112 Shares 4305 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Trump přikládá pod kotel. Rozpoutá kvůli oceli obchodní válku?

Prezident USA Donald Trump od své předvolební kampaně slibuje, že pomůže americkým firmám a pracovníkům. Jedním z takových kroků by mohlo být uvalení cel na dovoz oceli do Ameriky. Proč by to bylo nevýhodné a jaké by to mohlo mít důsledky, rozebírá analytik Jan Bureš.

Jan Bureš 14. července 2017
112 4306

Donald Trump znovu zopakoval, že přemýšlí nad zavedením ochranných cel na dovoz oceli. Vadí mu především čínská dotovaná „nadprodukce“.

Používají dumping u oceli a ničí náš ocelářský průmysl. Dělají to po desetiletí a já to zastavím. Existují dva způsoby – kvóty a cla. Možná využiju obojí.

Ta se ale na dovozech oceli do USA podílí již relativně malou částí. Ochranářská opatření by tak dopadla primárně na spojence USA z řad zemí G20 – Kanadu, Německo, Brazílii a Jižní Koreu.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se proto již nechal slyšet, že odvetná opatření a stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) by na sebe nenechaly dlouho čekat.

Evropská odveta by se v takovém případě mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako jsou kukuřice, sója nebo rýže. Odborníci se obávají, aby případné kroky tohoto typu nenastartovaly spirálu neustále nových a nových odvetných opatření.

Každopádně již od dubna běží vyšetřování, které Trump nařídil s cílem zjistit, zda dovoz oceli do USA, hlavně právě z Číny, neohrožuje národní bezpečnost.

Paralela s Georgem W. Bushem

Není to poprvé, co by se Spojené státy pokoušely zavádět ocelářská cla. Varovná je v tomto ohledu zkušenost George W. Bushe z roku 2002. Ten zavedl ochranná cla na prakticky veškerý dovoz oceli až do výše 30 procent (s původním záměrem ponechat je v platnosti alespoň tři roky).

Rozhodnutí bylo ale napadnuto u Světové obchodní organizace (WTO), která dala rychle za pravdu odpůrcům cel.

EU dostala právo zavést odvetná opatření v celkové výši dvou miliard dolarů, která chtěla zacílit na zboží vyvážené z Michiganu a Floridy – klíčových států při soubojích o prezidentské křeslo.

Dvacet jedna měsíců po zavedení cel tedy George W. Bush kapituloval.

Navíc navazující studie ukázaly, že čistý efekt cel byl negativní a přispěla jen k celkové ztrátě pracovních míst – podle CITAC okolo 200 tisíc. A to jednoduše proto, že v navazujících oborech, jako je strojírenství nebo stavebnictví, je zaměstnáno v USA daleko více lidí než v samotném ocelářství.

Dražší a méně dostupná ocel v nich jednoduše pracovní místa brala.

Ocelářská válka na spadnutí

Zdá se ovšem, že tyto argumenty Donalda Trumpa nezastaví. Ocelářská obchodní válka je na spadnutí. Hlavním problémem pro světové ekonomiky by ovšem bylo, kdyby nezůstalo jen u oceli.

Zatímco George W. Bush vcelku automaticky respektoval rozhodnutí WTO, u těžko předvídatelného Trumpa si tím investoři nejsou vůbec jistí.

A podkopání autority WTO jako globálního obchodního rozhodčího by bylo daleko větším problémem.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares395 views

Souhrn událostí 38. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 23. září 2017

Kam akvizičně míří Google, co se děje v českém „taxisvětě“, kdo povede Prazdroj, co plánuje Liftago, trpí Amazon krátkozrakostí, co (zase) koupil Daniel Křetínský, uklidňuje se napětí mezi KLDR a USA…

Zaujalo nás
3 shares4318 views

Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?

Redakce - 22. září 2017

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku popudil příznivce obnovitelných zdrojů. Na nedávné konferenci prohlásil, že výstavba nových bloků je levnější než zelené zdroje. Naopak britský expert vysvětloval, proč je naopak horší…

Analýza
40 shares2450 views

S pracovitostí nejdál dojdeš. Platí to i pro Poslaneckou sněmovnu?

Martin Sklenský - 22. září 2017

Jak často chodí zákonodárci do práce a co tam dělají? Jak jsou aktivní při hlasování, vystupování v parlamentu nebo předkládání návrhů zákonů? Zkusíme vám pomoci při rozhodování, koho volit letos…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.