Mohlo by vás také zajímat
Podílové fondy: Už skoro tři století představují vstupní bránu do světa investic
Michal Valentík 5. května 2023Podílové fondy jsou i po téměř 250 letech své existence jedním z nejčastějších způsobů, jak může běžný člověk investovat. Jen Češi…
Převálcuje Apple banky? Nový produkt v USA přiostřuje souboj o dolarové vklady
Jan Bureš 18. dubna 2023Americká společnost Apple zveřejnila zprávu o novém finančním produktu, kterým je spořicí účet s atraktivním úrokem. Jde o další krok…
Pošta zruší desítky poboček, boháčům v Česku vládne Kellnerová a Hello bank! aneb souhrn událostí 14. týdne 2023
Libor Akrman 6. dubna 2023OPEC snižuje produkci; Hello bank! končí v Česku; úvěry Sberbank definitivně v ČS; Forbes vydal nový seznam boháčů, v Česku…
- KOMENTÁŘ
Bankovní krach Credit Suisse aneb ukázka navoněné švýcarské bídy
Copak se to děje ve Švýcarsku, neotřesitelné baště peněz a bohatství? ptají se mnozí známí. Odpověď je prostá: to se jen nadzvedla poklička nablýskaného hrnce a ukázalo se, že se uvnitř vaří jen navoněná bída.

Kauza banky Credit Suisse ukazuje, že dokonce ani bance ve slovutném Švýcarsku (na snímku je Curych) se nedá věřit. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Největší švýcarská banka UBS převezme svého rivala Credit Suisse jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Švýcarská vláda to nařídila. Akcionáři ani jedné z bank o tom nebudou rozhodovat.
Kde je pak možnost volby vyplývající ze spoluvlastnictví něčeho tak tradičního, jako je banka? Jakou mají mít pak investoři vůbec důvěru v to, že drží akcie, když stejně pak rozhodnou jiní?
UBS převezme Credit Suisse zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard korun), které zaplatí svými akciemi. Cena je stanovena na 40 procent poslední tržní ceny akcie. Na vrcholu v roce 2007 byly akcie Credit Suisse za 89 švýcarských franků, teď jsou za 0,8.
GRAF: Vývoj ceny akcií Credit Suisse
Za posledních 30 let, v švýcarských francích (CHF).
Zdroj: yahoofinance.com
Příběh Credit Suisse ukazuje, že dokonce ani bance ve slovutném Švýcarsku se nedá věřit. Teď naplno vyplouvají nejen chybná rozhodnutí, ale i další skandály a hrátky s výkazy.
Kořeny švýcarského bankovnictví
Banka se kupříkladu příliš nezajímala o původ peněz. Nesmrděly jí ani ty, které by v našem bankovním systému opravdu být nemohly. Problém je i v tom, že v „neptaní se“ na původ peněz tkví kořeny švýcarského bankovnictví.
Představitelé finančního světa teď ujišťují, že tohle byla výjimka, a že jinak je Švýcarsko pevné, stabilní a čisté. Dodejme, že to je pořádně velká výjimka, když jde o druhou největší banku v zemi.
Zaměstnanci Credit Suisse v minulosti také záměrně nadhodnocovali cenu některých aktiv, aby mohli získat vyšší odměny. Banka manipulovala s měnovými kurzy a falšovala daňová přiznání ve Spojených státech.
Definitivní ránu jí zasadila krize důvěry z minulého týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
VÍCE K TÉMATU:
Jaké budou dopady převzetí Credit Suisse bankou UBS podle hlavního analytika Saxo Bank?
Vynucený sňatek UBS a Credit Suisse trhy neuklidňuje. Proč?
Pád druhé americké banky bere Fedu vítr z plachet na vyšší růst sazeb
Bonusy se škrtat nebudou
Ale další překvapení je, že zaměstnanci Credit Suisse, kteří zůstanou, budou dále dostávat bonusy podle plánu, uvedla agentura Bloomberg. Investoři sice odepíšou své peníze, ale manažeři dostanou bonusy?! To už zní spíše jako anarchie.
„Víme, že velká část z vás sledovala vývoj o budoucnosti Credit Suisse v posledních 48 hodinách, a jsme si vědomi neúměrné míry nejistoty a stresu, kterou vám to působilo,“ chlácholil předseda představenstva Axel Lehmann a šéf banky Ulrich Koerner v prohlášení pro zaměstnance.
A kdo tuto velkolepou párty prohnilé banky zaplatí? Hlavně držitelé podmíněných konvertibilních dluhopisů banky v hodnotě bezmála 390 miliard korun, které se v důsledku transakce staly bezcennými.
Poraženými jsou rovněž akcionáři banky. Ti v rámci převzetí dostanou jen 40 procent poslední ceny akcie. Pokud tento pokus nevyjde, tak to zaplatí švýcarští daňoví poplatníci.
Zatím se nikde neobjevila informace, zda a kolik mají do konvertibilních dluhopisů Credit Suisse zainvestováno prostřednictvím globálních fondů čeští střadatelé, naše banky nebo ČNB. To se sice asi nedozvíme, ale že systém je předlužený a stojí na falešných číslech naznačují i další akciové propady bank.
Cukrová vata z dluhopisů
Jen mne tento případ utvrzuje v tom, že investoři do dluhopisů se zase nechali nalákat na cukrovou vatu a v ruce jim zbyly jen holé špejle. Ale i na tomto zoufale zabrzděném krachu někdo vydělá, nebo vydělával.
Jen ne ti, kdo vložili zdánlivě prestižní instituci peníze s pocitem, že je dávají do nejbezpečnějšího finančního přístavu na světě. A ejhle, ona to byla vlastně jen knajpa falešný hráčů a navoněná bída…
Článek, jehož autorem je český investor Vladimír Brůna, původně vyšel na serveru Hlídací pes.