7 Shares 9377 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
3 shares1479 views

Gilead Sciences: firma, která těží ze spolupráce s profesorem Holým

Tereza Pokorná - 23. května 2018

Jak vznikla chemicko-farmaceutická „Svatá trojice“ a jak se vyvinul lék na AIDS? Pojďme se podívat na americkou společnost, která v devadesátých letech vsadila na spolupráci s týmem profesora Antonína Holého…

Komentář
53 shares5244 views

Česko si jde znovu půjčit na trh. Věří, že bude pokračovat zájem domácích

Petr Dufek - 23. května 2018

Stát nabízí novou vlnu státních dluhopisů za 16 miliard korun. Jaká je situace na trhu a jak si stojí české státní dluhopisy na trhu komentuje ve svém textu analytik Petr…

Analýza
54 shares5073 views

Spor J&T versus CEFC: Začíná česko-čínská obchodní válka?

Libor Akrman - 22. května 2018

Finanční skupina J&T přistoupila minulý týden v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Podle obchodního rejstříku převzala řízení i v několika…

Trumpův i Babišův majstrštyk a slušné entrée Avastu aneb souhrn událostí 19. týdne

Co stálo Vodafonu za koupi, že "vyplázl" půl miliardy, proč klesl zisk ČEZu, kdo se nakonec raduje z nákupu indického Flipkartu, na čem se dohodlo ANO s ČSSD, jak "zaválel" debutant Avast na burze v Londýně anebo čím zase vyhrožuje Donald Trump?

Milé čtenářky, milí čtenáři,

na to, že uplynulé dva květnové týdny byly díky svátkům o den (resp. o dva) kratší, se toho překvapivě dost odehrálo. V tom uplynulém se ANO dohodlo s ČSSD a už mají společné prohlášení (uvidíme tedy, co na to stranické referendum ČSSD), Vodafone koupil UPC, Avast vstoupil na burzu, prezident Miloš Zeman znovu přilil oleje do ohně v kauze „novičok a jeho výroba v Česku,“ nebo Donald Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem. A pak že je květen lásky čas.

Libor Akrman,
šéfredaktor Peak.czWalmart bere vše. Americký maloobchodní řetězec Walmart se dohodl na převzetí indického internetového prodejce Flipkart. Za zhruba 77% podíl zaplatí 16 mld. USD (zhruba 343 mld. Kč). Podle agentury Reuters jde o největší zahraniční investici Walmartu. O Flipkart měl zájem i Amazon Jeffa Bezose, jeho převzetí však nejbohatšímu muži planety nevyšlo.

ČEZu klesl zisk. Firmě ČEZ v prvním čtvrtletí 2018 klesl meziročně čistý zisk o 17 % na 7,3 mld. Kč. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, jednak nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby se snížily o 14 % na 45,4 mld. Kč.

Už je tam! Kdo? Přece Avast! Akcie původně české antivirové společnosti Avast
zahájily první den obchodování na londýnské burze poklesem o tři procenta. Jejich cena se
snížila z nabídkových 250 pencí na 240 pencí, následně pak vystoupala na 245 pencí, kde
první den na burze zakončila. Prodej nových akcií firmě přinesl 147 milionů liber, které použije na splacení dluhů. Řádné obchodování s akciemi firmy začne příští úterý nejen v Londýně, ale i v Praze. Tuzemští investoři je budou moci nakupovat a prodávat za české koruny.

Voláme levněji, kouříme dráž. Meziroční inflace v dubnu zrychlila na 1,9 % z březnových 1,7 %. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání a obuvi. Vyplývá ze statistik ČSÚ.


Graf: Meziroční míra inflace v Česku (v %)
Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ 

Takeda a Shire si plácly. Japonský výrobce léčiv Takeda koupí irský Shire za 62 mld. USD (1,3 bilionu Kč). Jde o jeden z největších farmaceutických obchodů. Vznikne tak obří, globální společnost, která se dostane do první desítky největších výrobců léčiv na světě a bude konkurovat například americkému Pfizeru či francouzské Sanofi. Tržní hodnota Shiru je mnohem větší než hodnota asijského kupujícího, na nákup si tak bude muset Takeda půjčit. Její investoři se obávají toho, že pak dluhy neutáhne, napsaly Hospodářské noviny.

Moneta si polepšila. Za první čtvrtletí 2018 vzrostl Monetě Money Bank čistý zisk o 12,8 % na téměř 1,2 mld. Kč. Důvodem byl podle analytika KB Miroslava Frayera prodej části portfolia úvěrů v prodlení, které vedlo k rozpouštění opravných položek a celkovému kladnému saldu 281 mil. Kč. Provozní výnosy bance naopak klesly o 5,8 % na 2,39 mld. Kč. Banka zrychlila tempo poskytování půjček – komerční úvěrové portfolio meziročně poskočilo o 9,2 % a půjčky v retailovém segmentu stouply hlavně díky hypotékám o více než 16 %.

Cena ropy prudce roste. Od třetího čtvrtletí 2017 vzrostla téměř o 70 %. Hlavním důvodem je vyšší globální poptávka, k růstu ale přispívala také geopolitická rizika. Nyní se jedno z nich naplnilo, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA vypovědí vícestrannou dohodu o íránském jaderném programu a zavede proti jedné z dominantních zemí Středního východu sankce. Cena severomořské ropy Brent by v příštím roce mohla vystoupat až na 100 USD za barel, tedy na úroveň, okolo které se cena černého zlata pohybovala naposledy v září 2014. V průměru by se však měla držet okolo 75 USD za barel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Odstoupení od dohody s Íránem: Trump vrazil další klín do vztahů s Evropou

Finanční kondice politických stran? Nejlépe jsou na tom komunisté, ANO a lidovci

Banky v Česku se obuly do trhu korporátních dluhopisů

Sezóna zahájena. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 % z březnových 3,5 %. Vývoj koresponduje s dlouhodobým trendem i ročním obdobím. Sezónní práce především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu a zemědělství jsou v plném proudu. Úřady práce registrovaly 242 798 uchazečů o místo, což je nejméně od srpna 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,4 % lidí, vyplývá ze statistik Úřadu práce ČR. Podle Hospodářské komory chybí českým firmám v současné době minimálně 300 000 zaměstnanců. Na trhu práce se tak podle komory stále častěji objevují predátorské praktiky při přetahování zaměstnanců.


Graf: Meziroční míra nezaměstnanost v Česku (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, ÚP ČR


Kofola bez dividendy. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko se ve čtvrtek poprvé obchodovaly bez nároku na hrubou dividendu 13,5 Kč na akcii. Společnost rovněž oznámila, že CED Group, společnost spravovaná skupinou Enterprise Investors, chce prodat celý svůj 21% podíl ve společnosti institucionálním investorům. Prodej by mohl proběhnout v příštích týdnech. Podíl volně obchodovaných akcií firmy (tzv. free float) by tak vzrostl na 27 %.

Obchod za půl bilionu potvrzen. Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na koupi aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Transakce v hodnotě 18,4 mld. eur (471 mld. Kč) zahrnuje mimo jiné i největší českou kabelovou společnost UPC. K jejímu naplnění dojde do poloviny příštího roku, obchod totiž musí ještě přezkoumat a schválit Evropská komise.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Ondřej Kania: V Česku učí bývalí šprti. Správný učitel má být osobnost a herec k tomu

Družstevní záložny procházejí těžkým obdobím, nabízejí ale zajímavé zhodnocení

Prasátko na kryptoměny pro děti? Seznamte se s Pigzbe

Jízda Jacka Maa jihovýchodní Asií. Čínský internetový prodejce Alibaba, který patří čínskému miliardáři Jacku Ma, posiluje svoji pozici v jihovýchodní Asii. Firma koupila pákistánského internetového prodejce Daraz od Rocket Internet, který provozuje e-shopy kromě Pákistánu také v Bangladéši, Barmě, Nepálu a na Srí Lance. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Komárkovo innogy. Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka podala ve čtvrtek nabídku na odkup všech aktiv české části energetické společnosti innogy. V pátek to oznámila mluvčí KKCG Dana Dvořáková. Cena aktiv může podle dřívějších odhadů analytiků činit kolem 100 mld. Kč.

Češi “jezdí” bez rezervy. Dvě pětiny Čechů nemá našetřeno více než 10 tisíc  Kč, další desetina má pak uspořeno do 20 tisíc. Nefunkční pračka, rozbité auto nebo ztráta zaměstnání tak může polovině české populace výrazně znepříjemnit život, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu (RSS).

Češi si drží nedostatečné finanční rezervy. Zdroj: NMS Market Research pro RSS

Otylá státní kasička. Český stát loni vybral na daních 979,7 mld. Kč, meziročně o téměř 69 mld. Kč více. Do státního rozpočtu zamířilo z vybrané sumy 689,4 miliardy korun. Zbylou část peněz stát převedl krajům, obcím, a Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Nejvýznamnější položkou v daňových příjmech byla daň z přidané hodnoty. Úřady na ní vybraly přes 381 mld. Podle vlády lze vyšší výběr DPH přičíst hlavně elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo financí odhaduje, že EET státnímu rozpočtu loni přinesla navíc 4,1 mld. Kč.

Program, to je to, oč tu běží. Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD hned v úvodu odmítá uprchlické kvóty. Chce prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje také strategický investiční program, posílení bezpečnosti a hájení zájmů Česka v Evropské unii. Vyplývá to z textu návrhu programového prohlášení vlády ANO a ČSSD.

Šetřete, vanilka je drahá. V posledních dvou letech se výrazně zvýšila cena vanilky. Za kilogram této oblíbené příměsi do dortů, alkoholických nápojů, krémů či parfémů se nyní platí kolem 600 USD, stojí tak víc než stříbro. Hlavním důvodem je kromě vysoké poptávky i cyklon Ava, který v březnu poškodil mnoho vanilkových plantáží na Madagaskaru. Z tohoto tropického ostrova u jihovýchodního pobřeží Afriky pochází kolem 75 % celosvětové produkce vanilky.

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
3 shares1479 views

Gilead Sciences: firma, která těží ze spolupráce s profesorem Holým

Tereza Pokorná - 23. května 2018

Jak vznikla chemicko-farmaceutická „Svatá trojice“ a jak se vyvinul lék na AIDS? Pojďme se podívat na americkou společnost, která v devadesátých letech vsadila na spolupráci s týmem profesora Antonína Holého…

Komentář
53 shares5244 views

Česko si jde znovu půjčit na trh. Věří, že bude pokračovat zájem domácích

Petr Dufek - 23. května 2018

Stát nabízí novou vlnu státních dluhopisů za 16 miliard korun. Jaká je situace na trhu a jak si stojí české státní dluhopisy na trhu komentuje ve svém textu analytik Petr…

Analýza
54 shares5073 views

Spor J&T versus CEFC: Začíná česko-čínská obchodní válka?

Libor Akrman - 22. května 2018

Finanční skupina J&T přistoupila minulý týden v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Podle obchodního rejstříku převzala řízení i v několika…