Mohlo by vás také zajímat
Polsko se pomalu stává lídrem v oblasti bezpečnosti a obrany Evropy
Robert Břešťan 25. září 2024Česká republika se začátkem září na tři dny stala centrem globální politické debaty o bezpečnosti. Velkou část debat konference byla…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- ČLÁNEK
Abramovič už dávno prodal Chelsea. Na slíbené miliardy ale Ukrajinci čekají marně
Poté co na něj byly uvaleny britské sankce, byl Roman Abramovič nucen prodat svou chloubu, londýnský klub Chelsea FC. Dvě miliardy liber měly směřovat jako odškodnění obětem války na Ukrajině. Na uvolnění peněz se ale stále čeká.
Měl to být jeden z největších soukromých balíčků pomoci, které kdy Evropa viděla. Přes dvě miliardy liber, v přepočtu 60 miliard korun. Řeč je o balíku peněz, které získal ruský oligarcha Roman Abramovič za nucený prodej londýnského fotbalového klubu FC Chelsea.
Jejich převod ale uvázl v nekonečném sporu o majetková práva. Tento konkrétní případ ilustruje v obecné rovině právní komplikace, které provázejí další osud zmrazeného ruského majetku v zemích, jež uvalily ekonomické sankce na Putinovo Rusko.
Finance pro oběti války
Sám Abramovič se na začátku války účastnil jednání o urovnání konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem. Po vynuceném prodeji svého anglického klubu slíbil, že výtěžek půjde na finanční odškodnění pro oběti války na Ukrajině.
„Místo toho peníze leží ladem na zmrazeném londýnském bankovním účtu a britská vláda ani bývalý majitel se jich nemohou dotknout,“ napsal web Politico. Právní zvyklosti se ve Spojeném království řídí konzervativním přístupem, a proto nelze někomu odebrat majetek, pokud nedošlo k pravomocnému odsouzení.
Abramovič, jenž měl minimálně před válkou dobrý vztah s Kremlem a jeho vládcem Putinem, z žádného trestného činu na půdě ostrovního království obviněn, natož odsouzen nebyl. V březnu 2022 ale jeho osoba byla přidána na sankční seznam kvůli údajnému prospěchu z osobních a obchodních vazeb na ruského diktátora.
Politické rozhodnutí vlády
Z právního hlediska ale šlo o politické rozhodnutí britské vlády. A pokud si Británie chce zachovat status země, kde se dodržují vlastnická práva, a je tedy atraktivním místem pro investice bohatých lidí a firem z celého světa, musí mít pro převod peněz souhlas od samotného Abramoviče.
Kdo je Abramovič? |
Roman Arkaděvič Abramovič (* 24. října 1966 Saratov, Sovětský svaz) je rusko-izraelský podnikatel židovského původu, filantrop, oligarcha a politik. Je hlavním vlastníkem soukromé investiční společnosti Millhouse LLC a byl majitelem londýnského fotbalového klubu FC Chelsea. V letech 2000 až 2008 byl gubernátorem Čukotky. V roce 2021 jeho jmění podle časopisu Forbes činilo 14,5 mld. USD, aktuálně to je 9,7 mld. USD. Před vypuknutím války na UKrajině byl považován za muže s dobrými vazbami na ruského prezidenta Putina. Z tohoto důvodu byl v roce 2022 Velkou Británií zařazen na sankční seznam oligarchů v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Zdroj: Wikipedia |
Ani po dvou letech ale vláda Jeho Veličenstva nedokáže vyřešit zapeklitý právní a politický rébus, aby peníze odblokovala.
Ruský miliardář totiž požaduje, aby část prostředků z prodeje fotbalového klubu směřovala nejen ukrajinským obětem, ale také těm ruským.
V tomto požadavku spočívá „zakopaný pes“, protože na tuto podmínku nechce britská vláda kývnout. Vypadalo by to totiž, že ustupuje Rusku na úkor Ukrajiny.
Chelsea v amerických rukou
Abramovič v květnu 2022 prodal klub ze čtvrti Fulham v jihozápadním Londýně americkému miliardáři Toddovi Boehlymu a jeho partnerům. Podle britských ministrů získal prodejem čistý výnos 4,2 miliardy liber.
Částku ve výši 2,3 miliardy liber měla převzít nezávislá nadace, jež prostředky rozdělí mezi oběti války. Abramovič argumentuje tím, že za postižené konfliktem, který začal Kreml, lze považovat i Rusy žijící na východní Ukrajině, případně i ty, kteří nuceně přesídlili do Ruska.
GRAF: Jak se vyvíjelo Abramovičovo bohatství
Od roku 2014, v mld. USD.
Zdroj: Forbes
Právníci ruského oligarchy tvrdí, že britské úřady povolily prodej Chelsea 24. května 2022. S tím, že vznikne nadace s „výhradně humanitárními účely na podporu všech obětí konfliktu na Ukrajině a jeho následků“, napsal loni na podzim deník Guardian.
Na vytvoření a vedení nadace má dohlížet Michael Penrose, bývalý ředitel UNICEF ve Spojeném království. Ten dokonce začal zvažovat, že by se prostředky využily i na pomoc Ukrajincům, kteří se nyní nacházejí na britských ostrovech, včetně kompenzací britským rodinám, které uprchlíky ubytovaly.
Peníze zmrazené na neurčito
Podle zdrojů portálu Politico je ale po téměř dvou letech Penrose frustrován situací, která se fakticky nezměnila od výše zmíněného května 2022. Obává se, že prostředky zůstanou zmrazeny na bankovním účtu Abramovičovy firmy Fordstam Limited ještě velmi dlouho.
Situaci dále komplikuje fakt, že Abramovič má kromě ruského a izraelského pasu také portugalský, a je tedy také občanem EU.
Evropští diplomaté tvrdí, že od počátku byl prodej Chelsea ruského miliardáře dovolen pod podmínkou, že veškeré finance budou využity na odškodnění obětí, které žijí na Ukrajině, již kontroluje Kyjev.
Lze Rusku zabavit peníze?
Případ několika miliard liber od Abramoviče ukazuje nejasnou právní situaci veškerých zmrazených prostředků Ruska, které má na Západě. Především se jedná o 200 miliard eur, které drží evropské instituce, hlavně bruselská Euroclear.
Ta vypořádává transakce s cennými papíry, ale také tato aktiva spravuje. Většinu zabavených prostředků ruské centrální banky spravuje ona.
I v tomto případě právníci řeší, zda je možné Rusku tyto peníze zabavit a použít na něco jiného, například na rekonstrukci Ukrajiny, jak slibují američtí i evropští politici. Britský ministr zahraničí David Cameron navrhl tyto prostředky využít jako zálohu na placení ruských reparací, až válka skončí.
Jeden ze zástupců velkých londýnských právních kanceláří ale varuje před nebezpečným právním precedentem. Současné anglosaské obchodní právo totiž chrání investice před svévolnými zásahy státu. „Jde o podstatu naší země, a pokud to obětujete, už nic nemáte,“ řekl anonymně pro Politico.