Mohlo by vás také zajímat
Klopýtání české ekonomiky pokračuje
Petr Dufek 30. srpna 2024S ohledem na vývoj u našeho hlavního obchodního partnera asi nelze čekat nějaké zázračné zrychlení růstu ve druhé polovině roku.
Skeptická ČNB: Růstový potenciál české ekonomiky klesá
Dominik Rusinko 7. srpna 2024ČNB snížila rovnovážný růst produktivity ze 3 procent na 2,5 procenta. V podobném rozsahu pak revidovala i dlouhodobě udržitelný růst…
Český průmyslový sektor pokračuje ve výrazném propadu
Michal Stupavský 6. února 2024Český průmyslový sektor se nachází ve výrazném útlumu již od června 2022. Hlavním důvodem loňského negativního vývoje českého průmyslu byl…
- ANALÝZA
České výrobní firmy bez automatizace průmyslu v konkurenci neobstojí
Digitalizace a automatizace si stále častěji nacházejí cestu do výrobních průmyslových podniků a mohou také nahradit nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve výrobních procesech. Právě zde vidí příležitost nová společnost SkyLimit Automation.
Malé a střední podniky by měly být základem pyramidy každé dobře fungující tržní ekonomiky. Zatímco v unijní osmadvacítce (EU 28) tento segment generuje v průměru 58 procent HDP, v Česku je to méně. I tak je ale jejich podíl na přibližně 40 procentech HDP významný, navíc se podílejí na více než polovině českého exportu.
Sami podnikatelé vidí několik důvodů, proč zaostáváme za unijním průměrem. Mezi ty hlavní patří administrativní zátěž, nedostatek času a financí a velmi často také nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, jak uvedl Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků ČR, při představování iniciativy Velký týden malých firem. Jejími organizátory jsou společnosti Byznys Hub Opero a Mastercard.
Právě absence kvalifikované síly je motorem pro zavádění automatizace a digitalizace v českých firmách. I když i zde Česko zaostává za mnoha evropskými zeměmi. „Inovace typu digitalizace firemních procesů, zapojení AI nebo automatizace v sektoru služeb vedou k výraznému zvýšení produktivity a snižování nákladů,“ upozornil Martin Mára, ředitel výše uvedené akce, na které se podílí mimo jiné také Hospodářská komora ČR, ČSOB nebo Amazon.
Automatizace se prosazuje pozvolna
Tématům jako digitalizace průmyslu, automatizace či udržitelnost a energetická efektivita se bude letos věnovat i říjnový Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně. Ten už několik let poskytuje firmám cenné informace o tom, jak se přizpůsobit rychle se měnícím podmínkám na trhu a jak implementovat nejnovější technologie do svých výrobních procesů.
„Zkušenosti z Mezinárodního strojírenského veletrhu nám ukazují, že je velký zájem o nová průmyslová řešení, automatizaci a technologický pokrok. České firmy si uvědomují potřebu přizpůsobit se novým podmínkám. Klíčem k budoucímu úspěchu bude nejen udržení konkurenceschopnosti, ale i otevřenost k inovacím,“ nechal se nedávno slyšet generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata pro týdeník Ekonom.
V posledních letech se na MSV stále častěji objevují firmy, které místo dřívějších těžkých strojů představují na stáncích stále více moderní technologie a ukázky digitalizace a automatizace výroby.
„Komplexní automatizace je prostředkem, jak si české firmy mohou udržet konkurenceschopnost nejen v Evropě. Věříme, že naše řešení pomůže českým zákazníkům dosáhnout i významných úspor nákladů a otevře jim cestu k novým zakázkám,“ uvádí Michal Bakajsa, spolumajitel průmyslové skupiny SkyLimit, která právě nedávno oznámila, že rozšíří své aktivity v této oblasti.
V minulých letech realizovala akvizice společností INOX Technology, VMK CZ Automation a Technik Partner, jež se specializují na vývoj automatizovaných řešení pro řadu průmyslových odvětví. A nyní chce rozvoj automatizace posunout ještě dále.
Komplexní řešení automatizace
Založila proto a začlenila do skupiny novou společnost SkyLimit Automation, která si klade za cíl mimo jiné získávání zakázek komplexních řešení automatizace. V horizontu tří let se chce probojovat mezi špičku v oblasti robotizace a automatizace na českém trhu. Tím chce zároveň zajistit i další organický a akviziční růst skupiny.
Realizované zakázky, mezi které patří například automatizovaná řešení pro společnosti Lindab, Denso nebo Continental, široké výrobní a výzkumné zázemí či know-how odborníků navíc skupině umožnily v segmentu automatizace posílit svou pozici na trhu.
„Cílem našich aktivit je podpora inženýrských týmů firem v rámci skupiny SkyLimit. Zároveň vidíme celou řadu příležitostí, jak pomoci firmám, které dosud o automatizaci pouze uvažovaly nebo se jim implementace nezdařila,“ říká Radek Gebhart, výkonný ředitel SkyLimit Automation.
Právě jeho osoba by měla být zárukou konkurenční výhody nové společnosti. Gebhart má totiž letité zkušenosti ze své dřívější práce pro Lindab, kde se podílel na řízení komplexního projektu automatizace výroby. Tento projekt představoval investici převyšující 600 milionů korun, která zahrnovala instalaci více než šedesáti robotů.
Do konce letošního roku by proto rád rozšířil svůj tým odborníků, aby se mohli vrhnout na nové zakázky. „Již nyní jsme plně vytížení, ale chceme se ještě zaměřit na oslovování nových zákazníků,“ dodal při představování firmy na tiskové konferenci.
Zaměření na menší firmy
„V Česku se firmy často snaží automatizovat jen dílčí části provozů bez detailní analýzy ‚automatizovatelnosti‘ celého výrobního procesu. Toto podcenění může mít následně negativní efekt na náklady a efektivitu celé společnosti. My se chceme zaměřovat na menší firmy, které často nemají kapacitu na vývoj vlastního komplexního automatizovaného řešení,“ popisuje roli SkyLimit Automation Radek Gebhart.
Chce se proto zaměřovat na zakázky kolem 30 milionů korun a více. Za sebou má už i jednu úspěšnou realizaci projektu na Slovensku. Tamní podnik potřeboval ztrojnásobit kapacitu své lakovací linky. SkyLimit Automation ve spolupráci s firmou SURFIN Technology připravila návrh konceptu automatické manipulace s výrobky na pracovišti práškové lakovací linky, bez nutnosti přijímat nové pracovníky obsluhy linky.
Původní manuální proces vyžadoval práci 32 pracovníků, což po aplikaci automatického provozu zcela odpadlo. Investice do automatické manipulace ve výši necelých tří milionů eur předpokládá návratnost 2,5 roku při dvou- až třísměnném provozu.
Základem je studie proveditelnosti
Podle Gebharta bude o podobná řešení zájem. Jeho tým odborníků by proto měl zákazníkům hlavně z různých průmyslových a výrobních oborů nabídnout komplexní studii proveditelnosti zavedení automatizace na míru daného klienta.
„Součástí takové studie bude reálná 3D simulace navrženého konceptu. Díky ní bude možné identifikovat možná rizika navrženého řešení již v počáteční fázi projektu. Zároveň dokážeme pro klienta kvalifikovaně odhadnout úspory nákladů i energií a určit návratnost investice,“ dodává Gebhart.
Na řešení se podílí společnost MAINWARE, která je součástí skupiny JHV Group. Spolupráce přinesla výsledek v podobě unikátního softwaru, který na základě záběrů vysokorychlostních kamer dokáže zanalyzovat fungování linky a okamžitě vyřešit její možnou chybovost. Zákazník tak dostává v reálném čase detailní diagnostiku výrobních linek v nezkreslené podobě, a to ve fázi testování linky i v jejím ostrém provozu.
„Náš software je jediný v České republice, který dokáže analyzovat a nastavit automatickou výrobní linku ještě před jejím uvedením do provozu. Spolupráce se SkyLimit nám přináší novou příležitost k oslovení českých firem, které uvažují o automatizaci výroby,“ doplňuje Jan Hvížďala, CEO skupiny JHV Group.
Unikátní řešení
Samotné řešení funguje na principu sběru dat a jejich párování s tzv. digitálním dvojčetem daného stroje. Systém, respektive jeho uživatelé tak v reálném čase rozeznají případné problémy a mohou okamžitě analyzovat řešení pro jejich odstranění a budoucí neopakování.
„Ve spolupráci se SkyLimit budeme zákazníkům dodávat špičkové hi-tech technologie společně s top digitálními technologiemi ve špičkové kvalitě,“ doplňuje Martin Nepovím, CEO společnosti MAINWARE.
Na otázku, zda si SkyLimit Automation a JHV nebudou vzájemně konkurovat, Gebhart odpověděl, že to rozhodně nehrozí. Jeho firma chce dodávat zákazníkům pokročilé know-how, zatímco MAINWARE poskytuje software pro jeho vznik a JHV Group může být dodavatelem technického řešení.
„Spolupráce přináší benefity, které významně zkracují čas při řešení problémů ve výrobním procesu. Výhodou je také fakt, že se nyní máme možnost podílet na dalším vývoji tohoto systému a zároveň využít exkluzivní podporu ze strany MAINWARE při jeho nasazování na automatické linky dodávané skupinou SkyLimit,“ uzavírá Michal Bakajsa.