Během uplynulého roku lidé ve městech a obcích ČR vytřídili více než 713 000 tun využitelného odpadu. Z něho připadá skoro 403 000 tun na obalové materiály. Dobrou zprávou je, že odpad třídí stále 73 % lidí, což je v porovnání s třídícími začátky v roce 1997, kdy třídění řešilo pouze 28 % obyvatelstva, slušné číslo.
Třídění průměrného Čecha v roce 2020
Jako společnost se rozhodně rok od roku lepšíme. Jak to ale vypadá s jednotlivci? Podle online magazínu o třídění a recyklaci odpadu Samosebou.cz každý obyvatel ČR vytřídil 66,8 kg papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů. To je oproti minulému roku o více než 1,5 kg odpadu více.
Třídění konkrétních druhů odpadu
Nejlépe nám jde třídění papírového odpadu. Toho jsme loni vytřídili přes 228 600 tun. Plasty třídíme také celkem pečlivě, těch jsme do žlutých kontejnerů odnesli přes 173 000 tun. Skleněného odpadu přes 161 000 tun a kovového zhruba145 000 tun. U nápojových kartonů je výsledek trošku horší, těch se totiž vytřídilo 4,5 tisíce tun.
V čem spočívá naše skvělé třídění?
V třídění odpadu se dlouhodobě držíme mezi nejlepšími evropskými státy. Jedním z důležitých faktorů tohoto úspěchu je velmi hustá síť barevných kontejnerů v ulicích měst a obcí. Na konci minulého roku bylo po celé ČR k dispozici 558 044 těchto nádob. Navíc, lidé se nezdráhají využívat i sběrné dvory.
Další výhodou, která u nás výsledky zlepšuje, je takzvaný integrovaný odpadový systém. Ten umožňuje společné třídění obalové i neobalové složky odpadů. To znamená, že například do žlutého kontejneru můžeme třídit nejen obaly, ale i jakýkoliv jiný drobný plastový odpad. A to samé platí pro ostatní barevné kontejnery. Do „papíru“ můžeme vhazovat vedle papírových obalů a krabic, klidně i staré noviny a časopisy.
Na třídění má vliv i vzdálenost
No aby ne, komu by se chtělo s odpadem chodit na kilometrovou procházku? V ČR se vzdálenost ke třídicím nádobám každoročně snižuje. V minulém roce to měla většina obyvatel k barevným kontejnerům pouhých 90 metrů!
Chcete se dozvědět více informací o třídění a zjistit, zda měla pandemie COVID-19 na třídění vliv? Podívejte se na Samosebou.cz!
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.