Mohlo by vás také zajímat
Kdo může za výpadek? Jednoznačně Evropská unie, tvrdí Microsoft
Lukáš Kovanda 23. července 2024Mnoho firem z celé řady oborů po celém světě postihla v pátek série výpadků. Důvodem byla aktualizace bezpečnostního softwaru od…
Utažené podmínky v Rusku dělají z rublu nejvíc posilující měnu světa
Lukáš Kovanda 2. července 2024Klíčovým důvodem zpevňování rublu jsou nadále utažené finanční podmínky v Rusku. Takové podmínky – jež se tedy ve výhledu ještě…
Přebírá Francie roli „nemocného muže Evropy“?
Lukáš Kovanda 13. června 2024Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Předvolební prognózy navíc naznačují "veletoč" na tamní politické scéně, což by mohlo…
- Článek
Kam až porostou mzdy? Podle statistik berou Češi nejvíce v historii
České mzdy rostou nejvíce za poslední dekádu - jejich růst dosáhl jen v posledním čtvrtletí uplynulého roku 8 procent. Co vede k velkému převisu pracovních nabídek na úřadech práce? Především jde o důsledek rekordně nízké nezaměstnanosti.
Výsměch a ostuda, tak označili odboráři v jedné z největších firem v zemi nabídku vedení na zvýšení tarifních platů o 4,3 procenta. Řeč je o Škodě Auto, která se veze na úspěšné vlně rostoucí produkce a netající se smělými plány do budoucna. Odbory přitom žádají růst mezd „o dvouciferné číslo,“ jak uvedly ve svém týdeníku Škodovácký odborář.
„Zdá se, že firma, nebo její představenstvo žijí poslední týdny na jiné planetě a nedostal se k nim požadavek Odborů KOVO,“ stojí mj. v týdeníku. V době, kdy Škoda Auto každoročně překonává svůj objem produkce si odboráři věří, že se jim podaří vyjednat vyšší zvýšení mezd.
Ty přitom v průměru v automobilce loni dosahovaly v některých tarifních třídách zhruba 40 tisíc korun měsíčně, včetně bonusů. To je výrazně více než je průměrná mzda v Česku. Ta je přitom, jak aktuálně uveřejnil Český statistický úřad, na rekordní úrovni.
Historicky nejvyšší mzdy
Podle statistiků stoupla průměrná mzda ve 4. čtvrtletí roku 2017 na 31 646 korun, což znamená meziroční růst o více než 2300 korun (+ 8 procent). Za celý rok pak činí průměrná mzda 29 504 korun, což je o sedm procent více než o rok dříve.
GRAF: Vývoj průměrné hrubé nominální mzdy v Česku
Od roku 2014, jde o čtvrtletní údaje v korunách.
Zdroj: ČSÚ
Jak je patrné průměrná mzda roste v Česku víceméně nepřetržitě od začátku roku 2014.
Jde o výsledek dobrého vývoje ekonomiky a také nedostatku pracovníků. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Nejsou lidi
Růst mezd je důsledkem situace na trhu práce, kdy se řada podniků potýká s nedostatkem pracovních sil. Podniky nemohou sehnat především hůře placené pracovníky – montážní a pomocné dělníky ve výrobě nebo řidiče.
Samostatnou kapitolou je IT sektor, kde poptávka po zkušených a kvalifikovaných pracovnících několikanásobně převyšuje nabídku. Nicméně ne u všech, což potvrzují i velké mzdové rozdíly v tomto oboru.
U mnoha IT pracovníků nepřekročí mzda úroveň nižších desítek tisíc korun. U specializovaných pozic jako například expertů na tzv. big data naopak mohou přesáhnout 150 tisíc korun měsíčně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: David Nárožný: V IT už nejsme levní, vývojáři tu stojí stejně jako v Německu
„V porovnání s minulým rokem vidíme skokový nárůst, u některých pozic až o 20%. Nejvýraznější navýšení jsme z důvodu vysoké poptávky zaznamenali u pozic vývojářů Java, .NET a C++, dále v oblasti security, QA a SAP,“ uvádí aktuální zpráva společnosti Hays.
O které profese je velký zájem dokládá i následující graf:
GRAF: Nejhledanější profese v Česku
Zdroj: MPSV, ČSOB
Nejrychleji rostou v tuto chvíli mzdy v řadě hůře placených podnikových sektorů (například pohostinství, administrativa), naopak nejpomaleji v sektorech nejlépe placených – IT, Finanční služby (viz graf níže).
„Je to ale podle nás dočasný fenomén, který nepovede k výraznějšímu sbližování mezd mezi profesemi. V uplynulé dekádě, jak ukazuje graf níže, mzdy v nízko-příjmových sektorech jako “administrativa”, za zbytkem ekonomiky trendově spíše čím dál více zaostávaly,“ domnívá se hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Příjmová nerovnost zůstává
Podle odborníků ale nedochází k výraznějšímu růstu mezd u nízko-příjmových profesí.
„Doposud platilo, že v nejžádanějších profesích (například pomocní pracovníci ve stavebnictví) nerostly mzdy zdaleka nejrychleji,“ dodává Bureš.
Nicméně silnější poptávka nutí firmy hledat a snažit se získat nové pracovníky i za cenu vyšších mzdových nákladů. Podle odborníků mzdy v českých podnicích rostly často i dvouciferným tempem. To ostatně dokládá i zmíněný boj odborářů ve Škodě Auto.
I když v tomto roce mohou mzdy nejníže placených profesích zrychlovat více, výraznější pokles pozvolna narůstající příjmové nerovnosti analytici neočekávají.
GRAF: V kterých sektorech rostou mzdy nejrychleji
Jde o údaje růstu průměrné mzdy za 4. čtvrtletí 2017, na ose X jde o údaje v korunách, na ose Y pak jde o růst v procentech.
Zdroj: ČSOB
Celkově by rychlý růst mezd měl přetrvat i v roce 2018 – podle Bureše bude tempo růstu na úrovni 7,5 procenta.
Podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka ale není současné vysoké tempo růstu udržitelné. „Naposledy rostly mzdy rychleji těsně před finanční krizí na začátku roku 2008,“ upozorňuje.
A právě rostoucí mzdy by měly postupně tlačit ČNB k dalšímu utahování měnových podmínek.
„Počítáme s tím, že centrální banka bude ve zvyšování sazeb o něco agresivnější, než naznačuje její poslední prognóza a může je zvýšit nehledě na současné zpomalení inflace ještě dvakrát (na 1,25 procenta),“ připomíná Bureš.
To vše ovšem za předpokladu, že podle něj nezačne v dohledné době znovu výrazněji posilovat česká koruna.
Takže nejsou lidi, průměrný plat je 31 600 Kč ale dle tabulky se na hledané profese nabízí plat do 18 000 Kč (mimo řidiče, těm to s dietami vyskočí) Ta tabulka jasně říká, že firmy ty nabídky práce nemyslí vážně, nabízet 50% průměrného platu a křičet že nejsou lidi, to si dělají srandu.
Lidi jsou, ale naštěstí dostali rozum a za takové peníze pracovat nechodí, protože kdyby ano, tak mzdy neporostou. V Rakousku má takový průměrný plat v čr průměrná uklížečka v čistém a 14x ročně + zaplacené dojíždění. Nevidím důvod, proč by měli lidé, kteří z nějakého důvodu nikdy nebudou moci pracovat na lepších pozicích než jakými jsou ty nejméně ohodnocené, aby byli trestáni finančními problémy za svůj dejme tomu třeba intelekt. Myslím si, že každý má právo na důstojný život, aby mohl zaplatit v horším případě nájem, nemůže-li bydlet ve vlastním, normální a ne tu nejlevnější stravu, léky a třeba i lepší výplně do zubů, ošacení a jiné základní potřeby a proč by si kvůli tomu tento člověk nemohl dát i nějaké peníze stranou jako rezervu. Změna začíná u lidí. Já bych se musela stydět, kdybych takto nechávala živořit své zaměstnance. Práce něco stojí a bude stát. Musí se s tím počítat a lidi budou, pokud budou firmy schopné ohodnotit reálně práci a náklady na život.