale prosazují pomalu a obyvatelé ostrova i nadále trpí velkou chudobou. Upozorňuje se i na stále vysokou míru korupce.
Turisty z celého světa oblíbená destinace Srí Lanka se topí i nadále v ekonomických problémech. Chudoba a obrovské zadlužení drtí celou ostrovní ekonomiku, která musela loni v květnu vyhlásit bankrot. Nedokázala splácet své dluhy. Inflace se na podzim blížila až k 70 procentům, zhroutily se dodávky elektřiny, pohonných hmot i potravin. Od té doby se sice situace uklidnila, ale k normálu má stále daleko.
Pomohla finanční injekce od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v celkové výši tří miliard dolarů výměnou za slib, že země, která v roce 1948 získala na Spojeném království nezávislost, provede zásadní ekonomické reformy a vyhlásí vážně míněný boj s rozsáhlou korupcí.
Prvních 330 milionů dolarů získal bývalý Cejlon letos v březnu. Inflaci se podařilo zkrotit, v září činila pouze 1,3 procenta, a propad HDP se snižuje.
GRAF: Vývoj HDP na Srí Lance
Od roku 2020, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Chudoba i hlad obyvatelstva, na ostrově žije přes 22 milionů obyvatel, jsou ale stále na vzestupu, varoval místní ekonom Muttukrishna Sarvananthan z Point Pedro Institute of Development (PPID) pro web německé veřejnoprávní televizní stanice Deutsche Welle.
Ceny potravin jsou pro většinu populace příliš vysoké
„Oficiální údaje o inflaci, včetně inflace potravin, se drasticky snížily. Realitou jsou ale velmi vysoké ceny základních potravin, které jsou mimo dosah podstatné části populace,“ vysvětlil.
Míra chudoby vzrostla podle OSN ze 13 procent v roce 2021 na 25 procent o rok později.
Srí Lanka ve zkratce |
Srí Lanka či Šrí Lanka, plným názvem Šrílanská demokratická socialistická republika, je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Největším městem je Kolombo. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura nebo také jen Kotte), které je předměstím Kolomba. Podle Mezinárodního měnového fondu byla v roce 2020 srílanská ekonomika, z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly, 52. největší ekonomikou světa. To bylo zhruba na úrovní Řecka nebo Maďarska. Zdroj: Wikipedia |
V roce 2022 vyšli do ulic obyvatelé ostrova, aby protestovali proti mizerné vládě a prezidentovi, kteří nedokázali efektivně spravovat zemi a naopak nechali ve státním aparátu bujet korupci.
V zemi panuje zklamání
„Rok poté panuje v části společnosti zklamání,“ hodnotí vývoj posledních dvanácti měsíců výzkumník ze srílanského think-tanku Center for Policy Alternatives Bhavani Fonseka. I když země získala podporu od MMF, problémy v zemi podle něj stále přetrvávají.
Srílanský prezident Ranil Vikremesinghe a několikanásobný bývalý premiér země slibuje, že je odhodlán reformy i boj s korupcí dotáhnout do úspěšného konce.
Právě on loni v červenci nahradil bývalého prezidenta Gotabaju Radžapaksu, jenž ze země po vlně protestů raději uprchl.
Jak zlepšit výběr daní?
Nový prezident se snaží napravit chyby svého předchůdce, který zásadně snížil daně a nechal bujet korupci ve všech patrech státní správy. Vikremesinghe podnikl kroky k lepšímu výběru daní a omezení daňových úniků, v parlamentu se pak projednává nový protikorupční zákon.
„Bude ale trvat dlouho, než tato opatření přinesou ovoce, pokud vůbec. Záleží na tom, jak budou implementována,“ skepticky glosuje reformní snahy Sarvananthan.
Daňové úniky za poslední čtyři dekády hluboce zakořenily v zemi, která měla před covidem tržby z turismu ve výši půl miliardy dolarů měsíčně, dodal ekonom.
GRAF: Tržby z turismu od roku 2020 povážlivě klesly
V mil. USD
Zdroj: tradingeconomics.com
Za první bankrotem země v její více než sedmdesátileté historii stojí podle ředitele srílanského ekonomického think-tanku Verite Research Nišana de Mela především „krize vládnutí“.
Srí Lanka? Jako dům postavený na písku
„Pokus o fixaci ekonomických proměnných bez fixace proměnných vládnutí udělá ze Srí Lanky příslovečného muže, který si postavil dům na písku. Je nepravděpodobné, že by to bylo udržitelné,“ glosuje katastrofální veřejnou správu země i de Mel. Zatím bylo splněno jen 40 ze 71 bodů v programu MMF, které měla Srí Lanka splnit do konce září.
VÍCE K TÉMATU:
Bali, ráj pro digitální nomády. Místní ale začínají na pracující turisty žárlit
Lepší pomoc MMF než rubly. Obavy ze západních sankcí mění názor zemí na ruský platební systém Mir
Podle MMF poroste Rusko víc než Česko. Fungují tedy po roce západní sankce?
Problém je zejména s nízkou úrovní transparentnosti vlády a státního aparátu. Kritizuje ale také ne úplně průhledné počínání MMF, plány na ekonomickou transformaci podle něj nebyly také úplně průhledné.
„Dokonce ani členové parlamentu na Srí Lance nemohli vědět, jak byl navržen program hospodářské obnovy poté, co byl schválen radou MMF. Jde o vážné potlačení demokratického prostoru,“ míní šéf Verite Research.
Rozpočtu chybí příjmy
Vedoucí mise MMF pro Srí Lanku Peter Breuer kritizuje zejména skutečnost, že prezident ani vláda nejsou schopni zajistit příjmy na straně státního rozpočtu. Breuer na konci září uvedl, že země musí zvýšit rozpočtové příjmy a obecně zlepšit veřejnou správu včetně výběru daní.
To znamená, že musí zrušit všechny daňové výjimky a aktivně eliminovat daňové úniky, aby získala další tranši finančních prostředků.
Nišan de Mel kritizuje hlavně to, že zvýšení daní dopadá především na chudé obyvatele a malé firmy, velcí hráči dostali od vlády opět daňové prázdniny nebo různé daňové výjimky.
Dohoda s Čínou?
Země také jedná s největšími zahraničními věřiteli o restrukturalizaci dluhu, zejména s Čínou. Ta dlouho s dohodou o zmírnění dluhů o 30 procent nesouhlasila, proto se nechtěli připojit ani ostatní věřitelé.
Kolombo nakonec 11. října ohlásilo, že k dohodě s Pekingem o restrukturalizaci dluhu ve výši 4,2 miliardy dolarů došlo. Srílanské ministerstvo financí ale žádné konkrétní podrobnosti k dohodě s čínskou stranou neuvedlo.
Stanice BBC uvedla, že celkový zahraniční dluh Srí Lanky činí 46,9 miliard dolarů a plných 52 procent připadá na Čínu. Celé HDP ostrova v Indickém oceánu přitom v roce 2022 dosáhlo výše 74,4 miliard dolarů.