Mohlo by vás také zajímat
Mladí ležáci — staří žebráci. Jaké jsou generační rozdíly u investování?
Štěpán Křeček 30. července 2024Mladší generace je při investování konzervativnější, než starší kohorta a více se straní riziku, alespoň to vyplývá z průzkumu Bank…
Solární elektrárny v ohrožení: riziko hackerských útoků roste
Pavel Baroch 26. června 2024Význam fotovoltaiky v systému tuzemské energetické soustavy bude stále větší. Podle expertů je spíše jen otázkou času, kdy na tuto…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
Hranice digitálního soukromí? Zrušení práva na potrat v USA je i kybertéma
Americký nejvyšší soud v půli června zrušil právo na potrat dané verdiktem starým skoro půlstoletí, což znamená, že miliony žen v USA už brzy nebudou mít možnost legálně přerušit nechtěné těhotenství. Rozhodnutí nejspíš rozdělí společnost, která je většinově umožnění potratů nakloněná. Současně s ním také vyvolává další otázky kolem práva na digitální soukromí.
Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu zrušit federální právo na potrat vyvolalo mezi Američankami vyšší zájem o šifrované aplikace a obecně o digitální bezpečnost. Z dříve běžné aktivity na internetu se totiž stal potenciální „důkaz zločinu.“
I jen vyhledávání na Google, obsah soukromých zpráv či data z digitálního menstruačního kalendáře, mohou poukázat na ženu, která podstoupila nebo chce podstoupit interrupci.
Precedent Roe vs Wade |
V USA dosud vycházelo celostátní právo na potrat z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Zrušení tohoto rozhodnutí Nejvyšším soudem se považuje za historický obrat. Verdikt však neznamená, že interrupce budou nyní v USA automaticky považované za nelegální. Rozhodování o nich ale bude na jednotlivých amerických státech. Některé z nich přitom v posledních letech potratové zákony zpřísňovaly a právě ony nejspíš nyní sáhnou po zákazu. Deník The New York Times odhadl, že zhruba 20 amerických států, kde žije přes 26 milionů žen v produktivním věku, interrupce povolí. Jde zejména o státy na severovýchodě a na západním pobřeží. Naopak 20 států na jihu USA a ve vnitrozemí potraty zakáže. V nichž žije něco přes 25 milionů žen, které mohou mít děti. |
„Rozdíl mezi současností a dobou, kdy byla interrupce ve Spojených státech zakázána naposledy, je to, že žijeme v době bezprecedentního digitálního dohledu,“ píše na svém twitterovém účtu Američanka Eva Galperinová, expertka na kyberbezpečnost z neziskové organizace Electronic Frontier Foundation zabývající se digitálními právy.
Roe versus Wade
Poté, co americký Nejvyšší soud zrušil precedens Roe versus Wade z roku 1973, který zaručoval právo na potrat do 24. týdne těhotenství, zákaz potratů vešel v okamžitou platnost v šesti amerických státech: Oklahoma, Jižní Dakota, Missouri, Arkansas, Louisiana a Kentucky.
Další mají následovat v následujících dnech až týdnech. Počítá se s tím, že zhruba polovina amerických států, většinou těch ovládaných republikány, potraty zakáže. Některé z nich dokonce nedovolí potraty ani ženám, které otěhotněly v důsledku znásilnění.
Řada amerických žen, které budou chtít předčasně ukončit těhotenství, proto bude muset zvolit buď cestu potratové turistiky, či podstoupit v USA nelegální zákrok.
Datová stopa zůstává
To ale může být komplikované; o to více v době, kdy téměř každý člověk za sebou na internetu zanechává silnou online stopu. Z dříve běžných digitálních dat se totiž zmíněným soudním rozsudkem staly potenciální důkazy o zdravotním stavu ženy, o těhotenství i jeho případném ukončení.
Americká policie se díky datům z mobilního telefonu či počítače dokáže dostat k citlivým informacím. Např. o tom, kam daný člověk chodí, s kým komunikuje, co je obsahem jeho zpráv a hovorů. Nebo také co na internetu vyhledává či nakupuje, jaké stránky navštěvuje a co stahuje.
Orgány činné v trestním řízení mohou v USA tato data získat na základě soudního příkazu od technologických firem. Nebo je prostě koupí od firem, které s digitálními daty obchodují. Osoba, kterou policisté prověřují, přitom v řadě případů ani nemusí být podezřelá z páchání zločinu.
Reakce na verdikt Nejvyššího soudu |
Do ulic amerických měst vyšlo o víkendu po verdiktu amerického Nejvyššího soudu tisíce demonstrantů. Potratové kliniky pak ve světle nových zákazů začaly rušit naplánované termíny. Těhotné ženy zase rychle hledají alternativní péči a u soudů začíná nové kolo sporů. Manifestace se neobešly bez výtržností lidí z obou stran kontroverzní otázky. Podle nejnovějšího (z konce června 2022) průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters verdikt vnímá příznivě 43 procent respondentů, 57 procent jich naproti tomu na něj hledí s nedůvěrou. Ještě před měsícem byl přitom poměr opačný. (ČTK) |
„Ti, kdo hledají, nabízejí nebo usnadňují přístup k potratům, musí nyní počítat s tím, že veškeré údaje, které poskytnou on-line nebo offline, mohou být vyhledány orgány činnými v trestním řízení,“ varuje kyberbezpečnostní organizace Electronic Frontiere Foundation ve svém prohlášení.
Ženy potenciálně podezřelé
Tím, že žena (či například někdo z jejích blízkých) bude vyhledávat možnosti potratů ve vyhledávači Google nebo bude o tématu diskutovat na sociálních sítích, se může stát potenciálním podezřelým.
Jako možný důkaz mohou sloužit i polohové údaje o tom, že se člověk pohybuje v místě nelegální potratové kliniky. Stopou mohou také být údaje z digitálního menstruačního kalendáře. Každopádně jde o soukromé údaje lékařského charakteru.
Policie se však k nim může dostat buď přímo ze zařízení daného člověka nebo od technologických firem. Pak je může zkusit využít proti podezřelé osobě v soudním řízení kvůli zákazu potratů.
VÍCE K TÉMATU KYBERBEZPEČNOSTI:
Hlídáte svoji digitální stopu? Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více
Počty kybernetických útoků rostou. Už nejde „jen“ o peníze, ale i snahu škodit
Kde jsou hranice digitálního soukromí?
Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu právě proto kromě etických otázek vyvolalo i diskuzi o ochraně soukromí v digitálním prostoru.
Pro ty, kteří vyhledávají zdravotní péči v souvislosti s potraty, pro kliniky a zdravotnické pracovníky či lidi, kteří se podílejí na hnutích za přístup k potratům, už aktivisté připravili návody, jak si své soukromí na internetu chránit.
Například organizace Digital Defense Fund doporučuje využívat komunikační aplikace s koncovým šifrováním, jako je Signal, nebo surfovat na internetu pomocí prohlížečů, které o uživatelích neshromažďují velké množství dat, jako je DuckDuckGo nebo Firefox.
Článek, jehož autorem je Jan Žabka, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
Další příspěvky od autora: