Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- ČLÁNEK
Británie oznámila největší jadernou expanzi za sedm dekád. Podle kritiků je ale jádro moc drahé
Do roku 2050 má na ostrovech vzniknout „flotila“ jaderných reaktorů s instalovaným výkonem 24 gigawattů. Jádro by mělo pokrývat až čtvrtinu britské spotřeby elektřiny. Kritici ale namítají, že současnou výstavbu nových jaderných zdrojů, jako je Hinkley Point C, provází značné časové zpoždění a s tím související navyšování nákladů.
Britská konzervativní vláda se netají tím, že je velkým fanouškem jaderné energetiky. Bývalý premiér Boris Johnson proslul slibem, že ostrovní království každý rok připojí do elektrické sítě jeden jaderný blok. Začátek této jaderné ofenzivy plánoval na rok 2030.
Kabinet Rishiho Sunaka se k této myšlence vrací v aktuálních plánech. Ty počítají s tím, že do roku 2050 budou jaderné elektrárny pokrývat čtvrtinu britské spotřeby elektřiny. Instalovaný výkon reaktorů má dosahovat 24 gigawattů.
Tyto plány, pokud budou skutečně realizovány, budou znamenat největší expanzi jaderné energetiky ve Spojeném království za posledních sedm dekád, napsal deník Guardian. Navzdory kritikům, kteří upozorňují na vysoké náklady na výstavbu nových jaderných elektráren, posouvání termínů a navyšování původních rozpočtů.
S jádrem k uhlíkové neutralitě
Každých pět let (od roku 2030) by se měly postavit dva nové reaktory. Toto tempo má přitom vydržet až do roku 2044. Navíc se počítá s podporou dokončení mamutího projektu Hinkley Point C. Ten má ve výstavbě dva bloky, každý o instalovaném výkonu 1,6 GW.
Vláda posvětila i výstavbu elektrárny Sizewell C. Jaderná vládní ofenziva je součástí cíle zbavit se závislosti na fosilních zdrojích.
Kdy bude hotová Hinkley Point C? |
V roce 2010 byla britskou vládou schválena výstavba dvou reaktorů typu EPR, každý s výkonem 1600 MW na místě dosluhující jaderné elektrárny Hinkley Point. Realizaci má na starosti francouzská energetická společnost EDF. V březnu 2017 stavbaři zahájili výstavbu. Zahájení produkce elektřiny je naplánováno na září 2028. Rozpočet dosud nabobtnal na 32,7 miliardy liber (943 miliard korun), tedy o třetinu oproti roku 2015. |
Posouvání termínů spuštění elektrárny Hinkley Point C a zvýšení rozpočtu o třetinu (viz box) ale poskytuje silnou munici pro odpůrce jaderné energetiky.
Premiér Sunak však argumentuje tím, že motivací pro podporu štěpnému materiálu v energetice představuje dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050.
Dokonalý lék?
„Jaderná energie představuje dokonalý lék na energetické výzvy, kterým Británie čelí. Je ekologická a z dlouhodobého hlediska levnější. Navíc zajistí energetickou bezpečnost Spojeného království,“ zdůraznil.
Vláda Jeho Veličenstva navíc připomíná i to, že výstavba vytvoří v ekonomice řadu vysoce kvalifikovaných pracovních míst a přispěje také k růstu britského HDP.
V souvislosti s tím, jak se protahuje výstavba jaderné elektrárny v anglickém Somersetu, francouzská společnost EdF už oznámila, že prodlouží provoz čtyř jaderných reaktorů v Británii minimálně o dva roky. To ji vyjde na 1,3 miliardy liber.
Výroba elektřiny z jádra ve Spojeném království v loňském roce klesla na nejnižší úroveň za čtyři dekády. Během posledních dvou let se totiž odstavily už tři jaderné bloky a kvůli údržbě nevyráběly po celý rok elektřinu další čtyři britské reaktory. Produkce elektřiny klesla z 65 terawatthodin v roce 2016 na méně než 40 terawatthodin v roce 2023.
Veřejná podpora (snad) přiláká soukromé investice
Nezávislá energetická analytička Jess Ralstonová z organizace Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) k vládním plánům uvedla, že investice z veřejných zdrojů do jaderného průmyslu snad povedou k podpoře dalších investic také ze soukromého sektoru. Obává se ale, že současné průtahy při výstavbě elektrárny Hinkley Point znamenají, že se energetická bezpečnost monarchie v dohledné době příliš nezvýší.
Ještě kritičtější je pochopitelně zástupce organizace Greenpeace UK. „Každých pár měsíců vláda vydává velkolepé prohlášení o budoucí jaderné elektrárně v naději, že velký investor uvěří humbuku a přispěje k financování této technologie 20. století,“ nechal se slyšet hlavní vědecký pracovník neziskové organizace Doug Parr.
Podle něj nechtějí soukromé energetické firmy investovat do nových jaderných projektů. Jejich obavy pramení z velmi nejisté ekonomické životaschopnosti výroby elektřiny z jádra. Britská vláda jen „mlží“, když v souvislosti s výstavbou nových jaderných reaktorů slibuje levný zdroj energie, dodal Parr.
Není nicméně bez zajímavosti, že o investice do britského jaderného průmyslu projevily zájem Spojené arabské emiráty. Ty na konci loňského roku oznámily, že uvažují o vstupu do projektu nové elektrárny Sizewell C, jejíž náklady na výstavbu se odhadují v rozpětí 20 až 44 miliard liber.
Vláda totiž v roce 2022 z projektu vyškrtla čínského partnera, společnost CGN. Tato elektrárna má mít celkový instalovaný výkon 3,2 gigawattu, jenž by měl vystačit na zásobování elektřinou pro šest milionů domácností. Plánovaná životnost jaderného zdroje má dosáhnout 60 let.