Čekání na “světlo na konci tunelu” se v evropském průmyslu protahuje. Průmyslový index PMI v eurozóně spadl na nejnižší úrovně za posledních devět měsíců (-44,8 bodu) a ukazuje na pokračující pokles těžce zkoušené části evropské ekonomiky.
Podobné zhoršení hlásí i zářijové průzkumy z USA a Japonska. Zdá se tak, že průmysl si vybírá slabší chvilku globálně. Nejde tolik o strukturální problém evropského průmyslu jako takového, ale o pokračující globální útlum v poptávce po průmyslovém zboží.
To je však slabá útěcha, protože pro Evropu jsou průmyslové exporty daleko důležitější než pro zbytek vyspělého světa. Evropa má přes pokračující sestup stále více než 16procentní podíl na globálních vývozech, zatímco USA pouze necelých 10 procent (Japonsko 3 %).
Navíc nejnovější zářijové podnikatelské nálady ukázaly, že se v Evropě zhoršila viditelně i situace v segmentu služeb. Jejich výkon se po konci Olympijských her výrazně snížil zejména ve Francii.
GRAF: Srovnání podnikatelských nálad v Česku, Německu a eurozóně
Od začátku roku 2021 do srpna 2024, v bodech.
Zdroj: Patria Finance
Chmury nad Německem
Velmi slabá čísla však hlásí zejména Německo, kde nálada v průmyslu spadla na roční minima (40,3 bodu) a těžko hledat cokoliv pozitivního. A kdyby ECB četla jenom tuto zprávu, snižuje pravděpodobně úrokové sazby daleko rychleji.
Německé podniky hlásí výraznější úbytek nových zakázek. A to nejen v důsledku slabé zahraniční poptávky, ale také kvůli poklesu domácích investic – reflektujících již zpětně špatné ekonomické vyhlídky.
Současně rychle klesá objem rozdělané práce, zrychlují se dodací lhůty a roste výrazně ochota propouštět zaměstnance. Ve výsledku také viditelně klesají inflační tlaky v německém průmyslu.
Je třeba si sice uvědomit, že PMI jsou měkkým indikátorem, a tvrdá německá data (v čele s průmyslem a HDP) v minulosti ne vždy přesně kopírovala dynamiku podnikatelských průzkumů. Základní směr však zpravidla určila dobře, a ten zjevně na začátku podzimu stále není vůbec příznivý.
Špatná zpráva pro Česko
To vše nejsou příliš dobré zprávy pro Česko, kde oživení probíhá prozatím jen velmi pozvolna. Je totiž tažené zejména růstem reálných výdajů domácností.
GRAF: Vývoj podnikatelské nálady v českém byznyse
Od roku 2019 do srpna 2024, jde o směrodatné odchylky od dlouhodobého průměru.
Zdroj: ČSÚ
Exportně zaměřený průmysl viditelně zaostává a jeho klopýtání bylo hlavním důvodem, proč jsme letošní růst postupně revidovali dolů (aktuálně na 1 procento v roce 2024).
V tomto světle nyní možná až překvapivě zaznamenaly zlepšení konjunkturální ukazatele ČSÚ. Nálada v průmyslu, stavebnictví i službách se podle ČSÚ kosmeticky vylepšila.
Bude velmi zajímavé sledovat, zda podobný signál vyšle příští týden i český index PMI v průmyslu, který již uplynulý měsíc v kontrastu s vývojem v Německu rostl. Delší rozevírání nůžek mezi Českem a Německem si však lze v tuto chvíli s těží představit…..