Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
- KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Co jsou kryptoměny a jak na nich vydělat?
Kryptoměna je typem digitální (elektronické) měny, která se vytváří pomocí počítačového kódování a vytvořením příslušného programu. Na rozdíl od klasických měn, jako jsou dolary či eura, je nevydává žádná státní autorita, nýbrž tým počítačových vývojářů.
Kryptoměna je typem digitální (elektronické) měny, která se vytváří pomocí počítačového kódování a vytvořením příslušného programu. Na rozdíl od klasických měn, jako jsou dolary či eura, je nevydává žádná státní autorita, nýbrž tým počítačových vývojářů.
I přesto, že se jedná o formu měny, neexistují u kryptoměn žádné fyzické mince či bankovky, jak jsme zvyklí u tradičních měn.
Místo toho všechny kryptoměny sídlí v digitálním prostoru a lze je prodávat, převádět nebo vyměňovat za zboží a služby.
S kryptoměnami můžete dělat mnoho věcí. Od nákupu automobilů po platby za jídlo. Kryptoměny, jako je Bitcoin, se stávají více využívanými každý den. Stále více prodejců a restaurací je ochotno tyto prostředky přijmout jako platbu.
Kryptoměny mají oproti tradičním penězům mnoho výhod. Mezi ty nejvýznamnější patří, že je to měna decentralizovaná (nikdo ji nemůže cenzurovat nebo zrušit), rychlá, bezpečná a celosvětově přijímaná.
Může to zvládnout každý |
Jak si asi dokážete představit, kryptoměna je docela komplikovaná věc. Pokud ale odstraníte veškerý informační balast kolem kryptoměn a snížíte jej na jednoduchou definici, zjistíte, že jde pouze o položky v databázi, které nikdo nemůže změnit bez splnění specifických podmínek. |
Vezměte si peníze na svém bankovním účtu. Většina z nich také vůbec neexistuje ve fyzické podobně a jsou pouze elektronicky zaznamenány v nějaké databázi, kterou si hlídá sama vaše banka. Mimo to, že jsou kryptoměny velice zajímavé z technologického hlediska, můžete do nich také investovat. Jsou schopné zhodnotit váš investovaný kapitál řádově o stovky procent i během několika týdnů.
Tak proč kryptoměnám nedat šanci?
Základy kryptoměn – Jak fungují?
Kryptoměna je digitální měna zaznamenávána v účetní knize a v transakcích pomocí systému ověřování a šifrování.
Transakce jsou prováděny sdílením veřejných hesel připojených k soukromé a šifrované digitální peněžence. Každé heslo se vztahuje zpět na transakce v digitální knize (nazývané blockchain) a představuje určité množství digitálních mincí.
Kryptoměna je decentralizována – Co to znamená?
Jednou z hlavních vlastností většiny opravdových kryptoměn je, že jsou open source a nejsou kontrolovány žádnou třetí stranou. To znamená, že nikdo nemá nad vašimi kryptoměnami (penězi) kontrolu, tak jako je tomu u klasických peněz.
Na rozdíl od tradičních měn jsou kryptoměny také decentralizované. Místo jednoho subjektu (jako je banka nebo ústřední vláda), který řídí tvorbu peněz a sleduje účetní knihy a účty, přispívá každý člen komunity (každý majitel účtu) do jediné veřejné účetní knihy transakcí. Každý člen může také navíc vytvářet peníze prostřednictvím potvrzování transakcí.
Po provedení transakce používá zasilatel i příjemce jedinečný digitální podpis. Digitální podpis používá veřejný klíč (k vytvoření podpisu a zasílání peněz) a soukromý klíč (používaný jinými uživateli k ověření podpisu), který lze použít k legitimizaci transakce.
To pomáhá zajistit, aby byly transakce zaznamenávány správně a že zasilatel vlastní peníze, které se snaží utratit. Časové razítko pomáhá garantovat, že pořadí transakcí je chronologické.
Zní to složitě, ale ve výsledku to vše funguje velice jednoduše. Další informace o tom, jak kryptoměny fungují, si můžete přečíst zde.
Jak to, že má kryptoměna hodnotu?
Stejně jako jakákoli jiná měna (koruna, dolar) má i kryptoměna jednoduše řečeno svoji hodnotu především proto, že všichni věříme, že má hodnotu.
Mezi sekundární faktory ovlivňující cenu patří: omezená nabídka, poptávka po ní, užitné hodnoty v ekonomice, která je přijímá z hlediska směnné hodnoty, a další.
Kryptoměna stejně jakákoliv jiná měna má tedy určitou vlastní užitnou hodnotu v dnešní a pravděpodobně i moderní ekonomice. Souhlasíme s tím, že má hodnotu (z mnoha důvodů), takže s ní lze obchodovat za jiné věci s hodnotou (jako je zboží a služby reálného světa).
I když bychom nalezli pár ohledů, ve kterých je kryptoměna podobná centrálně podporované státem emitované fiat měně, existují zde značné rozdíly. Hlavní rozdíly spočívají v tom, že nejsou podporovány ústřední vládou, nejsou regulovány centrální bankou a jednoduše to není zákonné platidlo.
Kde získat kryptoměny?
Získat kryptoměny je poměrně snadné. Nejjednoduší způsob je si je koupit.
Nejoblíbenějším způsobem, jak koupit/prodat bitcoin a další kryptoměny, je využít služeb kryptoměnových burz nebo směnáren. Stačí vám k tomu peníze a internet. Za pár desítek minut můžete mít své kryptoměny v peněžence.
Mezi oblíbená a hlavně prověřená místa pro nákup kryptoměn patří například směnárna CoinBase, bitcoin burza Coingi, nebo směnárna Simplecoin.
Pokud si chcete koupit kryptoměny a nevíte, jak na to, zde naleznete návod krok za krokem, jak postupovat: kde a jak koupit bitcoin.
Výhody a rizika kryptoměn
Pojďme se také podívat na některá rizika spojená s kryptoměnami. Všechno není tak růžové, jak by se mohlo zdát.
Jedním z hlavních nebezpečí digitálních měn je to, že jejich ceny jsou velmi volatilní, což znamená, že se ceny mohou rychle měnit v obou směrech.
Dalším rizikem spojeným s kryptoměnami je, že existuje riziko napadení vašich mincí. Když je vše digitálně založeno, vždy existuje možnost, že by někdo mohl získat přístup k vašemu účtu na burze, nebo peněžence.
Chcete-li snížit pravděpodobnost krádeže vašich kryptoměn, je dobré používat off-line hardware peněženky. V nich jsou vaše kryptoměny v bezpečí.
Jednou z významných výhod kryptoměn je pak to, že poskytují snadný přístup mnoha jednotlivcům a že je lze utratit globálně. Na rozdíl od tradiční měny, kterou lze použít pouze v konkrétní zemi nebo regionu, lze kryptoměny používat po celém světě.
Další velkou výhodou digitálních měn pak je, že poskytují velmi rychlé zúčtování. Ve srovnání s jinými platebními formami, jako jsou mezistátní bankovní převody a šeky, může kryptoměna vypořádat transakce za pouhý okamžik. To pomáhá lidem urychlit nákup a prodej pomocí kryptoměn.
V neposlední řadě je výhodou kryptoměny i to, že na jistých místech začíná nahrazovat jiné měny. Což je dobrý příslib do budoucnosti.
Jsou kryptoměny dobrou investicí?
Bohužel zde nemůžeme dát nějakou konkrétní odpověď, na kterou se však většina lidí ptá. Finanční možnosti a strategie jsou každého úplně jiné, proto je nemožné říct, že je to dobré, nebo špatné.
Investice do kryptoměn je velice zajímavá a má obrovský potenciál, je zde ale samozřejmě i příslušné riziko. Ono ale každé investování má svá rizika.
Pokud investujete do kryptoměn, je pravděpodobné, že pravidelně uvidíte velké výkyvy cen. Mnoho lidí (konzervativních investorů) nemá takové významné změny rádo, a pokud patříte mezi ně, možná právě pro vás nejsou kryptoměny tou pravou volbou.
Existuje však spousta investorů, kteří investováním do kryptoměn vydělali spoustu peněz. Velká část z nich však koupila mince v rané fázi, kdy vůbec nevěděli, do čeho jdou. Když poté kryptoměny začaly dělat tisíce procent, byli příjemně překvapeni.
Ať už se do kryptoměn rozhodnete investovat, nebo ne, myslete na charakteristiku této investice. Patřičně zvažte riziko a v ideálním případě investujte pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit. .
Digitální a fyzické zlato
Kryptoměny, konkrétně Bitcoin, je často nazýván jako digitální zlato. Avšak nemá fyzický základ jako skutečné komodity typu zlato a další.
U Bitcoinu se tedy jedná pouze o virtuální hodnotu, kdežto fyzické zlato je podpořeno skutečným vlastnictvím zlatého kovu v podobě mincí nebo slitků, uložených v bankovním či vlastním trezoru. Bitcoin má ale zase oproti zlatu jiné výhody, výše zmíněné.
Obě aktiva jsou rozhodně velice zajímavá a specifická. Bude rozhodně zajímavé sledovat, zda se bitcoin stane novým uchovatelem hodnoty pro širokou veřejnost. O srovnání Bitcoinu a klasického zlata si můžete přečíst více v tomto článku.
Trh kryptoměn je rychlý a divoký. Téměř každý den se objevují nové kryptoměny a staré zanikají. Lidé přicházejí o peníze, ale také je vydělávají. Stanete se součástí této ekonomické éry, nebo budete stát opodál?