Platba kartou je v dnešní době standardní a nejpohodlnější způsob nakupování v e-shopech. Přináší s sebou však nezbytná bezpečnostní opatření. Jednou z prvních věcí, které by měli lidé sledovat, je zabezpečení webové stránky obchodu. Hodně napoví začátek URL adresy, která by měla být ve formátu „https“ namísto „http“. Nezbytné je také sledovat, zda platba probíhá přes certifikovanou platební bránu. Online platby se většinou potvrzují bezpečnostním kódem. Dalším kolbištěm jsou sociální sítě. Tam se podvodníci často maskují za profily vašich přátel a lákají z vás zaslání potvrzujícího kódu jejich platby. Pokud taková žádost přijde, jedná se vždycky o podvodníka. V případě zneužití údajů karty je nutné ihned kontaktovat banku. Jedině ona může zkusit platby zablokovat.
S Pavlem Vlčkem jsme mluvili také o technologickém pokroku, který přinášejí chytré telefony. Bankovní aplikace v telefonech se začaly šířit zhruba před pěti lety. Když si klient aplikaci stáhne, už do internetového bankovnictví téměř nechodí. Bránit se zneužití karty lze pečlivým prostudováním funkcí aplikace. Běžné je nastavit si limity pro různé typy plateb.
Jednou ze současných výzev pro nakupující na internetu je rostoucí obliba zahraničních e-shopů, jež můžeme rozdělit do dvou skupin. První jsou e-shopy v Evropské unii. Tam lze nakupovat téměř bez potíží. Platí tam celounijní pravidla ochrany spotřebitele. U e-shopů například z Číny nebo USA musíme počítat s jinou než dvouletou záruční lhůtou. U dražších produktů je potřeba si dát pozor na cla a daně. Velkým tématem jsou také směnné kurzy, které ale většina lidí vůbec neřeší.
Závěrem jsme si s Pavlem Vlčkem popovídali o rizicích poskytování úvěrů.
Těšíme se na vás u dalšího podcastu na Peak.cz.