Mohlo by vás také zajímat
Krušné chvíle české měny. Trpí již kvůli novému guvernérovi?
Jan Bureš 16. května 2022Česká koruna nenese obměnu v bankovní radě vůbec dobře. V souvislosti se jmenováním nového guvernéra Aleše Michla ztratila postupně přes korunu a kurz…
Nový vládce ČNB, propad bitcoinu a Jamalem neteče plyn aneb souhrn zpráv 19. týdne 2022
Libor Akrman 13. května 2022Vypnutý plynovod Jamal; ČNB začala intervenovat za silnější korunu; inflace v ČR je už poblíž 15 %; ČEZ těžil v 1Q z růstu…
Za inflaci mohou „autisté.“ Návody, které píší centrálním bankéřům, jsou odtržené od politické a sociální reality
Lukáš Kovanda 11. května 2022Prapůvodním zdrojem nynější dramatické inflace, v Česku, v Estonsku a mnohde jinde, není ani válka, ani pandemie, ani rozhazovačné vlády. Jsou jím centrální…
- KOMENTÁŘ
ČNB čeká další jednání o sazbách. Že půjdou výše je jisté, otázka zní jak razantně?
První letošní zasedání bankovní rady, na kterém ČNB představí novou prognózu, proběhne už příští týden. Očekává se další razantní navýšení základní sazby, která se může v krajním případě dostat až do blízkosti pětiprocentní hranice. Na co se tedy ze strany můžeme těšit?

Zasedání Bankovní rady České národní banky. Zdroj: ČNB
Za dveřmi je první letošní zasedání centrálních bankéřů, kdy se čeká další zvýšení sazeb, ale nejen to. Záležet bude samozřejmě, s jakým návrhem a zejména jakou prognózou přijde měnový odbor.
Finanční trhy nicméně mohou o obojím zatím jen spekulovat a zaměřit se na data, která se ještě do termínu zasedání dostanou bankéřům do ruky. Tím prvním bude nepochybně bleskový odhad HDP, který bude k dispozici už v úterý.
Dočkáme se kladné nuly?
ČNB byla doposud, pokud jde o růst ekonomiky, poměrně pesimistická, když předpokládala poloviční růst už za třetí čtvrtletí, a tak ani její výhled na konec roku (-1,1 procenta) se tentokrát nemusí potvrdit.
Sice toto čtvrtletí započalo neslavně – minimálně pro automobilový průmysl. Vzápětí navíc ekonomiku zasáhla delta-vlna, avšak další průběžné výsledky nijak tragicky nevyznívaly.
Proto by kladná nula mohla zafungovat jako další podpora pro již tak očekávané navýšení základní úrokové sazby. Byť nelze zapomenout ani na akcelerující inflaci, která srazila reálnou kupní sílu, stejně jako na potenciální vliv zásob, které už v předcházejícím čtvrtletí s HDP solidně zamíchaly.
Nakonec ať už to dopadne jakkoliv, bleskový odhad – byť na sebe strhne velkou pozornost – je přece jen odhad, který následně projde řadou zpřesnění a revizí.
Čísel bude dost
Bleskový nebo chcete-li předběžný HDP však nebude jedinou čerstvou statistikou. Ve stejný den by měl přijít na řadu index nákupních manažerů (PMI).
Ten naznačí, v jaké kondici byl tuzemský průmysl na začátku roku. Zda se průmyslové výrobě daří překonávat problémy se zahraničními subdodávkami, rostoucími cenami vstupů a nedostatkem pracovníků atp.
GRAF: Vývoj indexu nákupních manažerů
Za rok 2021, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vzhledem k pozitivním posunům obdobných ukazatelů u našich západních sousedů by měl PMI spíš pozitivně překvapit.
Hned odpoledne by měl následovat ještě výsledek hospodaření státního rozpočtu pod taktovkou nové vlády za první měsíc roku.
ČNB tedy čekají ještě tři docela zajímavá čísla, která budou nejspíš zapadat do příběhu s vyššími sazbami. Podobně jako třeba data z trhu práce a realit, ale zejména inflace. Ta ovšem přijde na řadu až 14. února a její výsledek se dá tentokrát spíše tipovat než odhadovat.
Napoví, zda bude únorové zpřísnění měnové politiky tím posledním či nikoliv…
Petr Dufek
SPOLUPRACOVNÍCI REDAKCE