Mohlo by vás také zajímat
Indie se chce stát motorem globální ekonomiky a nahradit Čínu
František Novák 1. března 2024Od roku 2014, kdy je indickým premiérem Naréndra Módí, tamní ekonomika roste a je v mnoha parametrech v mnohem lepší…
Zemědělství budoucnosti: plovoucí farmy včetně krav
František Novák 27. prosince 2023Sektor zemědělství je jedním z těch, který čelí velkým výzvám. Zejména živočišná výroba a produkce masa se staly terčem kritiky…
Při investicích státu do infrastruktury se zapomíná na vodárenství
Libor Akrman 8. prosince 2023Investice v řádu několika miliard korun vyžaduje každoročně český vodárenský systém. Ten je navíc velmi roztříštěný, když zde máme více…
Indie chce vyčistit Gangu. Jedná se o největší sanitární projekt historie
Řeka Ganga je pro hinduisty posvátná, zároveň se jedná o jednu z nejvíce znečištěných řek světa. Indická vláda se rozhodla o svého druhu největší projekt v historii sanitace a chce veletok vyčistit od splašků i toxického odpadu. Snahy ale narážejí na rozšířenou korupci i na extrémní populační růst celého subkontinentu.
Město Váránasí je považováno za duchovní centrum hinduismu. Také proto se zde často konají pohřební obřady, kdy na březích Gangy – největší řeky Indie – jsou spalována těla zemřelých zabalených v bílém plátně.
Po obřadu je popel mrtvých vhazován do řeky společně s květinami. Hinduisté věří, že řeka přenese ducha jejich blízkých do dalšího života. Směrem po proudu se další skupiny Indů koupají ve špinavé vodě a podle tradice usrkávají z dlaní páchnoucí vodu.
Povodí Gangy je jedním z nejhustěji osídleným regionem světa a poskytuje vodu až 600 milionům lidí. Kromě duchovního rozměru je také zásadní pro ekonomiku indického poloostrova. Bohužel většina Indů nemá přístup k vodovodům ani kanalizaci, takže se i veškeré splašky dostávají do řeky.
Velký vládní úkol: toalety a kanalizace
I proto rozhodla vláda Naréndry Módího už v roce 2014 začít ve velkém budovat splachovací toalety a kanalizaci. Jedním ze zásadních úkolů je rovněž vyčištění veletoku v zemi, která už přeskočila Čínu v počtu obyvatel.
Ganga se bohužel v souvislosti s populační explozí stala zároveň nejen místem pro pohřbívání mrtvých. Zároveň je i tekoucí skládkou plnou toxických pesticidů, průmyslového odpadu, všudypřítomných plastů a samozřejmě i špinavé odpadní vody, jež pochází od stovek milionů lidí.
Odhaduje se, že celkem nemá na planetě přístup k moderním hygienickým zařízením asi 1,7 miliardy lidí. Až půl miliardy lidí denně defekuje na otevřeném prostranství bez přístupu k jakýmkoliv toaletám.
To se logicky přenáší i do zdravotnictví. Jen v Indii se každoročně nakazí nemocemi přenášenými vodou 37 milionů lidí, tedy tyfem, úplavicí, žloutenkou.
Kanalizace je v Indii velkou neznámou
Ze západní perspektivy se jedná o málo pochopitelnou situaci. Na území většiny Indie se nikdy žádná kanalizace nestavěla. I proto Módí po prvním zvolení před devíti lety jako jeden z hlavních úkolů „rozjel“ iniciativu Clean India Campaign (Swachh Bharat Mission), aby katastrofální poměry v oblasti hygieny na subkontinentu zlepšil.
Mezi roky 2014 až 2019 se podařilo zprovoznit 110 milionů nových toalet, které slouží zhruba polovině miliardy lidí. Často je ale problém, že odpadní voda nekončí v systému kanalizace a čističkách odpadní vody.
I proto Indové připravili program Namami Ganga, jenž si klade za cíl vyčistit i hlavní vodní tepnu. První plány vznikly už v 80. letech 20. století, ale bez většího úspěchu. Za nedotahování podobných projektů může rozšířená a vysoká míra korupce. Na iniciativu už přišlo více než 328 miliard rupií (3,9 miliardy dolarů) s tím, že bude postaveno 5211 kilometrů kanalizačních tras.
Situace se zlepšuje
Ve městě Váránasí, kde žijí téměř dva miliony obyvatel a ročně ho navštíví další desítky milionů turistů – jen v roce 2022 72 milionů – odpovídá za reformu vodního hospodářství státní organizace Jal Kal. Její manažer Raghuvendra Kumar tvrdí, že největší výzvou pro velký infrastrukturní projekt je to, že starobylé město fakticky nikdy nespí.
Situace se ale od roku 2018, kdy na projektu pracuje, značně zlepšila. Je tomu jen pár let, co splašky tekly běžně ulicemi. Historické centrum je spletí úzkých uliček, kterými neprojedou auta, často se v nich naopak nacházejí zatoulané krávy, které jsou v zemi posvátné. První kanalizaci zde vybudovali až Britové na začátku 20. století.
Proč je kráva v Indii posvátná? |
Kráva se v hinduismu považuje za posvátné zvíře. Představuje hojnost, čistotu a svatost a považuje se za „čisté“ blahoslavené zvíře. Stejně jako matka země, je i kráva symbolem principu nezištné pomoci. Vzhledem k tomu, že kráva dává mléko, z nějž lze vytvořit mnoho dalších výživných produktů pro vegetariánské stravování, je hinduisty uctívána i v obrazech. Býk potom slouží jako symbol džarmy (nedělitelné jednoty buddhismu). Historicky stála kráva na stejné úrovni jako kněží a její usmrcení bylo stejně závažným trestným činem, jako vražda brahmána (kněze). Zdroj: Wikipedia |
Znečištěná voda se dříve přímo vypouštěla do řeky
I tak bylo celou řadu desetiletí běžnou praxí, že znečištěná odpadní voda bez jakýchkoliv úprav končila vypuštěna přímo do Gangy a jejích přítoků i v místech, kde se lidé běžně koupají.
Od roku 2016 se ve městě budují nové kanalizační trasy, jež odvádí odpadní vodu do tří nových čističek. Většinu potrubí, které ústilo přímo do Gangy, navíc město uzavřelo.
Pro běžné Indy to ale znamená velkou mentální změnu a stavební práce nebyly vždy u místních obyvatel populární, postěžoval si pro britskou verzi magazínu Wired Kumar.
Město muselo zahájit osvětovou kampaň, aby lidí přestali defekovat na veřejném prostranství a neznečišťovali řeku, ale i kanalizaci, dalšími odpadky. „V posledních třech až pěti letech si občané zvykli, že musí změnit svůj životní styl, musí změnit své chování,“ vysvětlil Kumar s tím, že ve městě zprovoznili 361 nových veřejných toalet, jež jsou samozřejmě napojeny na novou kanalizaci.
Ganga je stále nejšpinavější řekou Indie
I když se poměry za posledních pár let výrazně zlepšily, stále nejsou indické řeky podle západních měřítek čisté. I místní odborníci připouštějí, že zbývá ještě velký kus práce. Indická rada pro znečištění letos v červenci oznámila, že 46 procent tamních řek je silně kontaminováno a Ganga je na tom nejhůře.
Nebezpečnou kontaminaci bakteriemi z fekálií zaznamenaly desítky monitorovacích stanic, napsala pro indický portál Wire Deepti Ačarija z The Maharaja Sayajirao University of Baroda, jež se dlouhodobě zabývá vodním hospodářstvím v Indii.
Také ona připomíná, že vládní plány při realizaci projektů zásadně narušuje korupce a byrokracie místních úřadů. Navíc i firmy a samotní obyvatelé bez obavy z nějakých sankcí stále do indických řek v řadě případů vypouštějí splašky i nebezpečné odpady.
Další obecná komplikace při výstavbě indické infrastruktury spočívá v tom, že počet obyvatel subkontinentu roste velmi rychle a indická vláda na to nedokáže reagovat. Kapacitně i nové silnice nebo čistírny odpadních vod pro nejlidnatější zemi světa nestačí.