0 Shares 4653 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2377 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70833 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…

Souhrn událostí 28. týdne aneb co vám možná uniklo

Proč bude víc žen v byznysu, s čím se pochlubil Elon Musk, komu přispívá miliardami Warren Buffet, co by mohlo BMW testovat v Česku, jak moc zaskóroval David Lafata, nebo kdo je první Čech v čele Komerční banky? Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

jsme sice malá země, ale o to více potěší, když se nám povede něco světového. I proto je tento úvod zasvěcen tenisu, respektive tenistce Karolíně Plíškové. Ta se totiž poprvé v české historii stala světovou jedničkou (pokud tedy pomineme Martinu Navrátilovou, ale ta se tak nějak kvůli emigraci nepočítá).

Pozice nejlepšího tenisty či tenistky světa odráží jejich aktuální stabilní úspěšnost, kdy se sčítají jejich výsledky a zároveň se porovnávají s předchozí sezónou. A i když Karolína Plíšková nevyhrála žádný supervelký turnaj – grandslam, tak její ostatní výsledky (v kombinaci s výsledky jejích konkurentek) ji vynesly na světový vrchol. Teď už bude jen čistě na ní, aby se na něm udržela co nejdéle.

Zároveň se odráží i na byznysu tenistky (nebo jakéhokoli úspěšného sportovce), jak vlastně dokáže svůj úspěch zpeněžit. Vždyť co si budeme namlouvat, peníze již nějaký pátek vládnou světu.

A proto pojďme rovnou na přehled toho nejdůležitějšího, co se odehrálo:

Další kolo emancipace byznysu? Světová banka spustila nový úvěrový program na podporu podnikání žen v rozvíjejících se zemích, který iniciovala dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka. Uvedla to agentura Reuters. Program si již zajistil 325 mil. USD, mimo jiné od Spojených států, Saúdské Arábie nebo Spojených arabských emirátů. Peníze by měl získávat i ze soukromých zdrojů.

Lidová Tesla už jede. První sedan elektromobilu Model 3 americké automobilky Tesla sjel o víkendu z výrobní linky. Čtyřdveřový vůz bude prodáván od 35 tisíc USD, což je téměř polovina ceny doposud nejlevnějšího modelu Tesly. Šéf firmy Elon Musk vůz hned ukázal na svém účtu na Twitteru.

VÍCE K TÉMATU:

Akciová záhada Tesla: až se člověk diví, jak to ten Elon Musk dělá

První Model 3 je tu aneb kdo další kromě Tesly zaboduje u elektromobilů?

Obrázek nového "levného" Modelu 3 automobilky Tesla zveřejnil její šéf Elon Musk začátkem července 2017. Zdroj: twitter

Obrázek nového „levného“ Modelu 3 automobilky Tesla zveřejnil její šéf Elon Musk začátkem července 2017. Zdroj: Twitter

Jugoslávská Nova už nebude Nova. Mediální společnost CME, která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice, prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group za 230 mil. eur. Zisk z prodeje chce použít na snížení svého dluhu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti.

Jablečná data do celého světa. Americká společnost Apple hodlá na jihu Dánska vybudovat druhé datové centrum, které bude využívat podle agentury Reuters výhradně obnovitelné zdroje. Centrum, jež by mělo zahájit provoz v druhé polovině roku 2019, se – stejně jako to první – zaměří na internetové služby Applu v Evropě, včetně obchodů iTunes, App Store a služeb iMessage, Maps a Siri. Podle dánských médií společnost do projektu ve městě Aabenraa na jihu země investuje kolem šesti miliard dánských korun.
Apple také dokončila zřízení svého prvního datového centra v Číně ve spolupráci s místní společností poskytující internetové služby Guizhou-Cloud Big Data Industry (GCBD).

A kdypak i České Budějovice? Německý dodavatel automobilových součástek Bosch hodlá již v příštím roce zahájit testování samořízených vozů taxi v německých městech. Na vývoji spolupracuje s automobilkou Daimler. V rozhovoru s listem Automobilwoche to řekl Gerhard Steiger, který je šéfem divize Bosch Chassis Systems Control.

Poršáky a meďáky taky? Stuttgartská prokuratura vyšetřuje zaměstnance německé automobilky Porsche z koncernu Volkswagen kvůli možnému podvodu a klamavé reklamě v souvislosti s emisemi naftových vozů.
Podle německého listu Süddeutsche Zeitung čelí automobilový koncern Daimler obvinění, že v Evropě a v USA prodal více než milion vozů s nadměrnými emisemi. List se odvolává na dokument vydaný stuttgartským soudem, ke kterému získal přístup společně s rozhlasovými a televizními stanicemi NDR a WDR. Podle firmy jde o spekulaci.

Jádro k vínu a sýrům zřejmě už nepatří. Francie chce do roku 2025 uzavřít až 17 jaderných reaktorů. Nukleární energie by měla tvořit jen polovinu jejího energetického mixu, řekl francouzské rozhlasové stanici RTL ministr životního prostředí Nicolas Hulot. V současné době pochází ve Francii z jádra 75 % elektrické energie.

Vrána k vráně? Miliardář a filantrop Warren Buffett věnoval akcie své společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 3,17 mld. USD nadaci Billa a Melindy Gatesových a čtyřem rodinným charitám. Je to jeho největší příspěvek na charitu za dobu, kdy oznámil, že se plánuje postupně vzdát veškerého svého majetku. Od roku 2006 od něj charitativní organizace již získaly více než 27,54 mld. USD, z toho manželé Gatesovi 21,9 mld. USD.

Prý pero mocnější meče, co teprve elektřina…
Investice do elektřiny loni poprvé překonaly investice do ropy a plynu. Pokles cen ropy způsobil prudký pokles investic do ropy a plynu a naopak se zvyšují výdaje za obnovitelné zdroje energie a energetické sítě. Celkové energetické investice pak klesly o 12 procent na 1,7 bil. USD a pokles zaznamenaly již druhým rokem za sebou. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Peníze jsou vždy klíčem všeho. Americký výrobce elektrických vozů Faraday Future (FF), který měl ambice stát se konkurentem automobilky Tesla, zrušil své plány na výstavbu závodu v Nevadě za jednu miliardu USD, v němž se měl vyrábět jeho první vůz FF91. Firmu podporuje čínský miliardář Ťia Jüe-tching a rozhodnutí o odkladu investice přichází v době, kdy FF hledá nové investory, protože majetek Ťia Jüe-tchinga v Číně zmrazily tamní úřady, uvedl list Financial Times.

O Faraday Future jsme psali na Peak.cz ZDE

A co vy? Cítíte nějaké problémy? Střední a východní Evropa čelí v posledních letech stále větším ekonomickým potížím. Ty v konečném důsledku ohrožují politický pokrok dosažený bývalými komunistickými zeměmi v minulých desetiletích a vedou i k pochybám o výhodnosti členství v Evropské unii, řekl přední činitel MMF Poul Thomsen.

Deutschland über alles. Německá vláda schválila pravidla, jejichž cílem je chránit firmy před akvizicemi ze strany zahraničních podniků mimo EU. Opatření jí má usnadnit zablokování prodeje strategicky významných společností v těch případech, kdy hrozí riziko „ztráty významného know-how v zahraničí“. Uvedla to agentura Reuters. Souhlas parlamentu tato pravidla nevyžadují.

Dřeme jako šrouby. Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 4 % z květnových 4,1 %. Uchazečů o práci bylo 297 439, což je nejnižší počet nezaměstnaných od června 1998, oznámil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o 1,2 procentního bodu. Naopak počet volných pracovních míst se meziměsíčně i meziročně zvýšil.


GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti
Za posledních pět let, v procentech

Zdroj: Tradingeconomics.com


Fakt za to může máslo? Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu mírně zpomalil na 2,3 % z květnových 2,4 %. Inflaci poháněly vzhůru hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Na rekordní hodnotu 187,5 Kč/kg se v červnu dostala cena másla, oznámil Český statistický úřad. Míra inflace je v souladu s očekáváním analytiků.


GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních pět let, v procentech

Zdroj: Tradingeconomics.com


Kaspersky si už v Americe neškrtne. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vyškrtla ruskou antivirovou společnost Kaspersky Lab ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA k nákupu technologických zařízení. Důvodem jsou obavy, že by Kreml tuto cestu mohl využít, kdyby chtěl proniknout do amerických počítačových sítí. Společnost namítá, že více než jednou žádala o schůzku s vládními představiteli a nabízela „zodpovědět všechny otázky“ před Kongresem.

Ještě kolik tam nacpou géček? Stávající čeští mobilní operátoři O2 Czech Republic a Vodafone Czech Republic získali v aukci 40MHz bloky v pásmu 3,6–3,8 GHz pro rychlý internet. Společnosti Nordic Telecom a PODA získaly jako noví zájemci 80MHz bloky. O2 zaplatí 230 milionů Kč, celá aukce pak vynesla miliardu korun. T-Mobilu se zdálo, že se cena dostala příliš vysoko, a tak z aukce kmitočtů odstoupil.

Motivace penězi vždy fungovala. V rámci plánu, jak přimět Američany platit kartami, a nikoliv bankovkami, nabídla společnost Visa 50 malým obchodům a restauracím, že jim přispěje na modernizaci platební technologie částkou 10 000 dolarů. Podmínkou je, že přestanou přijímat hotovost, informuje list The Wall Street Journal.


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru –   NEVÁHEJTE!!!


Merci za to, soude, že jsi. Americký internetový gigant Google nemusí francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur na daních, rozhodl pařížský správní soud. Dceřiná společnost Google Ireland, která zodpovídá za evropské operace podniku a má své ústředí v Irsku, totiž nebyla v letech 2005 až 2010 ve Francii trvale přítomná, takže po ní placení daní nelze požadovat. Francie se však proti rozsudku hodlá odvolat.

A zase je lidstvo o kousek dál. Čínští vědci poprvé přenesli pomocí takzvané kvantové teleportace stav částice z povrchu Země na oběžnou dráhu. Díky kvantové provázanosti částic se jim podařilo přemístit vlastnosti fotonu na párový foton na satelitu Micius. Nejde však o faktický přenos částice, ale pouze o přenos informace o jejím stavu. Provázaná částice následně tento stav převezme a v podstatě se stává původní částicí. Čínský úspěch může mít rozsáhlé dopady na oblast výpočetní techniky a šifrování dat, avšak šifrování komunikace za pomoci těchto technologií je stále velmi daleko, napsal technický web Gizmodo.

A pak že už nejsou dobří lidé. Vodafone oznámil snížení cen datového roamingu pro země mimo EU v zóně 2 (USA, Kanada, Turecko, Švýcarsko, Srbsko) z 252 Kč/MB na 7,70 Kč/MB od konce tohoto měsíce. T-Mobile má cenu 75 Kč/MB a O2 Czech Republic 300 Kč/MB.

VÍCE O RUŠENÍ ROAMINGU V EU ZDE

Stačí říct, kde najdu vláhu… Téměř třetina světové populace, tedy 2,1 miliardy lidí, nemá podle nové studie OSN doma spolehlivě pitnou vodu. Jen čtvrtina obyvatel Země (1,9 miliardy) má toalety s napojením na kanalizaci a systém úpravy odpadních vod. Informovaly o tom Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).

Zaznamenali brexit? Americká internetová společnost Google vybudovala v Londýně datové centrum pro cloudové služby, které bude pronajímat. Po Bruselu je to její druhé zařízení tohoto typu v Evropě, uvedl server BBC. Cloudová centra firma zatím budovala zejména v USA a Asii, kde je provozuje v Singapuru a na Tchaj-wanu. Nyní zveřejnila i další plány, vedle Londýna hodlá zamířit také do Frankfurtu nad Mohanem a také do Finska a Nizozemska.

Pusť vsegda budět Uber? Ruská internetová společnost Yandex a provozovatel alternativní taxislužby Uber se dohodly na spojení svých aktivit v oblasti sdílených jízd v Rusku a pěti dalších sousedních zemích – Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii a Kazachstánu, oznámily společnosti. Dohoda je dalším ústupkem firmy Uber v globální expanzi, který přichází rok poté, co odešla z Číny. Nová firma by měla působit ve 127 městech. Uber do nového podniku investuje 225 milionů USD a Yandex 100 milionů USD.

Nejhezčí gól Davida Lafaty? Nejvyšší správní soud vynesl v Brně rozsudek ve sporu, zda jsou sportovci spíše živnostníky, vykonavateli svobodného povolání, případně zaměstnanci, když popis jejich živobytí dokonale nezapadá do definice ani jedné z těchto kategorií. Soudní instance, proti jejímuž výroku již není odvolání, se přimkla k výkladu, že sportovec, zde konkrétně David Lafata, může své příjmy danit jako živnostník. V praxi to znamená, že může na daních zaplatit méně.

Amazon se v Česku rozpíná. Americký internetový prodejce Amazon v Praze podle Hospodářských novin otevře své další administrativní centrum, v němž postupně zaměstná několik stovek lidí. Centrum podnikových služeb bude sídlit v nové budově na místě po bývalé továrně Rustonka nedaleko stanice metra Invalidovna v Karlíně. Další centrum pro jazykově vybavené specialisty informačních systémů již firma dva roky provozuje v Praze-Dejvicích.

 

 

Jednou jsi dole, jednou nahoře. Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva byl ve středu odsouzen k 9,5 roku vězení za korupci a praní špinavých peněz. Informují o tom brazilská média. Podle nich jde o prvního exprezidenta největší latinskoamerické země, který byl odsouzen do vězení za korupci. Lula obvinění odmítá a tvrdí, že proces je politicky motivovaný. Lula da Silva již oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brazílie na rozcestí. Zemi čeká klíčový rok, který by ji mohl vyvést z krize

Buffett plný energie? Už 17 let investuje americký finančník Warren Buffett do energetiky. Společnost Berkshire Hathaway Energy, jež je součástí jeho konglomerátu, za tu dobu získala na trhu USA s elektřinou a palivy významnou pozici. A může být ještě silnější, neboť Buffett podle listu The Wall Street nabízí 9 mld. USD za texaského distributora elektřiny Oncor Electric Delivery.

Juchů, juchuchů! V čele Komerční banky bude poprvé od její privatizace v roce 2001 do rukou francouzské Société Générale Čech. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů z bankovního sektoru jím bude Jan Juchelka, jehož kandidaturu už podle informací Hospodářských novin schválila Česká národní banka (ČNB). Juchelka ve funkci nahradí Alberta Le Dirac´ha, jemuž končí smlouva v srpnu.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý… Energetická společnost E.ON staví v rozvodně v Mydlovarech na Českobudějovicku velkokapacitní úložiště energie. Projekt za 24 mil. Kč má být hotov na konci listopadu. Baterie bude mít kapacitu jedné megawatthodiny, uvedl list Mf Dnes. Bateriové úložiště pro nadbytečnou energii staví i skupina Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Peníze, nebo život. Placení služeb Apple už nebude striktně omezeno pouze na platební karty. Za aplikace v App Store, hudbu v Apple Music, filmy v iTunes nebo knihy v iBooks už bude možné zaplatit rovněž přes platební systém PayPal. Prozatím mohou zaplatit jen uživatelé z USA, Austrálie, Kanady, Mexika, Nizozemska a Spojeného království. V dalších zemích přibude podpora PayPalu údajně již brzy.

Na přechodech už brzy pozor! Německá automobilka BMW chce v Česku vybudovat testovací centrum na nová auta, řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO), kterého cituje páteční Mf Dnes. Podle deníku by se na testovacím okruhu v Ústeckém nebo Karlovarském kraji měly zkoušet samořiditelné vozy a investici za miliardy korun BMW vážně zvažuje.

Ani pro Nory není ropa zárukou. Obchodní bilance Norska byla v červnu poprvé po 19 letech v deficitu. Dovoz letounů a plošin pro těžbu ropy a zemního plynu totiž převýšil vývoz ropného průmyslu. V pátek to uvedla agentura Reuters. Vývoz ropy a zemního plynu pokrývá dovozní nároky Norska už téměř dvě desetiletí. Země je největším exportérem ropy v Evropě.


GRAF: Vývoj obchodní bilance Norska
Za posledních 20 let, v norských korunách (NOK)

Zdroj: Tradingeconomics.com


NOVINKA – dost bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

Váš Peak.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2377 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70833 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…