Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Mladí ležáci — staří žebráci. Jaké jsou generační rozdíly u investování?
Štěpán Křeček 30. července 2024Mladší generace je při investování konzervativnější, než starší kohorta a více se straní riziku, alespoň to vyplývá z průzkumu Bank…
Chrenek možná zachrání Liberty Ostrava; Síkela kandidátem na eurokomisaře a příval firemních výsledků aneb souhrn 30. týdne 2024
Libor Akrman 26. července 2024Finální podoba nových Dukovan do konce roku; Harrisová podle analytiků lepší šancí pro Evropu; CSG znovu přihodila za Vistu Outdoor;…
- ČLÁNEK
Opatrně s investicemi do kryptoměn. Příběh okradeného varuje
Nákup virtuálních měn se stal velmi dostupným. Přispěla k tomu vyšší informovanost lidí v dané oblasti, ale i například rozšíření sítě tzv. vkladomatů. Na druhou stranu policie eviduje případy, kdy pachatelé trestné činnosti s virtuálními měnami manipulují za účelem svého nezákonného obohacení. Nabízíme jeden takový případ z praxe.
Kryptoměny se staly v posledních letech často skloňovaným pojmem. Pro někoho představují budoucnost světa financí, pro jiného šanci na rychlé zbohatnutí, zvláště když se ohlédneme na raketový nárůst ceny nejznámější kryptoměny bitcoin před pár lety.
Koncem roku 2021 se jeho cena pohybovala nad 60 tisíci dolarů a vzhůru táhla i další kryptoměny. Od té doby však cena bitcoinu i jeho následovníků klesla, ještě na přelomu loňského a letošního roku se pohybovala kolem 15 tisíc dolarů, od té doby postupně vystoupala k dvojnásobné hranici.
Nicméně s tím, jak narostla popularita kryptoměn, přilákaly i řadu podvodníků, kteří využili horší znalosti lidí a vytáhli z nich peníze s příslibem výdělku, k němuž ale nedošlo. Redakce Peak.cz dostala popis jednoho příběhu podvedeného čtenáře (jehož totožnost redakce zná), o který se nyní podělí se svými čtenáři. (Jde o přímý popis postiženého, který byl jen mírně redakčně upraven, pozn. red.)
Odpověď na reklamu
Musím předeslat, že jsem o investici do kryptoměn nikdy neuvažoval a neměl jsem o této tematice ani žádné hlubší povědomí. Občas jsem jen registroval nabídky k jejich nákupu, až jednoho dne zprávy převážily misky vah a rozhodl jsem se, že si to jen tak pro zábavu zkusím. Bylo to začátkem prosince 2021.
Odpověděl jsem na jakousi reklamu na Facebooku. Vyplnil jsem požadované údaje a zvolil nákup za stanovenou minimální částku, tuším, že to bylo okolo 1200 korun. Hned druhý den dopoledne mi zvonil telefon – představila se mi jakási paní, pracovnice firmy Webinar Universe. (O podvodu s touto firmou psal mj. i bulvární deník Blesk, pozn. red.)
Doporučila mi typ kryptoměny Etherum – prý všichni kolegové etherum mají, je velmi perspektivní, v nejbližších měsících se očekává prudký nárůst její hodnoty atd. Je prý velká škoda, že investuji tak malou částku, netrvalo dlouho a nakonec jsem přistoupil na investici ve výši 3000 korun.
Jedinečná šance na zhodnocení
Za několik dní opět telefon – tentokrát byl na druhém konci muž, sdělil mi, že bude mým konzultantem, bude mi pravidelně telefonovat a informovat mě o vývoji na trhu s kryptoměnami, radit, jak a kam dále investovat apod.
Byl to relativně dlouhý rozhovor, v přátelském a osobním tónu. Schvaloval mé rozhodnutí k nákupu etherea, ale stejně jako jeho kolegyně předtím projevoval lítost nad tím, že investuji tak málo a nevyužívám tak výjimečnou momentální šanci ke zhodnocení svých financí.
Podlehl jsem (dodnes se za to stydím) a přistoupil na další nákup, tentokrát v hodnotě 34 000 korun (celkem tedy 37 tisíc). Muž dodal, že pokud s ním budu chtít mluvit mimo jeho telefonáty, stačí vytočit telefonní číslo, ze kterého právě volá, a pokud to nezvedne přímo on, bude informován a zavolá zpět. Nějakou dobu to takto skutečně fungovalo. Občas mi zavolal i sám, přátelsky se mě ptal, jak se mám atd.
A mimo jiné doporučoval investice do dalších kryptoměn. Zdálo se, že má spoustu času, neboť rozhovor byl vždy dlouhý (půl hodiny a déle). Pokud jsem mu zavolal sám a nedovolal se přímo jemu, vždy se dříve nebo později ozval.
Spojení začíná váznout, nová investice
Za nějaký čas (během dvou až tří měsíců) toto spojení postupně fungovat přestalo. Onen pán mi již nevolal. Když jsem žádal o zkontaktování s ním, bylo mi sděleno, že mu to vyřídí. Jeho telefonátu jsem se ale už nikdy nedočkal.
Místo toho mi bylo voláno z různých dalších jejich čísel, kde mi pouze automat s namluveným textem jako VIP klientovi nabízel další „mimořádně výhodné investice“.
V červenci mi náhle zavolala jakási paní se sdělením, že mi uplynula lhůta pro převedení mé kryptoměny do kryptopeněženky a že se s tím bohužel nedá nic dělat. Řekl jsem jí, že mě na tuto hrozbu nikdo neupozornil. Prý mi třikrát marně volala, dokonce mi řekla i konkrétní data.
Již tehdy jsem začal tušit, že lže, neboť nebyl problém zkontrolovat si v telefonu všechny nepřijaté hovory, navíc na čísla nepřijatých hovorů vždy volám zpět. Sdělila mi, že jediné řešení, jak investici zachránit, je provést reinvestici – opět investovat tutéž částku (dalších 37 tisíc korun).
Čekání na kryptoGodota
Byl jsem ujištěn, že mi pak s celou procedurou včasného převedení pomůže, jakož i se založením kryptopeněženky (což je skutečně poměrně složité), a že vše bude už v pořádku.
Nechtěl jsem přijít o svou investici, a tak jsem na toto řešení bohužel přistoupil a poslal zmíněnou částku. Byli jsme dohodnuti na konkrétní den a hodinu, kdy mi bude volat. Měl jsem připravený počítač, ale na telefon jsem čekal zbytečně. Má snaha dovolat se jí, respektive na jejich linku, byla rovněž marná.
Teprve asi až po dvou týdnech se mi to podařilo. U telefonu byl zase někdo jiný (ona paní prý byla nemocná), opět byla dohoda na nějakém datu, kdy společně po telefonu a u počítače vše vyřešíme. Opět pak nikdo nevolal. Takto to pak proběhlo ještě asi třikrát, pokaždé s někým jiným a se stejným výsledkem. Mezitím jsem si kryptopeněženku již založil sám.
Současně pokračovalo občasné volání z různých čísel s namluvenou reklamou vyzývající k investicím. Byl to stále tentýž hlas představující se různými jmény a s různými akademickými tituly. Jsem hudebník, a tak jsem celkem snadno identifikoval hlas mého někdejšího tzv. konzultanta.
Vyšší úroveň – dotazník
Při dalším telefonátu, kdy jsem se konečně dovolal, jsem se domáhal převedení s tím, že pošlu číslo své kryptopeněženky. Jakási (zase jiná) pracovnice mi sdělila, že podmínkou k převedení kryptoměny do peněženky je správné vyplnění jakéhosi dotazníku, dostupného na jejich webových stránkách.
Potom mi obratem přijde v e-mailu formulář, který si vytisknu, vyplním a pošlu na adresu, která bude se všemi dalšími pokyny v e-mailu uvedena. Pak už to prý bude otázka velmi krátké doby (řádově hodin), během které převedení proběhne.
Zároveň mi nabízela výhodné členství v jakémsi „Prestige Club“, díky němuž bude o mě takříkajíc pečováno. Byl bych například neustále informován (to už tady jednou bylo) o vývoji kryptoměnových kurzů, kde a jak investovat apod. Tato služba se kupuje vždy na rok a stojí deset tisíc korun ročně.
Namítl jsem, že dále investovat rozhodně nechci, nestojím o nic jiného než o pouhé převedení své kryptoměny. Ona mě ale upozornila, že správné vyplnění onoho dotazníku a pak formuláře činí klientům potíže – je to složité (nikdo to sám nezvládne), a když budu členem „Prestige Club“, dostanu adekvátní „péči na úrovni“ a celá procedura proběhne s pomocí konzultanta.
Celé jsem to odmítl jako nehoráznost s tím, že nebudu platit deset tisíc za pomoc s vyplněním jakéhosi dotazníku. Nakonec mě umluvila, udělá mi něco jako „laskavost“ a prodá mi to za polovic na půl roku. Chtěl jsem za každou cenu předejít ztrátě své investice v hodnotě 74 tisíc korun, a tak jsem i na toto nakonec přistoupil.
Člen klubu a formulář v azbuce
Když jsem se poté, kdy proběhla platba a já se stal členem onoho klubu (poslali mi členskou kartu), dovolal na jejich linku, opět jiná paní mi skutečně pomohla s celým postupem (trvalo to asi 15–20 minut).
Dle jejích pokynů jsem měl ještě zaslat e-mail na danou adresu (do Velké Británie) s žádostí o formulář. Tento formulář mi na základě správně vyplněného dotazníku pak bude automaticky a obratem zaslán. Ten vytisknu, vyplním – mimo různých údajů nutných k mé identifikaci i číslo své kryptopeněženky – a odešlu (viz má zmínka výše).
Brzy mi formulář skutečně přišel, ovšem v azbuce (později jsem zjistil, že je to bulharština). Okamžitě jsem napsal, že potřebuji ten formulář v češtině. Za několik dní mi odepsali, že mi ten formulář v češtině posílají. V textové části byly sice uvedeny všechny potřebné pokyny a údaje (včetně adresy do Spojeného království, na kterou mám vyplněný formulář odeslat), ale formulář přiložen nebyl. E-mail byl bez přílohy (formulář nebyl ani v textové části).
Kam a komu to poslali?
Opět jsem odepsal s informací, že mi formulář nepřišel. Odpověděli, že mi formulář poslali. Opět jsem psal, že neposlali, pak ještě mnohokrát a stále stejná odpověď. Prý mi český formulář poslali dokonce pětkrát, uvedli i data s poznámkou, že nemají zodpovědnost za stav mé e-mailové schránky.
Provedl jsem důkladnou kontrolu počítače. Vše v pořádku, všechny přílohy mi normálně chodí, včetně té s formulářem bulharským. Napsal jsem jim to, ale odpověď byla stejná.
Za zmínku stojí, že jsem mezitím požádal o sdělení, v jaké výši je moje kryptoměna etherum, což mi bylo sděleno – 0,403340 ETH –, a tak vlastně potvrzeno moje vlastnictví.
Po delším úsilí jsem se dovolal na jejich linku (je to české číslo). Zase nějaký jiný člověk, byl tam velký údiv – jak je to možné, to se ještě nikdy nestalo, vždy to perfektně funguje atd. Mají síť po celé Evropě, a tak se prý omylem mohlo stát, že mi formulář přišel v bulharštině.
Neaktivní objednávka?
Byl jsem ujištěn, že hned odešle zprávu na centrálu. Vše bude určitě v pořádku a hned druhý den mi zavolá. Nezavolal. Volal jsem pak sám a jako vždy, až po několika dnech, až na dvacátý třicátý pokus jsem uspěl. Zase jiný člověk, ale stejný scénář – napíše na centrálu, vše bude samozřejmě v pořádku, zavolá mi… A pak nic, takto se to stále stejně donekonečna opakuje.
Znovu jsem posílal urgence na tu jejich centrálu v Británii a bylo mi stále stereotypně odpovídáno – „rádi bychom Vás znovu informovali, že český formulář Vám byl již několikrát odeslán“. Čas běžel, a tak později ještě připojili informaci, že „lhůta pro převedení již vypršela, a proto vyplňování formuláře je již bezpředmětné“ (sic!):
„Vážený pane, v reakci na Vaši zprávu bychom Vás rádi znovu informovali, že Vaše objednávka zakoupená dne 20. 7. 2022, 10. 12. 2021 je neaktivní z důvodu uplynutí zákonné lhůty 179 dnů od data přijetí objednávky. V důsledku toho není nutné, abyste nám v tuto chvíli zasílal formulář.“
Bezmocný vs. kolovrátek odpovědí
Již dávno jsem tušil, k čemu to směřuje, ale byl jsem bezmocný. Nicméně jejich pracovníky na telefonu v Česku jsem byl stále a opakovaně ujišťován, že toto prodlení, kterého jsem se obával, mi v žádném případě nehrozí, neboť jsem o převedení žádal včas – před uplynutím této lhůty, což mají v databázi. Nedělo se ovšem nic, kromě lží, kterými centrála reagovala na mé urgence.
Ze zoufalství jsem si nakonec vytiskl a nechal přeložit ten jediný formulář, který mi přišel – bulharský (nebylo vůbec jednoduché ho dostat z té přílohy). Vyplnil jsem ho a doporučeně odeslal na uvedenou adresu ve Spojeném království. Po dvou týdnech mi obálka přišla zpět s oznámením, že adresa je neznámá.
Reakce na mé vytrvalé snahy o komunikaci, ať už s pracovníky na telefonu zde v Čechách, nebo s anglickou centrálou, je stále stejná. Do té jejich centrály jsem napsal, že je důrazně žádám, aby mi přestali posílat lži. Upozornil jsem je taktéž, že o jejich organizovaném okrádání ví policie, se kterou spolupracuji, a že vše bude zveřejněno.
Jejich odpověď jako vždy – „rádi bychom Vás znovu upozornili, že český formulář Vám byl několikrát odeslán“.
Místo krypta výuka?
Na závěr bych ještě zopakoval, že tato společnost se jmenuje Webinar Universe a stále je na internetu k dohledání. Vše se tváří naprosto věrohodně, i jejich pracovníci na jejich call centru jsou většinou příjemní a vystupují ochotně a s pochopením. Až poté, co jsem si kryptoměnu u nich koupil, jsem zjistil, že na základě tohoto nákupu získávám online přístup k výuce (webinář), jak obchodovat s kryptoměnami.
Takže jsem si vlastně od nich koupil tuto výuku. Legislativně to mají pravděpodobně chytře zabezpečeno. Podotýkám, že při mnoha telefonátech a přesvědčování byla řeč výhradně o investici do kryptoměn. Rovněž mi při nákupu nikdo neřekl, že si strhávají provizi 50 procent. Tato informace ke mně proskočila až po několika měsících při telefonátu s jednou z jejich pracovnic.
Byl jsem na obvodním oddělení Policie ČR podat trestní oznámení. Dodal jsem všechny materiály, všechna telefonní čísla (v České republice), ze kterých mi bylo telefonováno a také na která je možné telefonovat. Uvedl jsem i všechna jména, pod kterými se mi jednotliví pracovníci představovali. Nabízel jsem i veškerou e-mailovou komunikaci. Byl sepsán podrobný protokol, ale bylo mi sděleno, že je téměř nemožné je dostihnout, protože jejich sídlo je v Británii a tamní policie s námi nespolupracuje.
Dle slov policistů můžu být rád, že jsem nepřišel o mnohem větší finance. Vědí o případech, kdy ztráta činila 400 000 až 1 000 000 Kč. Nedělám si žádné naděje, že se mi moje finance někdy vrátí, jen bych si velmi přál, aby se každý, kdo na internetu zadá Webinar Universe, dozvěděl, co jsou zač, a byl tak před nimi včas varován.
Redakční závěr
(Nejen) tento případ je potvrzením toho, že útoků investičních podvodníků přibývá. Jen předloni podle společnosti Fondee přišli Češi kvůli podvodným praktikám na internetu o více než dvě miliardy korun. Škody v případě jednotlivců mohou jít až do milionů, v průměru pak člověk přijde zhruba o 161 tisíc.
Rozhodně se vyplatí rada odborníků, že ve chvíli, kdy po vás někdo chce převod peněz na osobní účet, anonymní převod nebo kryptoplatbu, je třeba zpozornět. Navíc metody podvodníků jsou čím dál sofistikovanější. Velmi často ani nelze poznat podvodný web jen podle vzhledu. I podvodné webové stránky „investičních platforem“ mají profesionální zpracování, které si nezadá se seriózními institucemi.
„Různé druhy kryptoměn si dnes pořídíte jednoduše například cestou na nákup nebo prostřednictvím několika kliků v počítači. Existují i uživatelsky zcela jednoduché platební brány pro rychlý nákup kryptoměn platební kartou. Kde jsou peníze, operují ale i podvodníci. Buďte proto i v souvislosti s kryptoměnami velmi obezřetní,“ varuje i Policie ČR.
Libor Akrman
RedakceDalší příspěvky od autora: