0 Shares 3622 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1518 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2434 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16048 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…

Souhrn událostí 48. týdne aneb co vám možná uniklo

Co zas koupil Kellner, kolik zaplatí Britové za brexit, jaká je a bude nálada v ekonomice, jak si vede Uber, na co sázejí Sazka a také Siemens, má Google problém, dostane bitcoin konkurenci a od koho nebo kdo je tygr? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

rok se přehoupl do své poslední dvanáctiny a je tu čas nakupování dárků. Možná že už jste prozíravě nakoupili s předstihem ve snaze vyhnout se tradičnímu stresu. Někdo možná využil akcí jako Black Friday či Cyber Monday. Jako třeba Petr Kellner, který si do portfolia PPF pořídil nový byznys. Těžko říci, jak velká byla sleva při koupi Škody Transportation, ale každopádně jde o největší akvizici roku, jejíž hodnota se odhaduje na deset miliard korun. A co dále nabídl uplynulý týden v byznysu?

Přeji vám příjemné čtení a klidný víkend.

Libor Akrman

Šéfredaktor Peak.cz

Pojďme se nyní podívat na události uplynulého týdne.


Potvrzeno! Kellner vyrobí i tramvaje. Skupina PPF patřící nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi koupila 100% podíl ve Škodě Transportation, jež vyrábí tramvaje, trolejbusy a vlaky. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale odhaduje se, že se pohybovala kolem deseti miliard korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Škodu Transportation bere nakonec Kellner. Projděte si s námi příběh této firmy

Brexit vyjde Brity draho. Británie souhlasí se zaplacením obrovského dluhu vůči Evropské unii po svém vystoupení z ní. Unii dluží zhruba 100 mld. eur (přes 2,5 bil. Kč). Jde o už dříve slíbené platby do společného evropského rozpočtu, o půjčky zemím nebo o britský podíl na výplatách důchodů pro vysloužilé zaměstnance evropských institucí. Od této částky je nutné ale odečíst příspěvky z evropských fondů, na které mají Britové nárok, nebo britský podíl na aktivech EU. Čistý britský dluh by podle britských médií měl být kolem 40 až 50 mld. eur.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Ovlivní brexit královské peníze? Jak jsou na tom finance Alžběty II. a spol.

Bezmocný Londýn. Ekonomická síla britské metropole brexitem utrpí

Optimismus, kam se podíváš. Ekonomická nálada v eurozóně je nejlepší za více než 17 let. Dařilo se všem sektorům vyjma maloobchodu. Přispívá k tomu optimismus mezi běžnými spotřebiteli i firmami, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnila Evropská komise. Další z organizací – OECD – pak zveřejnila odhady tempa růstu globální ekonomiky. To by v příštím roce mělo dosáhnout 3,7 %, o rok později by mělo poklesnout na 3,6 %. Česká ekonomika by měla v příštím roce podle OECD růst o 3,5 %.

Uber – neverending story. Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies prohloubil ve 3. čtvrtletí ztrátu na 1,46 mld. USD (31,4 mld. Kč), uvedla s odvoláním na informovaný zdroj agentura Reuters. Čisté příjmy se však zvýšily o 14 % na 2 mld. USD a hrubé objednávky vzrostly o 11,5 %. Uber nyní čelí právním problémům a přísným kontrolám regulátorů po celém světě.

Sázka Sazky? Loterijní skupina Sazka Group začala prostřednictvím J&T Banky nabízet investorům vlastní pětileté eurové dluhopisy. Na trhu chce prodejem bondů se 4% ročním úrokem získat až 200 mil. eur (5,1 mld. Kč). Nedávno společnost také uvedla, že zvažuje vstup na londýnskou burzu.

Lid vs. Google. Americká společnost Google čelí v Británii první hromadné žalobě. Je to kvůli neoprávněném u shromažďování informací a kvůli tomu, že Google u zhruba 5,4 milionu lidí podle stěžovatelů obešel nastavení ochrany osobních údajů na přístrojích iPhone. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Nabídka, jež se neodmítá. Největší evropský průmyslový konglomerát Siemens nabídne v první polovině příštího roku akcie své zdravotnické divize Healthineers. Obchodovat s nimi bude na burze ve Frankfurtu. Plánovaná primární veřejná nabídka bude v Německu zřejmě největší od roku 1996, kdy akcie na burze nabídl Deutsche Telekom. Divizi Healthineers, která vyrábí zobrazovací a diagnostické přístroje, by nabídka mohla ohodnotit na 40 mld. eur, informoval list Financial Times.

Že by to byl tygr? Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zrychlila meziroční růst ze 4,7 % v předchozím čtvrtletí na 5 %. Potvrdil to zpřesněný odhad ČSÚ. K růstu přispěla hlavně domácí poptávka. Zpřesněné údaje potvrdily také zpomalení mezičtvrtletního růstu z 2,5 % na 0,5 %. Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) tak byl v letošním 3. čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky.


Graf: Meziroční růst HDP Česka (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ


Zrodí se fedcoin? Americká centrální banka (Fed) uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny, uvedl server CNBC. Jako vzor by si vzala bitcoin, jehož cenu podle odborníků táhne nahoru očekávání, že do něj budou více investovat například investiční fondy. Prezident Fedu William Dudley nicméně bitcoin považuje spíše za „spekulativní aktivitu“, a nikoliv za stabilní prostředek pro uchování hodnoty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Realita, nebo utopická vize? Pět let a bitcoin může stát přes 20 tisíc dolarů

Třetí rána EET. Pětina drobných podnikatelů si myslí, že se jich třetí vlna elektronické evidence tržeb (EET) netýká a bude pokračovat dál bez ní. S podnikáním hodlá skončit 12 % podnikatelů. Vyplývá to z průzkumu O2 mezi více než 2000 podnikateli. Třetí vlna EET startuje v březnu a dotkne se profesí jako jsou pekaři, kadeřnice, řemeslníci, doktoři, veterináři, fyzioterapeuti, automechanici či kominíci.

Kdo nedluží není Čech. Dluhy českých domácností vůči bankám v říjnu oproti září vzrostly o 10,31 mld. Kč na 1,516 bil. Kč. V meziročním srovnání je to o 106,8 mld. více, vyplývá to z údajů ČNB. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení tvoří zhruba tři čtvrtiny z celkového dluhu domácností. Zadluženost firem v porovnání se zářím naopak klesla, meziročně však byla vyšší.

Pepsi už nebude?! Výrobce Mattoni skupina Karlovarské minerální vody podle informací HN jedná o převzetí aktivit amerického koncernu PepsiCo v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Šlo by o spojení největší domácí firmy na českém nápojovém trhu a společnosti, která je dvojkou na trhu globálním, ale v Česku se jí výrazněji uspět nedaří. Důvodem je také silná pozice lokálního výrobce limonád, firmy Kofola.

Konec podvodným šmejdům. Čínská firma WaliMai vyvinula etikety s pamětí, které odhalí, zda máte v ruce originální výrobek, nebo padělek. Fungují na principu RFID technologie. Zákazník si jejich naskenováním do chytrého telefonu zkontroluje, zda je zboží pravé a jak cestovalo od výroby až k jeho rukám.

Nový rekord. Dow Jonesův index poprvé překonal hranici 24 000 bodů. Americké akcie jedou od Trumpova zvolení na vítězné a neustále rostoucí vlně. Od listopadu 2016 vyrostl Dow Jones o 6000 bodů a prolomil 79 denních rekordů. K absolutním maximům se blíží i Standard & Poor’s 500 a Nasdaq.


GRAF: Vývoj indexu Dow Jones
Za posledních rok, v bodech.

Zdroj: TradingView


Bojové letouny za miliardy. Tržby Aera Vodochody loni přesáhly 5 mld. Kč, meziročně se zvýšily zhruba o 800 mil. Kč. Oproti předchozím letům tvořily většinu tržeb společnosti vojenské programy, především dodávky letounů L-159 a související logistiky do Iráku.

Křetínského náplast. Škodu Transportation nakonec o víkendu místo Daniela Křetínského koupila PPF Petra Kellnera. Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) ale také uzavřel akvizici. Koupil londýnskou konzultantskou společnost RVA Group, která se specializuje se na poradenství při likvidaci uhelných elektráren a má zkušenosti s demolicemi, demontážemi a dekontaminací. Cenu transakce strany nezveřejnily. EPH v Británii vlastní dvě uhelné elektrárny a další kupuje.

Ceny v eurozóně se drží při zdi. Roční míra inflace v eurozóně zůstává slabá, v listopadu vystoupila na 1,5 %. Byla tak jen o 0,1 p. b. vyšší než v říjnu. Vyplývá z odhadu Eurostatu.


GRAF: Roční míra inflace v Eurozóně (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, Eurostat


Nezaměstnanost dál klesá. Nezaměstnanost v Evropské unii i v eurozóně v říjnu pokračovala v poklesu na nová několikaletá minima. V EU se proti září snížila o 0,1 p. b. na 7,4 % a byla nejníže od listopadu 2008. V eurozóně klesla stejným tempem na 8,8 %, což je nejméně od ledna 2009. Vyplývá to z údajů Eurostatu.

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – akční sci-fi thriller 7 životů, francouzské drama Madame služebná, britské životopisné drama Nádech pro lásku, rodinná animovaná komedie Paddington 2, francouzská dramata 120 BPM a Rodin, česká komedie Miroslava Krobota Kvarteto a francouzská komedie Rock’n Roll.

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1518 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2434 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16048 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…