Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Michal Kubánek (Kuberg): Zažíváme restart, ale zájem o naše stroje stoupá
Libor Akrman 22. srpna 2024Společnost Kuberg má za sebou těžké období, které nakonec překonala i díky novému kapitálu. Výrobce elektromotorek ze severní Moravy má…
- Komentář
Opět přátelé: USA, Kanada a Mexiko mají novou dohodu. Co ale čeká Čínu?
Místo obchodní dohody NAFTA nastupuje USMCA. Nová úmluva USA s Mexikem a Kanadou umožní Donaldu Trumpovi se soustředit na obchodní válku s Čínou.
Doslova pár minut před dvanáctou se poslední zářijový den podařilo dojednat novou dohodu o zóně volného obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou.
USA se s Mexikem dohodly již v srpnu, nyní se připojuje Kanada. Nová úmluva ponese prostý název Americko-mexicko-kanadská dohoda (USMCA) a nahradí stávající úmluvu NAFTA.
Různé reakce trhů
Trhy v pondělí ráno přijaly zprávu se smíšenými pocity. Severoamerická aktiva reagovala příznivě. Kanadský dolar posílil vůči americkému na nejvyšší úroveň od letošního května. Sílí také mexické peso a termínové kontrakty na americké akcie.
Naopak asijské trhy přijaly zprávu chladně. Vnímají ji jako pozitivní pro Severní Ameriku, nikoli pro Asii.
Skutečnost, že Trumpova administrativa nyní už nebude chřestit zbraněmi na severoamerické frontě obchodního válčení, značí, že se bude moci o to více soustředit na obchodní válku na frontě čínské.
To nemusí znamenat nic dobrého nejen pro Peking, ale ani pro další asijské ekonomiky. Především pro ty, jejichž zahraniční obchod je závislý na dobře fungujícím vzájemném obchodě Spojených států a Číny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Trumpova nacionalistická politika má své trhliny. Deficit obchodní bilance nespasí
Zvláště výrazné je dnes ráno posilování kanadského dolaru. Pro trhy bylo totiž dotažení dohody USMCA příjemným překvapením. V takto relativně brzkém termínu dohodu převážně nečekaly.
Trhy navíc pozitivně vnímají, že Trumpova administrativa je s to činit ústupky. Dohodu berou jako příznivý signál, že Trumpova prezidentská éra nebude představovat setrvalý posun vstříc globálnímu protekcionismu.
Spor o kapitolu 19
Spojené státy v rámci dohody Kanadě garantují, že jí udělí výjimku v případě zavedení cel na dovoz automobilů.
Washington také nakonec netrvá na zrušení či modifikaci kapitoly 19 úmluvy NAFTA. Kapitola 19 dává zúčastněným zemím možnost napadnout to či ono rozhodnutí druhé strany ve věci cla u expertního panelu sestaveného z odborníků obou zemí.
Kapitolu 19 si Ottawa přes silný odpor Washingtonu před lety do úmluvy NAFTA (která vešla v platnost v roce 1994) nakonec prosadila. I když původně mělo jít jen o dočasný mechanismus, který se stal trvalým právě proto, že byl přijat do úmluvy NAFTA.
Významný spor o dřevo
Ottawě umožnil, aby třeba rozhodnutí Washingtonu uvalit nové clo na dovoz kanadského dřeva napadla právě u expertního panelu, a nikoli u amerického soudu, který by se ke sporu nemusel postavit tak nepředpojatě.
V prvním desetiletí milénia expertní panel posuzoval spory právě ve věci kanadského dřeva opakovaně ve prospěch Ottawy. Washington se však tehdy stejně odmítal rozhodnutí panelu podrobit.
Kapitola 19 tedy nemá potřebnou politickou sílu. Navíc se nevztahuje na cla, která Washington zdůvodňuje zájmy národní bezpečnosti, jakou jsou Trumpova cla na ocel a hliník, která Kanadu rovněž poměrně zásadně zasahují. Cla na ocel a hliník nejsou dotčena ani právě dohodnutou úmluvou USMCA.
Kanadské ústupky
V rámci dojednávání USMCA učinila Ottawa ústupky například v oblasti zajištění lepšího přístupu na kanadský trh pro americké zemědělce, včetně amerických producentů mléka.
USA také dosáhly svého v tom, že vyšší podíl (75 procent namísto dosavadních 62,5 procenta) vyrobeného automobilu nyní bude muset sestávat ze součástek vyprodukovaných v USA, Kanadě nebo Mexiku.
To také není dobrá zpráva pro Asii, zejména například pro japonské výrobce součástek do amerických aut.
Cui bono?
Dojednání dohody USMCA je pozitivním impulsem i pro samotnou americkou ekonomiku. V letošním roce jsou Kanada a Mexiko druhým, respektive třetím největším obchodním partnerem Spojených států, v poměrně těsném závěsu za Čínou.
Zatímco podíl Číny na zahraničním obchodu Spojených států činil letos ke konci července 15,4 procenta, v případě Kanady jde o rovných patnáct procent. A v případě Mexika o 14,6 procenta. Další v pořadí je Japonsko, jehož podíl však činí už „jen“ 5,1 procenta.
Kanada je také nejdůležitějším vývozním trhem pro 36 z 50 států tvořících USA, včetně například Alabamy, Oklahomy nebo Virginie (tedy zdaleka nejen států Kanadě geograficky blízkých).
Načasování mexického podpisu
Dojednání úmluvy USMCA poslední zářijový den navíc těsně naplňuje podmínku, aby mohla být za mexickou stranu podepsána ještě odcházejícím prezidentem Enriquem Peñou Nietem.
Ten ve funkci končí k 30. listopadu a americký Kongres musí být s textem úmluvy seznámen minimálně dva měsíce před jejím podepsáním. K podpisu tedy dojde poslední den mandátu stávajícího mexického prezidenta.
Spojené státy se obávaly, že pokud by se to v tomto termínu nestihlo, musela by se úmluva dojednávat znova, aby ji mohl eventuálně podepsat nastupující mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.