Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
- KOMENTÁŘ
Jak je to s cenami bydlení? Klesají, či stagnují? Napoví srovnání hypoték a reálných mezd
Neustále se objevují zprávy, že propad cen bytů a domů už je u konce. Při pohledu do budoucna ekonom Jan Bureš z ČSOB předpokládá, že reálná korekce na realitním trhu bude pokračovat. A to i přes to, že pohyb nominálních cen bytů směrem dolů se zastavuje.
Ceny bytů ve druhém kvartále podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dál klesaly, a to o něco výrazněji, než jsme čekali. Mezikvartálně ceny bytů v celém Česku poklesly o 2,6 procenta (po poklesu o 3,2 procenta v prvním kvartále). A i když se pohybují jen zhruba 6,5 procenta pod svým vrcholem, reálná korekce na českém realitním trhu probíhá vcelku rychle.
Při ní totiž nejde jen o absolutní nominální ceny nemovitostí, ale především o jejich poměr k průměrné mzdě a k výši nájmu. Právě tyto poměry určují, jak „moc drahé“ jsou reality pro bydlení nebo pro investici a následný pronájem.
A zatímco ceny nemovitostí jdou lehce dolů, mzdová dynamika i růst nájemného v posledním roce naopak zrychlily. I proto jsme odhadovali, že relativní „nadhodnocenost“ českých nemovitostí (podle dat Eurostatu) poklesla z více než dvacet procent na začátku roku 2022 na zhruba deset procent v prvním kvartále 2023.
Další pokles cen bytů ukazuje, že míra nadhodnocení pravděpodobně poklesla dál i v druhém kvartále.
VÍCE K TÉMATU:
Hypotéky do roku 2025 zlevní na polovinu nynější úrovně
Dobré zprávy. Česká ekonomika opouští recesi, spotřeba začíná růst
Cenová korekce nekončí
Při pohledu do budoucna předpokládáme, že reálná korekce na realitním trhu bude pokračovat. K tomu však již nemusíme vidět (zejména v roce 2024) další výraznější nominální pokles cen nemovitostí.
Proč? Máme pro to minimálně tři dobré argumenty. Zaprvé, k pokračující reálné korekci postačí, když dojde ke stagnaci nominálních cen nemovitostí. Nebo alespoň porostou pomaleji než mzdy a nájemné.
Při napjatém trhu práce a trhu s nájemním bydlením je přitom relativně pravděpodobné, že mzdy i nájmy porostou spíše rychleji (tedy nad dlouhodobým průměrem).
Zadruhé, s klesající inflací předpokládáme, že v roce 2024 začne opět pozvolna růst reálná mzda. To by se při relativně vysoké míře úspor vyšších příjmových skupin mělo projevit ve vyšší spotřebě (u vyšších příjmových skupin zejména služby). Nebo případně ve vyšších investicích, tedy i na realitním trhu.
A zatřetí, investice do nemovitostí krom atraktivnějšího výnosu z nájemného (oproti situaci před dvěma až třemi lety) mohou nakonec rozpohybovat i sázky na nižší domácí úrokové sazby.
Ty už ostatně v srpnu podle posledního hypomonitoru přispěly jak k meziměsíčnímu, tak i meziročnímu nárůstu objemu nově poskytnutých hypoték (o 40 procent).