I po téměř roce a půl od zavedení elektronické evidence tržeb panují značné rozpory kolem toho, jaké jsou reálné dopady elektronické evidence tržeb (EET). Například podle zástupců živnostníků vloni kvůli EET zaniklo zhruba tři tisíce převážně venkovských hospod.
Tento údaj ale Ministerstvo financí odmítlo s tím, že registrací živností v oboru pohostinství naopak přibylo. Jasno není (respektive nebylo) ani v tom, jaký dopad na výběr DPH v pohostinství EET vůbec má.
Část státních dat v nepořádku
Změnu pohledu přináší následující analýza vycházející z oficiálních dat o EET, jež poskytla Finanční správa ČR programátorovi Marku Sušickému na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Data, respektive přehledný nástroj pro práci s nimi a pro vyhledávání například podle krajů či předmětu činnosti, jsou k dispozici na stránkách datazeet.cz. Zachycují časové období od prosince 2016 do listopadu 2017.
Data o EET
|
Data, která od finanční zprávy Marek Sušický dostal v podobě souboru Excelu, obsahují 142 tisíc řádků tabulky a mají 24 MB. V datech lze volně a jednoduše vyhledávat podle krajů, předmětu činnosti či časového období, nabízejí přehled o nahlášených tržbách ze systému EET i o výběru daně z přidané hodnoty ve všech třech aktuálních sazbách.
|
Data za první čtyři měsíce 2017 jsou podle Sušického zatížena extrémní chybovostí, níže uvedené údaje proto pracují s přesnějšími daty za šest měsíců od května 2017.
„Pro potřeby důkladné analýzy by bylo zapotřebí data čistit, což se nyní zjevně neděje (nebo nám poslaná data jsou nečištěná). Dostupná data jsou tedy dotčena jistou chybou, pro určité typy analýz je ale možné k nim nepřihlížet,“ říká k tomu mimo jiné Sušický.
Šest měsíců pod lupou
Protože Sušický nedostal data za celý rok a první čtyři měsíce roku 2017 jsou zatíženy extrémní chybou, zabýval se analýzou dat od května za šest měsíců. Za toto období se na DPH ve firmách používajících EET vybralo (evidovalo) 119 miliard korun.
GRAF: Vývoj výběru DPH
Od dubna do listopadu 2017, v mil. Kč.
Zdroj: datazeet.cz
Na diagramu je vidět jasná pravidelnost v objemu i dnech, kdy dochází k výběru DPH v maloobchodu. Čtyři výrazné poklesy připadají na státní svátky, kdy musejí mít nově větší prodejny zavřeno.
Na základě těchto informací lze postavit rozumně fungující systém, který bude detekovat anomálie ve vybíraných částkách. Díky tomuto lze také zodpovědět otázku, kolik stojí státní rozpočet svátky, kdy jsou nuceně zavřené obchody. Srovnejme dva květnové svátky: 1. května obchodníci zavírat nemusejí, 8. května ale ano a na diagramu je vidět pokles o zhruba 40 milionů korun.
VÍCE K TÉMATU:
Může si Andrej Babiš mnout ruce? Rok fungování EET v číslech
Hledání pravdy o dopadech EET není možné. Data nejsou „čerstvá“
Přehledně: EET doplní státní hazard. Vše o loterii „Účtenkovka“ v číslech
Jde o velice prostou analýzu, která by zasloužila detailnější a delší rozbor, nicméně ukazuje potenciál těchto dat.
„Navíc, pokud máme informace o tom, že se ekonomice daří a výběr DPH bude setrvale klesat, je to známka toho, že preventivní význam EET již nefunguje,“ dodává.
Pokles v pohostinství?
Ve své analýze také poukazuje na skutečnost, že právě to se od zavedení EET děje v oblasti pohostinství.
V následujícím grafu je zobrazen trend výběru DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017. Graf jednoznačně ukazuje pokles výběru DPH, který kulminoval v září 2017. Pravděpodobně to znamená odeznění „odstrašujícího efektu“ EET:
GRAF: Vývoj výběru DPH v sektoru pohostinství
Od dubna do listopadu 2017, v mil. Kč.
Zdroj: datazeet.cz
A po detailnějším pohledu na data podle regionů by se dalo usuzovat, že hlavní podíl na poklesu má především Moravskoslezský kraj. Jak ukazuje následující graf:
GRAF: Vývoj výběru DPH v sektoru pohostinství v Moravskoslezském kraji
Od dubna do listopadu 2017, v mil. Kč.
Zdroj: datazeet.cz
S daty, která jsou k dispozici na stránkách datazeet.cz, mohou zájemci interaktivně pracovat, vyhledávat, sledovat dopady EET. Kompletní data jsou k dispozici od počátku EET, tedy od prvního prosince 2016 do listopadu 2017.
„EET je výborným zdrojem dat. Informace o spotřebě lze mít téměř v reálném čase, a tak je možné vidět, jestli ekonomika brzdí, nebo přidává. Samozřejmě nepostihuje případy, kdy se výběr daní snižuje, protože dochází k podvádění,“ říká Sušický.
Článek, který byl redakčně upraven čerpal z textů, jejichž autorem je Robert Břešťan, které původně vyšly na serveru Hlídací pes.org.