Řekněte nám, kde jste se brali a kolik jste přitom utratili. Výzva olomoucké finanční správy svatebčanům loni v létě rozvířila debatu, kam až smí správce daně při své pátrací činnosti zajít.
Právě za snahu zjednodušit si práci a přehodit břemeno zjišťování na samotné svatebčany se stala Finanční správa ČR úředním slídilem roku 2018. Jde o jednu ze čtyř anticen Velkého bratra, které každoročně uděluje odborná porota a nevládní organizace Iuridicum Remedium.
Stinná stránka EET
Kompletní přehled Cen Velkého bratra |
- Dlouhodobý slídil – Facebook
- Úřední slídil – Finanční správa ČR
- Firemní slídil – iRobot
- Výrok Velkého bratra – Petr Stuchlík
- Pozitivní cena Edwarda Snowdena – BEUC
Zdůvodnění udělení jednotlivých cen najdete ZDE.
|
Finanční úřad pro Olomoucký kraj se loni v létě obrátil na desítky novomanželských párů s výzvou k poskytnutí řady informací o jejich svatební hostině.
V případě nevyhovění úřad hrozil statisícovými sankcemi. Cílem této netradiční akce bylo zjistit možná porušení zákona o EET.
Co je důležité – tato praxe byla následně posvěcena i nadřízeným Generálním finančním ředitelstvím a ministryní financí Alenou Schillerovou. Nešlo tedy o žádný exces.
Řada expertů na daňové právo přitom upozorňuje, že je výklad pravomocí úřadu značně extenzivní a úřad vůbec neměl právo takovouto výzvu novomanželům zaslat.
Také proto putuje letošní anticena Velkého bratra pro úředního slídila Finanční správě jako celku.
Tradiční sociální slídil
Dlouhodobým slídilem je pak společnost Facebook, a to za invazivní a dlouhodobě nezodpovědný přístup k osobním datům uživatelů i dalších osob.
Vítězové 2017 |
Za rok 2017 získalo titul dlouhodobého slídila ministerstvo průmyslu kvůli zákonu o elektronických komunikacích. Úředním slídilem se stal poslanec, lékař a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) za novelu zákona o zdravotnických službách. Cenu firemní slídil dostala Equa bank, Úřad vlády ovládl kategorii Výrok Velkého bratra za definici obsaženou v metodice ke sčítání Romů. |
Facebook jakožto každoroční nominant se v soutěži o jednu z anticen Velkého bratra dočkal ocenění v době oslav 15 let své existence.
Rok 2018 byl příznačný vyústěním dlouhodobého nezodpovědného přístupu k osobním údajům uživatelů i osob, které nikdy uživateli Facebooku nebyly, ale jejichž data Facebook shromažďuje.
Kamery do škol a vysavač
Anticenu za výrok Velkého bratra si odnáší Petr Stuchlík, kandidát na pražského primátora za hnutí ANO. A to za výrok spojený s nápadem zavést do pražských škol kamerové systémy.
K předvolebním slibům pražského hnutí ANO patřil návrh namontovat po volbách do cca 860 pražských škol kamery. Tento výrok, který je další variací na stále se objevující tvrzení „kdo nic nepáchá, nemá se čeho bát“, upozorňuje i na širší tlak na osazování škol kamerami, který v posledních letech sílí.
V komerční oblasti cenu pro firemního slídila získala společnost iRobot za špehující vysavače Roomba. Některé novější typy těchto zasílají do cloudových úložišť společnosti údaje o prostorách, v nichž se pohybují, jako jsou půdorysy bytů, detekce objektů, nebo dokonce snímky.
Údaje jsou propojitelné přes účet s dalšími údaji, které společnost zpracovává. Společnost se podle organizátorů soutěže Big Brother Awards rovněž netají tím, že by ráda data sdílela i s dalšími velkými hráči na poli budování „inteligentní“ domácnosti.
To ale firma odmítá. „Společnost iRobot neprodává a nebude prodávat data našich zákazníků, protože jejich soukromí je pro nás na prvním místě,“ uvedla firma v následném prohlášení. Pravidla ochrany soukromí společnosti iRobot podle firmy umožňují sdílet údaje zákazníka se třetími stranami v případě, že je to v jeho prospěch a pokud si to sám zvolí.
Kontrolujte Google lépe
Pozitivní cenu, která nese jméno Edwarda Snowdena, má evropská spotřebitelská organizace BEUC za koordinované podání stížnosti na nelegální praktiky při získávání přístupu k informacím o poloze uživatelů Androidu společností Google.
Oceněná spotřebitelská organizace zastřešuje podobné spolky napříč Evropou včetně například české organizace dTest.
Důvodem ocenění je podání podnětu ke kontrole společnosti Google, který byl koordinovaně zaslán k dozorovým úřadům v sedmi členských státech EU včetně České republiky. Podnět upozorňuje na porušování předpisů o ochraně osobních údajů při získávání informací o poloze uživatelů internetovým gigantem.
Orwellův odkaz
Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii.
V Česku se koná od roku 2005. Ceny mají upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.
Článek původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.