Mohlo by vás také zajímat
Česká vesmírná mise bude; Trump chce na EU clo 50 % a Křetínský přikoupil uhelnou elektrárnu v Německu aneb souhrn ekonomických událostí 21. týdne 2025
Libor Akrman 23. května 2025Kasační stížnosti k Dukovanům; bitcoin posunul cenový rekord na 111 tisíc USD; nové jaderné palivo je v ČR; české pivovary…
České vodohospodářské know-how zachrání vodu ve světě
Libor Akrman 21. února 2025Pro stovky milionů lidí představuje přístup ke kvalitní vodě problém je a téměř dvě miliardy lidí používají vodu z nezabezpečených…
Trumpovy tarify: Vyjednávací nástroj nebo ekonomická katastrofa?
Jakub Rochlitz 6. února 2025O víkendu vyhlášená dovozní cla na Kanadu, Mexiko a Čínu zamávala s finančními trhy. Navíc hrozí i brzké uvalení cel…
- ČLÁNEK
Evropské krávy jsou kvůli boji s uhlíkem v ohrožení. Irsko plánuje hromadné vybíjení
Irsko má větší počet kusů skotu než obyvatel. Aby snížilo uhlíkovou stopu, plánuje vláda v Dublinu výrazné snížení stavů hovězího dobytka. Podobné debaty se ale objevují i v jiných zemích EU.

Irsko je v rámci EU velmoc v chovu skotu. Počet krav převyšuje počet obyvatel zeleného ostrova. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Nekompromisní boj zemí Evropské unie se snižováním emisí skleníkových plynů dopadá zásadním způsobem i na zemědělce a zejména na živočišnou výrobu. Pod palbou kritiky různých environmentálních organizací je již delší dobu hovězí dobytek. Produkce hovězího masa (případně i mléka) je podle nich výrazně neekologická, spotřebovává totiž velké množství zdrojů, jako je voda nebo krmivo.
I proto se v některých zemích EU prosazuje myšlenka redukce stád skotu. Irská vláda už oznámila, že pro dosažení klimatických cílů bude nutné zásadně snížit počet krav a zredukovat jejich stavy během následujících tří let alespoň o 200 tisíc. Myšlenku redukce stavů skotu prosazuje interní dokument ministerstva zemědělství v Dublinu, upozornil německý deník Süddeutsche Zeitung. Prakticky to znamená jejich hromadnou porážku.
GRAF: Počet skotu v zemích EU
V milionech v roce 2021.
Zdroj: Eurostat
Proti této „vládní politice“ samozřejmě protestují farmáři z tohoto zeleného ostrova. Ten byl až dosud považován za ráj pro krávy, jež se volně pasou na rozlehlých loukách.
Farmáři: Je to podraz od vlády
Irští producenti masa a mléka se cítí ponecháni vládou napospas. „Měly by proběhnout dvoustranné rozhovory, abychom přišli s plánem, který zapojí celé odvětví,“ nechal se slyšet prezident Irské asociace dodavatelů mléka Pat McCormack.
Podle něj musí probíhat snižování počtu skotu na dobrovolné bázi. Navíc by vláda měla zemědělcům předložit podrobný plán finančních kompenzací.
VÍCE K TÉMATU:
Španělsko zaplavila prasata. Vesničané protestují proti obřím vepřínům
Země na východě Evropy si stěžují na Ukrajinu. Zaplavila trh pšenicí a kukuřicí
Bez Indie nelze globální boj s emisemi vyhrát
Spíše než povinné snižování kusů hovězího dobytka navrhuje investice do nových technologií, jež přinesou snižování uhlíkových emisí v dalších sektorech. Také nové technologie v rámci zemědělství mohou pomoci „ekologizovat“ i zemědělskou produkci.
Irská agentura pro životní prostředí EPA už nicméně varovala, že ostrovní země nesplní vlastní klimatické cíle. Do roku 2030 se sníží emise o 29 procent namísto plánovaných 51 procent oproti roku 2018, jak to stanovila irská legislativa. V rámci zemědělského sektoru se počítá s redukcí mezi čtyřmi až dvaceti procenty do roku 2030 ve srovnání s rokem 2021.
Desetinu hospodářských zvířat „odstranit“
Aby bylo dosaženo plánovaného snížení skleníkových plynů, mohlo by být „z trhu odstraněno“ až deset procent hospodářských zvířat. Celkově by podle deníku Irish Independent mohlo jít až o 740 tisíc zvířat.
Utracení jedné krávy by měla kompenzovat částka tři tisíce eur a celkem by kompenzace měly ročně činit 200 milionů eur.
Irské ministerstvo zemědělství nicméně dodalo, že se stále jedná o pracovní plány, které ještě nebyly definitivně schváleny.
Zajímavá čísla ze světa krav |
Celosvětově počet krav přesahuje jednu miliardu kusů. Nejvíce skotu na počet obyvatel žije v Uruguayi, na jednoho obyvatele připadá 3,45 kusu tura domácího. V Indii pak žije nejvíce krav v absolutních číslech, v roce 2021 to bylo 305,5 milionu hovězího dobytka. Brazilští farmáři chovají 219 milionů krav. V nejlidnatější Číně to je 100 milionů. Zdroj: worldanimalfoundation.org |
Rovněž ve Francii se debatuje o tom, že by počet skotu mohl být výrazněji redukován v rámci boje s oteplováním planety. K tomuto kroku vyzval francouzský soudní dvůr.
Silně dotovaný chov hovězího dobytka je pak zodpovědný za 11,8 procenta emisí skleníkových plynů v celé Francii, což je zhruba stejně jako objem emisí, které pocházejí z vytápění obytných budov.
Irsko je považováno v rámci EU za velmoc z hlediska počtu krav. Irská republika má pět milionů obyvatel, ale chová se tu 7,4 milionu kusů skotu. Na dojnice připadá 1,6 milionu kusů. Pro srovnání, české farmy mají dohromady 1,4 milionu kusů skotu, na dojnice připadá 357 tisíc.
V osmdesátimilionovém Německu pak mají dohromady jedenáct milionů kusů hovězího dobytka, z toho ale 4,3 milionu dojnic. Hans Foldenauer ze Spolkového svazu německých chovatelů mléka kategoricky odmítl nápad, že by museli kvůli klimatickým cílům zabíjet hospodářská zvířata.
František Novák
EXTERNÍ SPOLUPRACOVNÍK REDAKCEVíce k tématu: