112 Shares 4021 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Trump přikládá pod kotel. Rozpoutá kvůli oceli obchodní válku?

Prezident USA Donald Trump od své předvolební kampaně slibuje, že pomůže americkým firmám a pracovníkům. Jedním z takových kroků by mohlo být uvalení cel na dovoz oceli do Ameriky. Proč by to bylo nevýhodné a jaké by to mohlo mít důsledky, rozebírá analytik Jan Bureš.

Jan Bureš 14. července 2017
112 4022

Donald Trump znovu zopakoval, že přemýšlí nad zavedením ochranných cel na dovoz oceli. Vadí mu především čínská dotovaná „nadprodukce“.

Používají dumping u oceli a ničí náš ocelářský průmysl. Dělají to po desetiletí a já to zastavím. Existují dva způsoby – kvóty a cla. Možná využiju obojí.

Ta se ale na dovozech oceli do USA podílí již relativně malou částí. Ochranářská opatření by tak dopadla primárně na spojence USA z řad zemí G20 – Kanadu, Německo, Brazílii a Jižní Koreu.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se proto již nechal slyšet, že odvetná opatření a stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) by na sebe nenechaly dlouho čekat.

Evropská odveta by se v takovém případě mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako jsou kukuřice, sója nebo rýže. Odborníci se obávají, aby případné kroky tohoto typu nenastartovaly spirálu neustále nových a nových odvetných opatření.

Každopádně již od dubna běží vyšetřování, které Trump nařídil s cílem zjistit, zda dovoz oceli do USA, hlavně právě z Číny, neohrožuje národní bezpečnost.

Paralela s Georgem W. Bushem

Není to poprvé, co by se Spojené státy pokoušely zavádět ocelářská cla. Varovná je v tomto ohledu zkušenost George W. Bushe z roku 2002. Ten zavedl ochranná cla na prakticky veškerý dovoz oceli až do výše 30 procent (s původním záměrem ponechat je v platnosti alespoň tři roky).

Rozhodnutí bylo ale napadnuto u Světové obchodní organizace (WTO), která dala rychle za pravdu odpůrcům cel.

EU dostala právo zavést odvetná opatření v celkové výši dvou miliard dolarů, která chtěla zacílit na zboží vyvážené z Michiganu a Floridy – klíčových států při soubojích o prezidentské křeslo.

Dvacet jedna měsíců po zavedení cel tedy George W. Bush kapituloval.

Navíc navazující studie ukázaly, že čistý efekt cel byl negativní a přispěla jen k celkové ztrátě pracovních míst – podle CITAC okolo 200 tisíc. A to jednoduše proto, že v navazujících oborech, jako je strojírenství nebo stavebnictví, je zaměstnáno v USA daleko více lidí než v samotném ocelářství.

Dražší a méně dostupná ocel v nich jednoduše pracovní místa brala.

Ocelářská válka na spadnutí

Zdá se ovšem, že tyto argumenty Donalda Trumpa nezastaví. Ocelářská obchodní válka je na spadnutí. Hlavním problémem pro světové ekonomiky by ovšem bylo, kdyby nezůstalo jen u oceli.

Zatímco George W. Bush vcelku automaticky respektoval rozhodnutí WTO, u těžko předvídatelného Trumpa si tím investoři nejsou vůbec jistí.

A podkopání autority WTO jako globálního obchodního rozhodčího by bylo daleko větším problémem.

Mohlo by vás také zajímat

Komentář
0 shares57166 views

Ticho před bouří: Proč ČNB před srpnovým zasedáním tolik mlčí?

Jan Bureš - 24. července 2017

Sice ještě pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB, avšak tentokrát to vypadá, jako by se tak už dávno stalo. Proč a co za tím stojí, vysvětluje v…

Článek
0 shares7847 views

Čína jako trhák pro Hollywood. Američané kvůli tomu upravují scénáře i herce

Redakce - 24. července 2017

Mnozí velcí hráči globálního filmového průmyslu, jehož centrem je stále ještě Hollywood, v poslední době přiznávají to, na co někteří pozorovatelé upozorňují již několik let – Hollywood už prakticky nedokáže…

Článek
0 shares1375 views

Souhrn událostí 29. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman - 22. července 2017

Jak moc rostou ceny bytů v Česku oproti EU, co vyvolalo poprask v BBC, jaký měla půlrok Škoda Auto, v čem (také) chtějí dominovat Číňané, proč žijeme v době plastové,…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.