310 Shares 107888 Views 61 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
216 shares7008 views

Pohrobek privatizací končí: 22 miliard z Fondu národního majetku potřebuje Babiš

Martin Sklenský - 20. března 2018

Je to již 12 let, co tehdejší vláda zrušila Fond národního majetku. Nicméně fond de facto změnil jméno a prostředky v něm stát používá na závazky vzniklé při privatizaci. Nyní…

Zaujalo nás
53 shares16324 views

Richard Branson: Deset nejlepších citátů o tom, jak propojit práci se zábavou

Redakce - 19. března 2018

Britský podnikatel Richard Branson nabízí další ze svých inspirativních pohledů na to, jak si přenést do práce radost z běžného života. Tentokrát prostřednictvím citátů slavných osobností.

Rozhovor
8 shares1823 views

Miloslav Kamiš (Viscofan): Byznys nám roste po celém světě, můžeme tak přemýšlet o inovacích

Libor Akrman - 19. března 2018

Závod na výrobu střívek Viscofan v Českých Budějovicích měl loni úspěšný rok, ale klíčová je podle jeho šéfa Miloslava Kamiše budoucnost. „Musíme zlepšovat řízení procesů výroby, která nebude tolik závislá…

Nevíte, koho volit za prezidenta? Napovíme podle výsledků voleb do sněmovny

Už jen pár dní zbývá do prvního kola prezidentských voleb. Podobně jako před těmi parlamentními, i na volbu hlavy státu jsme se podívali optikou čísel. Vyšlo nám, že prezidenta budeme mít až ve druhém kole a výsledek bude možná ještě těsnější než před pěti lety, kdy poprvé vybírali „pána hradu“ lidé.

Na internetu můžeme nalézt pár průzkumů, které naznačují, jak by mohla dopadnout prezidentská volba. Obrázek dotváří také kurzy sázkových kanceláří. Některé tyto informace jsou zajímavé, jiné méně. Každopádně moc chytří z nich nejsme.

Inspirativní Prezident 21

Zaujal mě projekt Prezident 21, který je hezky zpracovaný a poskytuje i celkem zajímavá data. Drtivě v něm totiž prohrává současný prezident Miloš Zeman.

Tento on-line průzkum Zemanovi přidělil celkem 78 procent všech záporných hlasů. A to měli hlasující jen jeden místo tří pozitivních. Projektu se účastnilo přibližně 54 tisíc lidí. To už je celkem dost.

Ovšem projekt má celkem zásadní slabinu. Účastnilo se ho totiž 46 procent osob s vysokoškolským vzděláním, což absolutně neodpovídá realitě volebního elektorátu pro prezidentskou volbu. Není náhodou, že mezi nejvzdělanějšími lidmi je nejvíce odpůrců Miloše Zemana.

Výsledky voleb do sněmovny 2017

Nejkvalitnější průzkum: volby

Z čeho tedy vycházet? Já jsem zvolil následující úvahu. Předem podotýkám, že jsem si vědom nepřesnosti této metody. Nacházím v ní ale poměrně jednoznačnou logiku. Třeba bude dávat smysl i některým z (nerozhodných) čtenářů.

Za „nejkvalitnější průzkum“ považuji podzimní parlamentní volby, které předcházely prezidentské volbě o zhruba dva měsíce (parlamentní volby proběhly v pátek a sobotu 20. a 21. října 2017, pozn. red.).

To je dostatečně krátký odstup a nemyslím si, že se nálada ve společnosti do poloviny ledna zásadně změní.

Napadlo mě, že bych mohl zkusit odhadnout, jak budou hlasovat voliči těchto stran.


TABULKA: Jak by mohli hlasovat voliči stran pro jednotlivé kandidáty

Zdroj: vlastní výpočty a odhady


Tabulka ukazuje, jak si myslím, že by mohli hlasovat v prvním kole voliči těchto stran. Snažil jsem se aplikovat logiku zohledňující soulad se stranickou rétorikou, vztahy strany s kandidátem, znalost voličů jména a reputaci kandidáta u voličů této strany.

Je mi jasné, že mnozí z vás můžou mít jiný názor. Nicméně všichni tak trochu vaříme z vody. Já v tom ale určitou logiku vidím.

Co z toho plyne?

Kdyby voliči hlasovali, jak uvádím výše, volby dopadnou v prvním kole takto. Přičemž očekávám přibližně 60procentní volební účast, což by mělo být 5,024 milionu hlasů.


GRAF: Jak by mohlo dopadnout 1. kolo prezidentské volby?

Zdroj: vlastní výpočty a odhady


Drtivě by v prvním kole zvítězil Miloš Zeman. Dosáhl by přes 40 procent hlasů. S velkým odstupem by následoval Jiří Drahoš s necelými 19 procenty a na třetím místě by pak skončil Michal Horáček. Ti jediní by se dostali přes deset procent.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Michal Horáček: Česko sice nemá ropu ani zlato, ale má talentované lidi

Naopak fiasko očekávám v případě Mirka Topolánka, kterému věřím na pouhých sedm procent hlasů. Porazí ho dle mého názoru i Pavel Fischer. A není vyloučeno, že se to podaří také Marku Hilšerovi.

Druhé kolo jistotou

To ovšem neznamená, že by se Miloš Zeman automaticky měl stát prezidentem. Do toho, aby v prvním kole získal potřebných 50 procent hlasů pro zvolení, mu bude chybět dost.

Takže bude následovat druhé kolo proti Drahošovi, kde již budou lidé vybírat jen ze dvou variant. Což ale neznamená, že ti, co v prvním kole volili někoho jiného, již ve druhém kole nepřijdou.

Zkusil jsem tedy odhadnout, jak by se oba finalisté podělili o voliče neúspěšných kandidátů.


TABULKA: Jak si Zeman a Drahoš rozdělí hlasy ostatních kandidátů?
Jde o procentuální podíly.

Zdroj: vlastní výpočty a odhady


Voliči Jiřího Drahoše samozřejmě nezačnou volit Miloše Zemana. Ani obráceně. Část jich ale zůstane na druhé kolo doma.

Hilšerovi příznivci se podle mého mínění v absolutně drtivé většině případů přikloní k Drahošovi. To se dá očekávat i u voličů Michala Horáčka, ačkoliv tento jev zřejmě bude jen malinko slabší.

U Pavla Fischera to bude podobné s tím, že podpora Drahošovi bude ještě malinko slabší než u Horáčka.

Topolánek na misce vah?

To Mirek Topolánek už bude jiná káva, neboť je představitelem profesionálního politika, který částečně uznává Zemana. A také tvrdí, že bude lepší, když funkci prezidenta bude vykonávat zkušený politik, což Drahoš samozřejmě není.

Přesto mnoho jeho voličů bude mít silný odpor vůči Zemanovi a přikloní se nakonec k Drahošovi. V podstatě to samé očekávám v případě Vratislava Kulhánka, byť z jiných důvodů. Jiří Hynek bude podobný případ, kdy voliči budou půl na půl, část zůstane doma. To málo hlasů, které obdrží Hannig, půjde dle mého mínění převážně k Zemanovi.

TABULKA: Jak si Zeman a Drahoš rozdělí hlasy
Vycházíme z původní 60procentní volební účasti v prvním kole, která však ve druhém kole bude o něco nižší; údaje jsou v počtech hlasů voličů.

Zdroj: vlastní výpočty a odhady


 

Těsný výsledek

Co z toho plyne? Mně z toho vyšlo, že by Drahoš porazil Zemana o 0,04 procenta.

GRAF: Odhad, jak dopadne 2. kolo prezidentské volby mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem

Zdroj: vlastní výpočty a odhady


Jinými slovy můžou v druhém kole vyhrát oba. Rozdíl je tak malý, že bych si ani o jednom z nich netroufal říct, že je favorit druhého kola. Bude to zřejmě extrémně těsný souboj, v němž bude rozhodovat velmi malé množství hlasů.

Referendum o Zemanovi

Prezidentská volba v druhém kole ovšem nebude o Zemanovi a Drahošovi. Budou jen a pouze o prvním z nich. Bude to referendum o Zemanovi.

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Zpět ale k úvodu a projektu Prezident 21. Ten nám také napověděl, že s rostoucím věkem voličů stoupá Zemanova popularita.

Ve větších městech je naopak větší averze k Zemanovi, stejně tak není současný prezident populární u lidí s vyšším příjmem. A to samé platí o vzdělání – čím vyšší úroveň vzdělání, tím nižší popularita Zemana.

To znamená, že volební účast dle demografických skupin bude naprosto zásadní. Pokud bude v Praze a větších městech výrazně větší volební účast, Zeman prohraje.

V případě, že by naopak Zeman dokázal zmobilizovat své voliče v menších obcích, aby šli k volbám, podaří se mu mandát obhájit.

Zda jsou moje výpočty a odhady správné, se ukáže již po prvním kole, které se bude konat 12. a 13. ledna. „Loterie“ druhého kola pak přijde o 14 dní později.

61 Odpovědi

 1. raději bych si nechal urazit ruky, kdybych měl volit Zemana, jsem členem ČSSD ale hrobaře ČSSD nevolím a navíc se na něm začíná projevovat nejen tělesné nemoci ale i duševní.

  Odpovědět
 2. Každý den se modlím aby ten mstivý alkoholik a lhář už nebyl zvolen..Stydím se za tohoto pána, který dělá ve světě jen ostudu .

  Odpovědět
  • Jsem na tom stejně 😊 Zemana fakt nechci…a to mám ještě takovou smůlu, že nám ho plácli na billboard před domem…😞

   Odpovědět
  • Jsi ubohé stvoření Jindřiško a ničemů nerozumíš.Každý politik si vypije.Přehániš to s tou mstivosti a alkoholem.

   Odpovědět
 3. Nevím, proč si někdo myslí, že voliči ČSSD budou volit Zemana. Myslím ti zbývající voliči, co zůstali věrní, ne ti, kteří ČSSD dávno opustili.

  Odpovědět
   • Co je chytrého na Zemanově prázdné aroganci a ponižování všech okolo? Vychytralé to je,
    počítá s tím, že hloupí to budou považovat za chytrost. A navíc chytrost a moudrost jsou dvě naprosto rozdílné věci. Chytrý je každý druhý, ale moudří jsou vzácní.

    Odpovědět
 4. Nechápu, kde se u předchozích diskutujících bere taková nenávist a zloba, je mi
  jich skutečně líto. Moje představa o presidentovi je také jiná, nežli osoba pana
  Zemana, nicméně bohužel, oproti dalším kandidátům stojí o třídu výše, přesto,
  že je možná alkoholik, lstivý, arogantní, nemocný atd.
  Připomínám, že jsem téměř osmdesátník, podle udávaných charakteristik se řadím k osobám
  s nižším IQ, nicméně mám několik vědeckopedagogických titulů a nikdy jsem nebyl členem
  KSČ. Takže dovolte, abych mohl mít i takovýto názor, hrajeme si přece na demokracii.

  Odpovědět
 5. Pan prezident Zeman je pro mně jediná rozumná volba, možná po dlouhém přemýšlení ještě pan Kulhánek. Nezajímá mě jestli prezident pije, ale jeho názory a co si myslí a hlavně, že to řekne bez servítků a naplno. To, že jako jediný český prezident jezdí do Číny a Ruska není hrbení, ale vize a snaha o vstup na ruský a čínský trh, pomoci naším firmám, protože to je budoucnost, západní země, nechci konkrétně říkat USA, od nás nic nepotřebují, ti mají svého dost, Čína má kapitál a hlavně platí.
  A řeči, že je pan prezident Zeman nemocný, a že nemůže chodit jsou scestné, prezidentovat může i z vozíku, v USA s tím mají zkušenosti. Ještě bych dodal, že nejsem levicový volič, kdyby mě chtěl někdo oslovit soudruhu :-).

  Odpovědět
  • Nejde o to, že Zeman pije, nebo je nemocný, to je jen to co je vidět na povrchu. Jde o to, co má uvnitř. Ale tam bohužel není nic. Jezdil do Ruska a Číny, protože ho ze západu nikdo nezval. Čína se chce především dostat na Evropský trh, my na nich nic moc nevyděláme. A co se týče peněz, opak je pravdou, podnikatelé, co obchodovali s Čínou byli rádi, že po půl roce vůbec dostali zaplaceno.
   To, jaký je prezident, podvědomě působí na celý národ a poslední roky tu není atmosféra vůbec dobrá…

   Odpovědět
 6. Přeci tento prezident nemůže vládnout dál, lidi mějte rozum.Ani nevíte co se na lidi chystá.Lidé se zadlužují a tím jsou podchyceni do budoucna, nakonec přijdem o vše co celá léta pilně budujeme.Život není jen o tom platit dluh, ale také odpočívat. Volme pravdu ne lži, co nejsou vidět.

  Odpovědět
 7. Článek, ač jinak ne hloupý, má jednu chybu. Pana prezidenta Ing. Miloše Zemana nebude volit 55 ale 65 % voličů ANO, což mu bude stačit na vítězství v prvém kole.

  Odpovědět
 8. Nevím proč nejít volit Zemana .Pořád je lepší než Klaus se svou amnestií.Že se Topolánek nestydí lést ještě do politiky a ostatní kandidáti jsou těžce nezajímaví.Ods iTopka jsou jen samí zloději u kormidla byli dost dlouho a kam to dotáhli.Jen protěžují podnikatele a obyčejní lidé je nezajímají.Nemohou vystát Babiše protože ji jim udělal EET aby už nekradli.A tak dělají vše pro to aby se ho zbavili.

  Odpovědět
  • Paní Radko. Jste jenom smutný důkaz toho, jak je s Váma manipulováno . Nevím , kdo Vám dal právo osočovat všechny podnikatele ze zlodějin . Uvědomte si prosím , že i p.Babiš je podnikatel, čímž tedy potvrzujete , že krade. Možná, že u Vás platí pravidlo „Podle sebe , soudím tebe“ .

   Odpovědět
 9. Vyhral Babis,protoze na nej vsichni strany a Media nadaval,nikdo uz neveri mediim.Vyhrahe Zeman,protoze je to stejny–všechny strany ne nej nadavaji vcetne Medii.Delate dobře ze nadavate na Babise i Zemana—–proto jsem volil Babise i Zemana,dobre to delate chytraci.

  Odpovědět
 10. Pan prezident. Zatím jediný prezident zvolen lidem naší republiky v prvních demokratických volbách prezidenta v r.2013 budu volit.

  Odpovědět
  • To se nám ta přímá volba prezidenta pěkně vymstila, co? Kdo má základní znalosti psychologie ví, že Zeman vědomě manipuluje lidmi. Mluví k druhým tak, jakoby mluvil s úplným blbcem. Pomalu, jednoduše a srozumitelně, s úsměvem každému vysvětlí, že je lepší, než on… To je také jediný jeho cíl, vítězit nad kýmkoliv, kdo mu přijde do cesty.
   A kupodivu mu to půlka národa věří… a ještě k tomu, ho považují za chytrého!
   Zeman sám řekl, že drtivá většina Čechů je hloupých. Asi má pravdu. Proto zřejmě vyhrál volby!

   Odpovědět
 11. Milá Jindřiško,
  to já se modlím zase, aby prezident Zeman zvítězil. Je to nejlepší prezident od roku 1989. Je chytrý a nenechá sebou manipulovat. Není lhář a miluje svůj národ. Nezaprodá nás jako Drahoš, Horáček a spol. Kde se ve Vás vzalo tolik nenávisti a zloby? Stydět se mohou všichni kdo takto úchylně myslí.

  Odpovědět
  • I já patřím mezi ty, kteří by se měli dle vás stydět. Zkrátka úchylák. Jen bych prosil o krátké upřesnění, jakými činy si vaši důvěru tento výjimečný státník získal. Nastíním moji představu i s
   mojí odpovědí.
   Není lhář: asi ano oproti STB Bureš
   Miluje svůj národ: miluje jen sebe
   Nezaprodá nás: zaprodá a úplně klidně – Číně,Rusku
   ovšem má to háček v tom, že o zahraniční
   politice rozhoduje vláda, parlament a ne prezident. Takže když vláda se rozhodne, že přijme např. 10 tisíc uprchlíků, tak tento výjimečný státník jim může na hranicích bránit jen vlastním
   tělem. A když to přeženu, tak max. 10 minut, na vozíku o 10 minut déle.

   Odpovědět
  • paní Věro, ne on, ale to Vy se necháváte manipulovat Zemanem. Víte, že prohlásil, že většina Čechů je hloupých? On ví, že může lidmi manipulovat tím, že pořád kritizuje druhé. Ví, že hloupých, kteří mu na to skočí a budou ho volit je dost. On pak je za toho chytrého a všichni kolem něj jsou blbci. No kdo by mu to nevěřil?

   Odpovědět
  • No, je tady slušná šance. Tu vidím v tom, že plno starších voličů Miloše, by mohlo zapomenout na druhé kolo. Hrad ovšem jistě vyšle autobusy, do kterých tento dementní dav naloží a převeze.
   Demence je svinstvo a i já co by skoro již sedmdesátník se jí obávám, když zde čtu některé příspěvky.

   Odpovědět
   • Taky se obávám, že stará paprika jako ty, které už měkne mozek, omylem vhodí prázdou obálku, jako minule ten rakouskej degen.

    Odpovědět
 12. Naprosto intuitivně si vskutku nepřeji,aby pan Zeman vládl za naše těžce zdaněné peníze opět na Hradě….stačí na něj pohledět a soucit Vás opanuje….myslím,že by vzhledem k zdravotnímu stavu a pokročilému věku tento sobecký,sebestředný,pyšný člověk měl opustit tento post a odkráčet dýchat na Vysočinu čerstvý vzduch a dopít svých posledních pàr soudků s Becherovkou….toto jediné mě s tímto pánem spojuje,neb mi taky šmakuje…..takže Milošku…….hajdy do krásného prezidentského důchodu…..zdraví Tě Vlastík

  Odpovědět
 13. Osobně si myslím, že Zemanův výsledek v 2. kole bude zhruba stejný jako v 1. kole. Zeman natolik rozděluje společnost, že, podle mého názoru, každý, kdo bude v 1. kole volit někoho jiného než Zemana, bude dotyčného kandidáta volit proto, že už nechce Zemana prezidentem. Naprostá většina voličů neúspěšných kandidátů (A myslím, že velká většina jich půjde volit i v 2. kole.) bude tedy podle mého názoru ve druhém kole volit Zemanova protikandidáta. Pokud tedy bude Zeman mít v 1. kole 40 procent, počítám, že v 2. kole bude mít maximálně 45 procent.

  Odpovědět
 14. Zase podsouvani nesmyslu. Ktery idiot by volil nekoho, kdo se hlasi k islamu, pise o nem, ze si ho vazi apod.? Drahos je panak, absolutne nevolitelny!!! Vyhraje Milos, to je logicke!

  Odpovědět
  • Znáte osobně nějakého muslima? Vsadím se, že jste žádného neviděl ani z rychlíku. Drahoš je odvážný, pokud tohle řekl. A taky moudrý a zcestovalý. Protože říct něco takového v Čechách je odvaha, zvlášť po Okamurově strašící kampaňi, na které vyhrál volby.

   Odpovědět
 15. Nevolím ani jednoho.Volil bych například Koženého,Rettiga,Bakalu,Janouška a podobné „snaživé“ osoby,jak to kdysi řekl Klaus.“Takových,kdybychom měli více“.Potom bychom byli nejsilnější mocnost v Evropě.Osobně bych jim posílal i víčka od PET láhví.Určitě by jimi nepohrdli.Co je doma,to se počítá.

  Odpovědět
 16. Pan Miloš Zeman je chytrý, věcný, lidem mluví z duše. Věty, které pronese, jsou většině lidem srozumitelné. Z Andreje Babiše politici vytvořili mučedníka , proto ho většina lidí bude volit a nejen proto. Jeho názory jsou shodné s názory většiny lidí (jsou věcné, krátké a s absencí vzteku) na rozdíl od jiných politiků, kteří do něj „bušili“ ze všech stran.
  Takže nechme pana Babiše v čele politiky ať může pracovat, aby mohl prokázat zda mu mohou lidé důvěřovat. A přestaňme remcat již od začátku.

  Odpovědět
 17. Jediný možný kandidát je současný prezident Miloš Zeman i když má nějaké chyby ale kdo nemá – Horáček bývalí černý sázkař a vekslák (za bolševika) proč ho nechala policie hrabat nelegální a černé peníze na sázkách apod.!? Jiný honila napřkl. na deskových burzách docela pravidelně – nebo Drahoš bývalý bolševik a vítač migrantů servilní spolu z Horáčkem přívrženci Bakali a Kalouska!

  Odpovědět
  • No jasně, Zeman je nejvíce negativní a kritický ke všemu co se hýbe, proto je nejlepší. Pozitivní lidé jsou všichni přece naivní hlupáci, nebo podvodníci, že? Drahoš není komouš, byl v KSČ zamlada v době, kdy tomu tady věřili všichni… po roce 68 vystoupil. Horáček je podnikatel. Aspoň se uživil sám a dal práci i dalším. To Miloše celý život živili daňoví poplatníci…

   Odpovědět
 18. A Miloš tomu dozajista, jak jsem psal výše, zabrání. Na hranicích je bude tlouci hůlkou.
  Já na rozdíl od vás, budu volit kohokoliv, jen ne tu hrůzu z Hradu.

  Odpovědět
 19. Kéž by to poselství od mstivého, nenávistného „pána“ s prostatou jako panic, „utečenou“ cukrovkou a počůrávájícím se už i před svými voliči a kterému se už po slivovici vyzouvají sami i boty, bylo posledním …

  Prostě Mýla trpí nejen na nohy ale má i poruchy správného úsudku a zhodnocení situace – častá agresivita, chování „bez zábran“ a porušování společenské konvence, nepřijatelného chování na veřejnosti, sobeckosti, zlomyslnosti, lhaní bez příčiny, vymýšlení si – nó prostě pro Česko podle jeho slov 70% hloupých voličů, „nejpřijatelnější“ člověk ….

  A ta jeho „soukupovská“ divadelní hra se scénářem od Mynáře a Kecáčka je vždy tak trapná, že jí opravdu ocení jen právě ti 70-ti procentní voliči Zemana ….

  Odpovědět
 20. Ta čísla jsou opřená o nějaké výzkumy nebo je to opravdu jen na základě autorovy doměnky? Nemyslím si že 55% voličů ANO bude volit Zemana, protože voliči ANO volili ZMĚNU a tu jim Zeman nenabízí. Můj osobní tip voličů ANO bude volit Zemana tak 40% a Drahoše tak 25-30%

  Odpovědět
 21. Větší zhovadilost jsem nečetl. Drahošovy preference klesají a Zeman si ho v debatě namaže na chleba takovým způsobem, že bude chtít celá kafetérie na Fíkuse zapomenout stejně jako zapomněli na Karla.
  Dodnes 20% lidí Drahoše nezná, a ti co ho poznali, pozvolna zapomínají. Kde by, probůh, vzal 3 mega hlasů??

  Odpovědět
Zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
216 shares7008 views

Pohrobek privatizací končí: 22 miliard z Fondu národního majetku potřebuje Babiš

Martin Sklenský - 20. března 2018

Je to již 12 let, co tehdejší vláda zrušila Fond národního majetku. Nicméně fond de facto změnil jméno a prostředky v něm stát používá na závazky vzniklé při privatizaci. Nyní…

Zaujalo nás
53 shares16324 views

Richard Branson: Deset nejlepších citátů o tom, jak propojit práci se zábavou

Redakce - 19. března 2018

Britský podnikatel Richard Branson nabízí další ze svých inspirativních pohledů na to, jak si přenést do práce radost z běžného života. Tentokrát prostřednictvím citátů slavných osobností.

Rozhovor
8 shares1823 views

Miloslav Kamiš (Viscofan): Byznys nám roste po celém světě, můžeme tak přemýšlet o inovacích

Libor Akrman - 19. března 2018

Závod na výrobu střívek Viscofan v Českých Budějovicích měl loni úspěšný rok, ale klíčová je podle jeho šéfa Miloslava Kamiše budoucnost. „Musíme zlepšovat řízení procesů výroby, která nebude tolik závislá…