0 Shares 22330 Views 12 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70825 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…

Kauza špiona otráveného novičokem odhaluje, kdo v Česku hájí ruské zájmy

Vyhoštění špionů z ruské ambasády a kauza Skripalovy otravy látkou novičok obnažují prezidenta Miloše Zemana, komunisty i SPD, tvrdí ve svém komentáři Robert Břešťan, šéfredaktor serveru HlídacíPes.org.

Redakce 27. března 2018
0 22331 12

Premiér v demisi Andrej Babiš o sobě už pátý rok, co je v politice, tvrdí, že není politik.

Opak je pravdou. Politikem je, ale dosud neměl mnoho příležitostí projevit se ne jako šéf „firmy Česko“, ale jako státník zastupující zájmy České republiky a její jasné orientace na Západ.

V kauze Skripal, tedy útoku nervovým plynem na civilisty a ruských výroků o tom, že to klidně mohli vyrobit Češi, a především v rozhodnutí vyhostit trojici zpravodajů z ruské ambasády Babiš ukázal, že alespoň v tomhle s ním mohou souhlasit i jeho názoroví odpůrci a političtí oponenti.

VÍCE K TÉMATU:

Informační válka mezi USA a Ruskem. Co znamená zákaz ruské propagandy na Twitteru?

Čísla nelžou: Zemanova cesta do Ruska ekonomicky smysl rozhodně nedává

Podepisují se metody ruské informační války i na české volební kampani?

Kořeny dohody se Zemanem

O to problematičtější jsou jeho námluvy s komunisty a s SPD Tomia Okamury, s nimiž může vytvořit nepsanou hlasovací koalici. O to více vyniknou shnilé kořeny paktu, který uzavřel s Milošem Zemanem.

Je zjevné, že spojenectví, které se Babišovi může hodit v domácích politických půtkách, na mezinárodní scéně a v otázkách národní bezpečnosti neobstojí.

Babiš otevřeně mluví o tom, že „pro evropské státy je nepředstavitelné a neakceptovatelné, že jiné státy operují s takovými látkami na evropském území“.

„Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že jedovatá látka novičok mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, toto tvrzení odmítáme od samého začátku, kdy ho ruská strana vypustila. Od nás je tento krok výrazem spojenecké solidarity,“ řekl Babiš.

Tři zaměstnance diplomatického personálu Česko označilo za nežádoucí osoby, území České republiky mají i se svými rodinami opustit do 1. dubna.

Kdy odjede velvyslanec Pivoňka?

Nepochybně bylo z čeho vybírat. HlídacíPes.org konzistentně poslední čtyři roky upozorňuje na to, jak je ruská ambasáda přebujelá. Aktuálně je zde asi 140 lidí (členů diplomatického sboru i registrované ruské administrativně-technické síly v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech).

Černého Petra nyní dostali nakonec jen tři lidé. I to je ale na české poměry docela dost. Je to jasný signál spojenectví, po kterém nepochybně přijde ruská odveta.

Bude zajímavé sledovat kupříkladu to, zda nový český velvyslanec Vítězslav Pivoňka do Ruska vůbec v dohledné době odjede. Na kauze Skripal a české reakci se zároveň dokonale ukazuje, kdo je kdo a čí zájmy ve skutečnosti hájí.

Se svolením Ruska

Prezident Zeman otevřeně lobbuje za vydání ruského hackera Nikulina do Ruska a naopak (neúspěšně) nabádal k opatrnému postupu ve věci možného vyhoštění Rusů z ambasády. Pokusu o vraždu nervovým plynem v britském Salisbury se divil s tím, že jsou přece jednodušší metody, jak někomu podat jed.

Nyní si nechal okolnosti vyhoštění vysvětlit od šéfa BIS Michala Koudelky. Ten v loňském rozhovoru pro HlídacíPes.org řekl, že „naším úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru“.

„Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ dodal ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže.

Zemana možná nepřesvědčí, ale my si i díky tomu můžeme připomenout, že za zahraniční politiku tu není zodpovědný dočasný pán Hradu, ale vláda.

Kdo hájí ruské zájmy?

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Komunisté do poslední chvíle bojovali za ruské zájmy, když šéf komunistů (a někdejší agent StB Falmer, který však dle soudu nespolupracoval s StB vědomě) Vojtěch Filip vyhlašoval, že vláda usilující o toleranci KSČM by rozhodnutí o vyhoštění bez souhlasu komunistické strany rozhodně dělat neměla.

Stejní komunisté mimochodem chtějí, aby české vojenské mise do zahraničí podléhaly schvalování OSN či Rady bezpečnosti OSN. Což nakonec neznamená nic jiného než to, že by výjezdy českých vojáků podléhaly souhlasu Ruska.

Okamurova SPD pak hraje s další ruskou propagandistickou kartou, když kupříkladu její poslanec Jiří Kobza vykřikuje, že kauza Skripal připomíná „kauzu chemických zbraní v Iráku, které se nenašly, ale byly záminkou k válce“, a že tehdejší „premiér Tony Blair tehdy vystupoval stejně jako dnes Theresa Mayová“.

Ne že bychom to nevěděli i bez novičoku, ale je zkrátka dobré ujasnit si, kdo za koho kope.

 

Komentář, jehož autorem je Robert Břešťan, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.

12 Odpovědi

 1. Nevím proč pořád kritizujete presidenta.Na tom,že nakáže prověření není nic co by vás opravňvalo k
  podobným soudům.Podle mne jen tisk zbytečně vytváří dusno ve společnosti.

  Odpovědět
  • V každé situaci je vždy důležité si říci, komu to slouží ? Komu asi mělo sloužit, že ruští agenti vyzradili kontakty na ostatní, kteří slouží Kremlu ??? To je snad jasné kdo měl mít zájem, aby měli být umlčení. Vidím to jasně, zřídíme ruskou ambasádu na hradě a ušetříme za Becherovku.

   Odpovědět
 2. … stále mě ale scházejí relevantní důkazy o tom, že za tím vším stojí Rusko … žádný stát ani politik nic takového nepředložil … zdá se jakoby by to bylo podle toho přísloví jak ” zloděj křičí chyťte zloděje” … zástupci vlády Spojeného království prohlásili, že to je akce Ruska a my jak tupé ovce vše odkejveme … pokud v EU stačí jen podezření z něčeho spáchaného a všichni vás hned odsoudí aniž by proběhlo a bylo ukončeno šetření s jasným výsledkem … pak je něco hodně špatně… neboť to mohly spáchat jiné tajné služby třeba MI6 nebo CIA … takže budem také vyhošťovat i tyto “soudruhy” ?

  Odpovědět
  • jaké důkazy ještě chcete než nepřímé ??? Komu by mělo posloužit, aby byli bývalí ruští agenti umlčeni a dále nevyzrazovali citlivé informace o tom, co dělají Rusové v zahraničí ??? Normálně myslící člověk si tohle dá do souvislostí.

   Odpovědět
 3. Británie před vpádem do Iráku lhala světu o tom, že má nezvratné důkazy o tom, že Irák má chemické zbraně, které ohrožují Evropu. Činila tak ústy svého premiéra, tak jako dnes kdy obviňuje bez důkazů Rusko. Po tom co byl Irák zničen, statisíce lidí povražděny, tak musela Británie přiznat, že tam žádné chemické zbraně nejsou. Kdo ještě věří britským “informacím” o chemických zbraních je v optimálním případě naivní. Spíš ale něco méně lichotivého.

  Odpovědět
 4. řízená provokace análních lokajů usa a jejich nochsledů.ruské tajné služby jsou tak houpé aby nějakého nefunkčního dvojího agenta likvidovala svým výrobkem. koukněte jaké má putin vzdělání a budete se divit, tim nechci a ne mám důvod obhajovat rusko a jejich pol. systém ale to dnešní vymývaní mozků mladým to je naprosto stejné a ve větším měřítku a možností než mněl možnosti bolševik a to jsem ho zažil na vlastní kůži,

  Odpovědět
  • no, je vidět, jaká je úroveň tvých znalostí – a podle toho to tady pak vypadá…: každý stálý člen RB OSN má totiž právo veta (tedy i Rusko, pokud bys to náhodou nevěděl…). To znamená, že když jeden nesouhlasí, pak schváleno není – a nikam se nikdo nevyšle… došlo???

   Odpovědět
 5. To už má ten Břešťan lidi za úplné idioty? A myslí si, že může vymýšlet takto debilní články? Ke kauze která na kilometry řve: Já jsem provokace!!! Chci odvést pozornost od skutečně vážných problémů!!! Kdy už konečně bude uzavřen penězovod pro tyhle vlastizrádce, kteří systematicky pracují na rozvrácení republiky? Ale ono to přijde – jen jak se propadne petrodolar díky zavedení petrojuanu!!!!

  Odpovědět
 6. 1.4..2018
  Přišel čas kdy i já mohu dnes konečně prohlásit, že NÁŠ pan prezident a všichni jeho Hradní spolupracovníci jsou pravdomluvní, slušní, na náš všechen lid přátelští a milující, laskaví, skromní, čestní a dobrosrdeční lidé …
  Jó, jó, dnes si to i já, s klidným vědomím mohu dovolit říci a přeji si aby mi to i „ňákou“ hodinu vydrželo …
  ——————————

  Odpovědět
Zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70825 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…