Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- ČLÁNEK
DeSantisovo tažení proti progresivní levici má na Floridě dopady na byznys a turistický ruch
Florida je v posledních letech vyhledávanou destinací turistického ruchu a také místem konání mnoha konferencí ve Spojených státech. Legislativní tažení proti „nové levici“ republikánského guvernéra může řadu Američanů odradit a poškodit celou floridskou ekonomiku, varují zástupci amerických menšin.
Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis (hlavní konkurent Donalda Trumpa v Republikánské straně v boji o post prezidenta) vyvolává v posledních měsících rozruch zejména u levicové části americké populace.
Zavádí totiž v 22milionovém státě řadu nových zákonů, které jsou podle kritiků otevřeně nepřátelské vůči různým minoritám, ať už se jedná o barvu pleti, pohlaví, imigranty, nebo členy LGBT komunity.
To znamená, že tyto skupiny mohou začít odmítat jezdit na dovolenou nebo na kongres do státu s přezdívkou Sunshine State. Turisté tu přitom tvoří zásadní zdroj příjmů pro stát, protože tu lidé neplatí daně z příjmů. V posledních letech to vede k tomu, že se na Floridu lidé včetně firem hromadně stěhují.
Že části americké společnosti začíná „antiwoke“ politika, tedy prosazování tradičních hodnot, jako je americký patriotismus a rodina, prezidentského kandidáta DeSantise vadit, se ukazuje na tom, že řada amerických sdružení ruší plánované konání výročních konferencí.
Je kongresový byznys na Floridě v ohrožení?
Kongresová turistika je pro Floridu zásadním ekonomickým sektorem. To znamená, že miliony dolarů na tržbách se z Floridy přesunou do jiných amerických států, které mají být pro nejrůznější americké minority „bezpečnější a přívětivější“, napsal web televize CNN.
Lidé okolo DeSantise ale tyto zprávy považují pouze za mediální „pěnu dní“, jež nebude mít na floridskou ekonomiku výraznější dopad. „Na rozdíl od sektoru pro trávení volného času, kde jsou většinou rezervace na několik týdnů dopředu, je konferenční byznys dlouhodobý,“ varovala nicméně Stacy Ritterová, ředitelka floridské marketingové agentury pro cestovní ruch Visit Lauderdale.
Výroční konference různých amerických spolků a sdružení se plánují několik let dopředu, aby byla zajištěna hojná účast, ale také hladký průběh akcí. Změny na poslední chvíli jsou tak vyloučené. Floridští podnikatelé často do konferenčních center a hotelových komplexů investují ohromné částky v řádu stovek milionů dolarů.
Nyní se podle ní už rezervují konferenční akce na roky 2026 až 2030. Proto se pokles zájmu může projevit s velkým zpožděním. Ritterová, sama demokratická volička a politička, ale uvedla, že ke konci července už bylo zrušeno na deset akcí v reakci na novou přísnější floridskou legislativu. Jinými slovy jde o patnáct tisíc přenocování v hotelích, což znamená ekonomický výpadek 20 milionů dolarů.
Zákon „neříkej gay“ na školách budí vášně
Lidé z LGBT komunity negativně reagují hlavně na zákon „neříkej gay“, který zakazuje učitelům veřejných škol hovořit o sexuální orientaci nebo genderové identitě.
Sexuální minority to vnímají jako útok na jejich sexuální orientaci. DeSantis zákon podepsal už loni v březnu.
Navíc podle nedávného průzkumu více než polovina rodičů, kteří jsou registrovanými voliči demokratů, uvažuje o tom, že se z Floridy odstěhují právě kvůli legislativě omezující školní výuku v oblasti sexuálních témat.
Afroameričané ani učitelé už nechtějí jezdit
Svoje akce v roce 2024 už ale zrušila americká asociace technických profesí pro Afroameričany National Society of Black Engineers, organizace AnitaB, jež podporuje ženy a sexuální minority v technických profesích, nebo asociace sdružující odborníky ve školství American Education Research Association. Ta protestuje hlavně kvůli floridskému zákonu, jenž transgender sportovkyním zakazuje účast v ženských sportovních týmech.
Zástupci floridských kongresových center se nicméně brání tomu, že by své klienty začali omezovat na základě rasy, náboženství nebo sexuální orientace. Ke svým klientům zůstávají vstřícní „bez ohledu na to, co se děje v politice“.
VÍCE K TÉMATU:
Levicový Hollywood se bouří. Chce víc peněz od „tlustých kocourů“
Sestup o jeden stupeň pod vrchol aneb jak lze číst snížení ratingu USA
Benjamin Franklin měl zásadní vliv i na podobu bankovek. Zlepšováky měly odradit padělatele
Bojkot cestování do některých států v Americe ale není nový fenomén. V minulosti se to týkalo například států jako Arizona, Indiana a Severní Karolína, připomenul Jack Johnson z asociace Destinations International, která hájí zájmy členů v oblasti cestovního ruchu.
Na začátku 90. let minulého století snaha Arizony zrušit svátek za práva černých Američanů Martina Luthera Kinga vedla k tomu, že stát přišel o možnost uspořádat Super Bowl v americkém fotbalu v roce 1993 a byly bojkotovány i kongresové akce. Johnson tvrdí, že v současnosti až třicítka amerických států vydává omezující legislativu.
Tiskový mluvčí DeSantisovy kanceláře Jeremy Redfern naopak zdůraznil, že Florida zažívá rekordní úrovně v rámci cestovního ruchu a patří mezi nejrychleji ekonomicky rostoucí státy v USA. „Pod vedením guvernéra DeSantise floridská ekonomika vzkvétá a Florida má nejvyšší čistou domácí migraci,“ zdůraznil.
Florida je po Kalifornii, Texasu a New Yorku čtvrtým ekonomicky nejsilnějším státem v rámci Spojených států. Místní HDP meziročně rostlo v roce 2022 o 6,9 procenta. V absolutních číslech má floridská ekonomika velikost 1468 miliard dolarů, což je stejně jako celé Mexiko nebo Španělsko. Pro srovnání české HDP má hodnotu 291 miliard dolarů.
František Novák
EXTERNÍ SPOLUPRACOVNÍK REDAKCE