0 Shares 4159 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1514 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2432 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16044 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…

Souhrn událostí 44. týdne aneb co vám možná uniklo

Kdo bude šéfovat americkému Fedu, co (zase) kupuje Daniel Křetínský, za kolik je bitcoin, opravdu vznikne v Česku superregulační úřad, kolik škod napáchala vichřice Herwart a jaké čtvrtletní výsledky dosáhl třeba Apple, Facebook, nebo Tesla? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

letošní nákupní apetit Daniela Křetínského, šéfa Energetického a průmyslového holdingu (EPH), se zdá být neukojitelný. Koupil dvě elektrárny v Británii a jednu v Německu, dotáhl loňský nákup přepravní firmy Spedica a zkraje roku se stal i většinovým vlastníkem EPH. A letošní nákupní rok velmi pravděpodobně korunuje úlovkem v podobě Škody Transportation, kterou „vyfoukne“ čínské CRRC či německému Siemensu, jež se o plzeňský podnik ucházely. Až se člověk diví, jak to v byznysu Křetínskému jde, a ve fotba- lové Spartě, ať koupí, co koupí, úspěch ne a ne se dostavit…

Libor Akrman

Šéfredaktor Peak.cz

Co dalšího se událo ve světě byznysu? Pojďme na to.


Starý nový muž v čele Fedu. Prezident Donald Trump oznámil, že do čela Rady guvernérů Federálního rezervního systému USA (Fed) postaví Jeroma Powella. Ten je členem Rady od roku 2012, kde má na starosti dohled nad velkými peněžními ústavy. Prezidentskou nominaci musí ještě potvrdit Senát, kde by Powell měl podle listu The Wall Street Journal bez problémů projít.

Křetínský: Co bych tak ještě? Něco z Plzně? Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského zřejmě koupí strojírenskou skupinu Škoda Transportation. Informovaly o tom Euro a MF Dnes. Cena akvizice by měla přesáhnout 10 mld. Kč. Zájem o Škoda Transportation i s jejími dceřinými firmami před časem projevila mimo jiné čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation, hovořilo se také o zájmu německého Siemensu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Příběh Škody Transportation: od problémové privatizace do rukou Křetínského

Agresivní růst sazeb se nekonal, jejich zvyšování ale nekončí. Bankovní rada ČNB rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Bankovní rada odhlasovala růst repo sazby o 0,25 p. b. na 0,5 %. Centrální bankéři tak reagují na rychlý růst české ekonomiky spojený s přehříváním trhu práce a nemovitostí i rostoucí inflací. Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil další zvyšování sazeb na jakémkoliv z následujících zasedání. ČNB také zlepšila odhad letošního růstu HDP na 4,5 %. Úrokové sazby po více než deseti letech zvyšovala i Bank of England. Základní úrokovou sazbu stejně jako ČNB posunula na 0,5 %.  I britská centrální banka předpokládá další – i když jen pozvoný – růst sazeb.

Kdo tahá za delší konec?  Jednání o mzdách aktuálně probíhají v řadě podnicích, v nichž koncem roku končí kolektivní smlouvy. A zaměstnanci v době nízké nezaměstnanosti a nedostatku lidí tahají v jednáních za poměrně dlouhý konec. V českých podnicích už proto není neobvyklý ani dvouciferný nárůst platů. V průměru podle odborářů porostou mzdy příští rok o 10 %. K tlaku na jejich růst přispívá kromě nedostatku lidí také mnohem větší ochota zaměstnanců stávkovat, napsaly Hospodářské noviny.

„iPhoní motor“ žene Apple naplno. Americká firma Apple zvýšila ve 4. finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19 % na 10,71 mld. USD. Během čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala 46,7 mil. telefonů iPhone, ty se podílely na celkových tržbách z bezmála 55 %. Celkové tržby ve 4. finančním čtvrtletí vzrostly o 12 % na 52,58 mld. USD ze 46,85 mld. USD před rokem. Za celý uplynulý finanční rok společnost Apple vydělala 48,35 miliardy USD, tedy o zhruba 6 % více než v předchozím roce. Celoroční tržby firmy vzrostly také o zhruba 6 % na více než 229 mld. USD.

Vypnuli Muskovi proud? Americký výrobce elektrických aut Tesla vykázal ve 3. čtvrtletí rekordní ztrátu 619,4 mil. USD (13,6 mld. Kč). Výroba nového Modelu 3, který je určen pro masový trh, se prodražila. Firmě se nepodařilo splnit plánovanou produkci těchto sedanů, ve 3. čtvrtletí jich vyrobila pouze 260 místo plánovaných 1 500. Na čekací listině na cenově dostupný Model 3 je přitom více než půl milionu zájemců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

První Model 3 je tu aneb kdo další kromě Tesly zaboduje u elektromobilů?

Nové Muskovy vize: kamkoli po planetě do 30 minut a na Mars už za sedm let

Štastný Jack Ma. Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding, nad kterou má kontrolu miliardář Jack Ma, zaznamenala díky růstu internetového prodeje rekordní čtvrtletí. Čistý zisk v období od července do září vzrostl o 132 % na 17,7 mld. jüanů (59 mld. Kč). Tržby stouply o 61 % na 55,12 mld. jüanů (183,3 mld. Kč).

Exodus po brexitu. Britský byznys se po brexitu otřásá v základech. Tamní podnikatelé registrují své firmy v zahraničí, mimo jiné i v Česku. Počty firem s britskými vlastníky v tuzemsku rostou. Od roku 2015 se jejich počet zvýšil o 59 %. Aktuálně jich v Česku podniká 4 821, uvedla poradenská společnost Bisnode.

Netrpěliví fanoušci Applu plesají.  V Česku si už mohou pořídit nový iPhone X v internetovém obchodu Alza.cz. Zaplatí za něj ale o 15 tisíc korun více, než je běžná cena. Internetový obchod chce peníze “navíc” dát třem charitativním organizacím.

Nový iPhone X

Zuckerberg bude mít na charitu. Tržby i čistý zisk společnosti Facebook opět prudce vzrostly. Tržby dosáhly ve 3. čtvrtletí 10,3 mld. USD (asi 226 mld. Kč), což je meziročně o 47 % více. Tržby táhne mobilní reklama, jejíž podíl na příjmech je 88 %. Ještě více se zvýšil čistý zisk. Ten činil 4,7 mld. USD (asi 103 mld. Kč). Sociální síť Facebook měsíčně využívá přes 2 mld. uživatelů. Firmě se daří nadále zvyšovat počty uživatelů jejích služeb, ke kterým patří také Instagram, Messenger a WhatsApp.

Uzdravení z dieselgate. Cena akcií německého automobilového koncernu Volkswagen se vrátila na úroveň z období před emisním skandálem, který vypukl v září 2015. Akcie Volkswagenu ve středu posílily o 4,8 % a obchodování zakončily na 163,35 eura. Poslední obchodní seanci před vypuknutím skandálu přitom uzavřely na 162,40 eura, informovala agentura DPA.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

František Honsa: Žaloba proti VW kvůli Dieselgate je velmi výjimečná

František Honsa: VW dobře ví, že musí poškozené v kauze Dieselgate odškodnit

Vichr Herwart za miliardu. Škody, které způsobila klientům pojišťoven nedělní vichřice Herwart, se v Česku blíží miliardě korun. Zhruba čtvrtinu případů pojišťovny vyřešily. Vyplývá to z ankety Hospodářských novin mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod zapříčinily stromy popadané na střechy, ploty a auta. Vichřice si bohužel vyžádala i tři oběti na životech.

Vichr Herwart zasáhl Česko, pojišťovny sčítají škody.

Superregulátor s novými superschopnostmi? Končící vláda se ani přes kritiku některých ministerstev a firem nehodlá vzdát svého plánu na zřízení nového úřadu, který by reguloval byznys v celé řadě odvětví. Oproti původnímu plánu by navíc jeho moc mohla výrazně vzrůst. Prvotní návrh počítal s tím, že nový superregulátor bude dohlížet na byznys v energetice, telekomunikacích, vodárenství či dopravě. Nově by mohl regulátor získat vliv také na ceny léků nebo nájemného. Obě varianty by byly v rámci EU unikátním projektem, nikde jinde tak silný úřad není, napsaly Hospodářské noviny.

Turecká liga Jaromíra Tesaře. Svitavská společnost Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře po expanzi v Bulharsku a Gruzii chce posílit i v Turecku. Zde sice už nějakou dobu působí, ale poslední oznámené plány na stavbu dvou obřích vodních elektráren posouvají hodnotu jejích tureckých aktiv do jiné ligy. Jedná se přitom o projekty, které svým rozsahem nemají v Česku obdoby. Celkové investice se pohybují okolo 16 mld. Kč, napsaly Hospodářské noviny.

Kdo nedluží, není Čech. Dluhy českých domácností v září dále rostly, oproti srpnu se zvýšily o více než 6,5 mld. na 1,506 bil. Kč. V meziročním srovnání dlužily domácnosti o 107,8 mld. Kč více. Zatímco dluhy domácností rostou od února 2016, dluhy podniků v září naopak mírně klesly, a to těsně pod 1,06 bil. Kč. To je o 35,8 mil. Kč méně než v srpnu. Nicméně meziročně zadlužení firem také vzrostlo, a to o více než 41 mld. Kč. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila ČNB.

Kdo neřídí, není Čech. Prodej nových osobních aut vzrostl od ledna do konce října o 6,6 procenta na 228 703 vozů, což je nejvíce za posledních 14 let. Nejprodávanější kategorií jsou letos poprvé terénní auta SUV s podílem 24 % před nižší střední třídou s 21 %. Mezi značkami stále vede Škoda, oznámil Svaz dovozců automobilů.

A rekordy láme dál. Kybernetická měna bitcoin překonala tento týden další hranici. Obchodovala se za více než 7 000 USD za jednotku (asi 154 tis. Kč). Od začátku roku vzrostla cena bitcoinu na sedminásobek, tedy asi o 600 %. Digitální měna reagovala na oznámení, že ji začne používat burzovní operátor CME Group, napsala agentura Reuters.


GRAF: Cena bitcoinu překonala hranici 7 000 USD za jednotku

Zdroj: Coinmarketcap.com


 

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – životopisné drama Milada režiséra Davida Mrnky, které je inspirováno osudem a životem JUDr. Milady Horákové, animovaný rodinný snímek Příšerákovi či britský thriller Zabití posvátného jelena

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1514 views

Půtky Trumpa s Kimem, CEFC s J&T a postrach GDPR aneb souhrn 21. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 26. května 2018

Proč se nepotká Trump v červnu s Kimem "rakeťákem", jaký důvod má Radim Jančura k prodeji Student Agency, jak pokračuje kauza CEFC, co chystají manželé Obamovi, v co vyústila patentová…

Komentář
3 shares2432 views

Turecko je měsíc před volbami. Hrozí nákaza devizových trhů i zbytku Evropy?

Jan Čermák - 25. května 2018

Přesně za měsíc čekají Turecko klíčové prezidentské a parlamentní volby, které formálně změní parlamentní režim na prezidentský. Pokud uspěje současný prezident Erdoğan, jak se předpokládá, lze podle jeho slov očekávat…

Analýza
14 shares16044 views1

Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?

Libor Akrman - 25. května 2018

AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika…