Ať už se ve vás s příchodem jara probudily chalupářské geny nebo jste naskočili na módní eko-hipsterskou vlnu, nabízíme jeden originální způsob, jak alespoň trochu minimalizovat množství generovaného odpadu. (A opravdu nemáme na mysli váš poslední report, ani tu prezentaci pro šéfa, ale opravdový odpad.)
Pokud už třídíte plasty, sklo a papír, můžete recyklaci povýšit na další level a začít kompostovat. A to nejen doma – třeba pražský magistrát loni zapůjčil lidem 1750 kompostérů – ale i v práci. Nedojedená svačina nebo slupka od banánu může získat nový smysl i ve vaší kanceláři.
V dnešní době je kompostování považováno za jeden z nejlepších způsobů zpracování biologického odpadu, který nezatěžuje životní prostředí a jehož produktem je dobře využitelná surovina.
Česká kompostářská tradice
|
Kompostovat se v Česku začalo již před více než 100 lety, což bylo jedno z nejstarších průmyslových zpracování zbytků biodpadu v Evropě. Jinak obecně sahá historie až Staré Číny.
Mimochodem kompostování má už i svůj svátek – první týden v květnu patří už tradičně Mezinárodnímu týdnu propagace kompostu (International Compost Awareness Week – ICAW). |
Zařízení, která se postarají o potravinové zbytky, instalují do svých budov například společnosti Unilever v Dubaji, Volvo ve Švédsku nebo tuzemská pobočka výrobce LEGO.
Stačí (ne)obyčejná plechová krabička
Například společnost Skanska Property instalovala na podzim na zkoušku jeden elektrický kompostér do své kancelářské budovy v pražském Karlíně.
Plechová “krabička” funguje na první pohled kouzelně – vložíte do ní zbytky z pracovní kuchyňky (včetně masa nebo drobných kostí) a z 5 kilogramů odpadu je po 24 hodinách jenom půl kila hygienizovaného substrátu.
Tím “Davidem Copperfieldem”, který zázrak provede, jsou speciální mikroorganismy, jež uvnitř odpad “sežerou” nebo změní na vodní páru. Rychle se množí, ale zároveň dokážou v klidu přečkat i delší období „hladu“, kdy je potravy nedostatek a celá firma odjela na teambuilding někam do hor.
Další variantou je tzv. vermikompostér, který kolikrát zastává i funkci designového kousku nábytku. V něm zpracovávají bioodpad žížaly. Ani v tomto případě není třeba se bát zápachu.
Vermikompostér Urbalive, který vyrobila firma Plastia, loni vyhrál designovou cenu Red Dot. Zdroj: Plastia.cz
Kompost v kancelářích
“Elektrické kompostéry navíc disponují topným tělesem, které teplotu v zařízení automaticky reguluje, čímž se zajistí optimální proces kompostování a zároveň se tím splní požadavek na hygienizaci odpadu, který je potřeba podle legislativy splnit,” popisuje Tomáš Aulický ze společnosti JRK Česká republika.
“Do elektrického kompostéru je také vháněn čerstvý vzduch a za pomoci lopatek, které automaticky přehrabují obsah uvnitř, zajišťují kompostéry správný proces kompostování,” dodává Aulický.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč je Kodaň ekologickým „zázrakem“? Třeba proto, že staví domy ze sutin
Šance pro vegetariány? Maso z laboratoře by mohlo obohatit jejich jídelníček
Také ve Skansce se novinka setkala s pozitivním ohlasem. “Lidé o kompostování měli zájem, třídili svědomitě. V běžném směsném odpadu se nám přestal biodpad vyskytovat,” popisuje zkušenosti Eva Nykodýmová, jež má u developerské společnosti na starosti bezpečnost na stavbách a zároveň udržitelnost. V budoucnu by kompostéry měly být standardní výbavou nových kancelářských projektů Skansky.
Pozitivní zkušenosti s kancelářským kompostováním mají i v Akademii věd, resp. v jejím Ústavu pro českou literaturu. Z vermikompostéru se podle serveru Podnikatel.cz stala atrakce, protože v akademickém prostředí je zatím spíš raritou. Kompostování je rovněž skvělý „ice breaker“ při obchodních schůzkách a zábavná forma každodenního miniteambuildingu,
dodává Tereza Salte, spoluzakladatelka Elite Bloggers.
Kolik stojí odpad
V USA je redukování bioodpadu velkým tématem mimo jiné na půdě univerzit. Například audit na kolejích Harvardu odhalil, že přibližně 41 procent objemu z tamních košů a popelnic by mohlo být kompostovatelných.
Náklady na kancelářské kompostování nejsou velké, ale samozřejmě záleží na objemu. Ceny těch nejmenších se pohybují v řádu několik tisíc korun. Větší s objemem odpadu až 6 kilogramů denně stojí kolem 40 tisíc. Aktivnější tvůrci odpadu nebo opravdu velké kancelářské prostory nechť si připraví bezmála milion. Na druhou stranu taková kancelář může pořádat „biopotravinové orgie,“ kompostér zvládne „spolknout“ až 137 kg odpadu denně.
Pokud je systém sběru a využití organických zbytků či bioodpadů ve firmách dobře nastaven, je jeho technické provedení mnohdy velmi jednoduché a levné. Největší investicí je pak správně záměr komunikovat ostatním spolupracovníkům.
Článek, který byl redakčně upraven, čerpá z příspěvku na webu Morethanoffice.eu.