Mohlo by vás také zajímat
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
- KOMENTÁŘ
Příležitost pro investory: americký finanční sektor na vzestupu
Akcie amerických bankovních titulů déle než dekádu zaostávaly za výkonností akciového trhu jako celku. To se ale v současnosti mění, když investoři nyní obracejí k bankám svoji pozornost. Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení.
Aktuálním tématem kapitálových trhů jsou dopady proinflačního prostředí na jednotlivé akciové sektory. Pod tlakem se nachází především růstové akcie, zejména technologické firmy.
Peníze investorů tak proudí do nových odvětví, a to do oblastí financí, energetiky a základních surovin. Ty totiž nejvíce trpěly uzavřením ekonomiky kvůli pandemii covidu-19. Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení.
Finanční tituly totiž mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání.
Pokud se podíváme na americké bankovní tituly, jejich akcie déle než dekádu zaostávaly za výkonností akciového trhu jako celku. To potvrzuje relativní ukazatel růstu cen akcií bank v poměru k celému indexu S&P 500. I když máme letos za sebou jejich strmé zhodnocení, z dlouhodobého hlediska mají stále co dohánět.
Není od věci zmínit i další skutečnost, že banky jako sektor postupně zlepšují své udržitelné principy ESG (ekologie, společenská odpovědnost, kvalita řízení). A právě fondy zaměřené na ESG jako celek získávají na popularitě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Trh je třeba připravit na další zdražování peněz. ČNB proto zvyšuje sazby
Investiční večírek plný spekulací, ze kterého bude některé hodně bolet hlava
Proč je zrádné při dnešním investování myslet, že tentokrát je to jiné
Americké banky zvládly testování
Velké banky navíc dostaly v očích investorů další vzpruhu. Nebudou totiž již čelit omezením z doby pandemie ohledně zpětných odkupů vlastních akcií a vyplácení dividend. Za tím stojí rozhodnutí americké centrální banky Fed, která uvedla, že bankovní sektor prošel úspěšně zátěžovými testy.
Ve výsledku hypotetického stresového scénáře by 23 největších institucí utrpělo ztrátu kolem 474 miliard dolarů. To by jim však stále ponechalo více než dvojnásobnou úroveň kapitálu oproti požadavku centrální banky.
Výsledky byly úlevou pro Wall Street, ale současně se rozhodnutí i částečně očekávalo. Lze předpokládat, že banky jako JPMorgan Chase, Bank of America a Goldman Sachs budou v příštích čtyřech čtvrtletích schopny společně vyplatit více než sto miliard dolarů.
Banky v testu čelily hypotetické situaci nárůstu míry nezaměstnanosti na 10,75 procenta (nyní je míra nezaměstnanosti po šesti procenty, viz graf, pozn. red.). Dále pak testy zohlednily hypotetický propad akciového trhu na polovinu jeho hodnoty. A ekonomický pokles o čtyři procenta tažený především vysokými ztrátami v komerčních nemovitostech.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti USA
Za posledních 25 let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Avšak i poté Fed uvedl, že úroveň vlastního kapitálu bank by klesla na 10,6 procenta, což je více než dvojnásobek regulatorního minima.
V rámci testovaných bank by došlo u amerických finančních operací HSBC k poklesu úrovně kapitálu na nejnižší úroveň 7,3 procenta. Oproti tomu US Deutsche Bank by přešla krizi nejsnáze s nejvyšší úrovní kapitálu 23,2 procenta.
Za poslední rok provedl Fed tři zátěžové testy s několika různými hypotetickými recesemi a všechny potvrdily, že bankovní systém má silné základy.
Výhled do budoucna
Akcie finančních titulů budou sledovat měnovou politiku centrální banky. Fed přitom nyní v červnu naznačil, že by se mohly začít sazby zvedat dříve, než se čekalo, a také by mohl začít omezovat odkupy aktiv.
V roce 2023 tak vstoupí do hry hned dvojí zvedání amerických úrokových sazeb. Přitom ještě letos v březnu se počítalo až s rokem 2024. Některé americké sektory si v reakci na toto oznámení připsaly jednu z nejhlubších týdenních ztrát letošního roku. Akcie bankovního sektoru to naopak vzaly jako pozitivní zprávu.
Ať už nastane jakákoliv varianta – tedy že se americká inflace ukáže jako dočasná, nevyžadující nutně rychlé zvedání úrokových sazeb, či naopak – provedli jsme pro všechny případy změny v portfoliu Progresivního fondu Best Solution Funds. V rámci amerického i evropského regionu jsme posílili právě finanční sektor.
Více k tématu: