7 Shares 5132 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
0 shares3577 views

Veleúspěšný český start-up Socialbakers. Jak je na tom po finanční stránce?

Martin Sklenský - 22. února 2018

Velmi rychlý růst na úkor hospodářských výsledků. I tak by se dalo charakterizovat hospodaření českého start-upu Socialbakers. Vždyť kumulovaná ztráta za posledních 5 let (do roku 2016) je výrazně nad…

Komentář
73 shares25759 views

Lidl už přidává, ve Škodovce se licituje. Tlak na růst platů v Česku roste. Proč?

Jan Bureš - 22. února 2018

Při pohledu na úřady práce je jasně vidět, že jsme nikdy v historii neměli tolik neobsazených míst. I proto výrazně sílí tlaky na růst mezd. Jak se to projevuje v…

Článek
65 shares6796 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam států, které musí zapracovat…

Souhrn událostí 45. týdne aneb co vám možná uniklo

Kdy se ty ceny v Česku zastaví, jak moc „zelená“ auta Brusel povolí, proč Češi neplánují výdaje, proč jde Facebook do „džob marketu“, o co „ochytří“ T-Mobile auta, jak byl americký prezident Donald Trump úspěšný v rámci své asijské cesty do Číny a jaké velké plány má antivirová společnost Avast? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

daňové ráje jsou fenoménem posledních dní. Zaprvé kvůli tzv. kauze Paradise Papers. Ta odhalila dokumenty o fungování řady firem i osobností v daňových rájích tak, aby přitom vše probíhalo „v mezích zákona“. Daňové ráje využívají i Češi. Podle odhadů mezinárodních institucí přichází Česko až o 80 miliard korun (byť větší část těchto úniků padá na triko podvodů s DPH). Nicméně jak v Česku, tak i v rámci celé EU dochází k „vyhnání z ráje“. Uvidíme, jak bude úspěšné…

Libor Akrman

Šéfredaktor Peak.cz

Pojďme k byznysovému dění v uplynulém týdnu.


Ženou snad Vánoce ceny vzhůru? Česká ekonomika zaznamenává největší růst spotřebitelských cen od roku 2012. Ceny zboží, potravin a služeb se v říjnu zvýšily meziročně o 2,9 %, meziměsíčně pak o 0,5 %. V době hospodářské prosperity mají lidé vyšší platy a více utrácejí. Nárůst inflace může podle analytiků vést k tomu, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby cenový trend udržela pod kontrolou.


Graf: Meziroční míra inflace v ČR (v %) 

Zdroj: Tradingeconomics.com a ČSÚ


Brusel rozjel akci zelená auta. Evropská komise zmírnila plán limitů oxidu dusíku pro rok 2030. Původně požadovala, aby v roce 2030 mělo 30 % aut prodávaných v Evropě čistý pohon, tedy hlavně elektřinu či vodík. Z povinnosti se nově stalo pouze doporučení. Klíčové pro automobilový průmysl je ale to, že EU odmění ty, kteří budou prodávat tolik čistých aut.

Co Čech, to bohém. Více než polovina dospělých (54 %) v Česku neplánuje své výdaje a o tom, co si pořídí, rozhoduje spontánně. Pětina lidí počítá s tím, že si na větší vydání dokonce půjčí. Na splácení dluhů si v posledním roce vzalo další úvěr 16 % lidí. Průměrně si půjčili 65 % měsíčního rozpočtu domácnosti. Ukázal to průzkum agentury Kantar TNS pro společnost KRUK.

I want you! Sehnat práci přímo přes svůj profil na Facebooku bude nově moct 4,8 milionu českých uživatelů. Největší sociální síť spouští v Česku službu Facebook Jobs. Ta spojí uchazeče o práci se zaměstnavateli. Facebook má ambici konkurovat ostatním náborovým aplikacím a personálním agenturám. Formulář se žádostí o místo vyplní za uchazeče aplikace.

Když ČNB, tak banky taky: hypotéky zdražují. Banky rychle zareagovaly na zvýšení základních úrokových sazeb ČNB. V pondělí zvýšila úroky Česká spořitelna, ve středu Komerční banka a příští pondělí se k nim přidá i lídr tohoto trhu Hypoteční banka. V Česku tak končí doba, kdy bylo možné běžně získat sazbu pod 2 %, napsaly Hospodářské noviny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opravdu jsou hypotéky zlo? ČNB vysvětluje, proč jí záleží na tom, kdo si je bere

Proč ČNB krotí hypotéky aneb jaká je situace na trhu úvěrů na bydlení?

Za chytrá česká auta! Necelý rok po uvedení služby Chytré auto představil operátor T-Mobile inovovanou verzi. Nové zařízení umožňuje zřídit wi-fi hotspot v autě prostřednictvím krabičky připojené k OBD portu. Zařízení funguje s LTE a wi-fi zvládne také monitorovat vůz. S ohledem na tarif vyjde nové řešení na 249 nebo 499 korun měsíčně. T-Mobile rovněž oznámil, že nově bude vývoj celé platformy propojených automobilů probíhat v Česku ve zvláštním hubu pro celou skupinu Deutsche Telekom, a to včetně do značné míry samostatné americké pobočky.

Kellner, Křetínský, Tkáč a Havrlant in one. E-shopy Mall Group mají nové spoluvlastníky. Skupina PPF získala 40% podíl ve skupině e-shopů Mall Group a srovnávači cen Heureka.cz. Dalších 40 % ovládli podnikatelé Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Na dokončení transakce upozornil portál E15. Zbylých 20 % vlastní investiční skupina Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta, která koupila druhý největší e-shop v roce 2015 za téměř 5,5 mld. Kč. Obrat Mall Group loni dosáhl částky 16,5 mld. Kč.

Trump na lovu v Číně úspěšný. Společnosti ze Spojených států a Číny podepsaly v posledních dvou dnech dohody v hodnotě více než 250 mld. USD. Oznámil to na tiskové konferenci čínský ministr obchodu Čung Šan. Firmy podepsaly dohody v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně. Agentury AP a DPA však upozornily, že ne všechny dohody jsou závazné. Některé jsou pouze rámcovými dohodami nebo předběžným prohlášením záměru.

Brexit Avastu nevadí? Antivirová firma Avast Software se chystá ke vstupu na londýnskou burzu, která by mohla podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů. Vyplývá to z informací zdrojů agentury Reuters. Majitelé Avastu podle zdrojů najali společnost Rothschild, aby primární emisi akcií připravila. Mluvčí společnosti Dominika Kalašová odmítla informaci komentovat.

Černé zlato podražilo. Cena ropy Brent zdražila ve srovnání s červnovým minimem (kolem 44 USD) zhruba o dvě pětiny, když tento týden přesáhla 64 USD za barel. Děje se tak díky dohodě o omezení těžby, kterou země těžící ropu uzavřely ve Vídni koncem minulého roku. K ropnému paktu se ale nepřipojil největší světový producent ropy – USA, kde je těžba ropy z břidlic nyní o 35 % vyšší než před rokem. Na trhu panuje velká nejistota kvůli geopolitickému napětí nejenom na Blízkém východě, ale také kvůli finanční krizi ve Venezuele.

Neutuchající víra ve světlejší zítřky. Evropská komise ve své podzimní makroekonomické předpovědi zlepšila výhled vývoje ekonomiky EU. Letošní růst HDP podle ní dosáhne 2,3 %, přitom ještě na jaře ještě počítala s růstem o 1,9 %. Růst je tažen spotřebou domácností a klesající nezaměstnaností. Klesající míra nejistoty měla spolu s příznivými finančními podmínkami vliv na rostoucí míru investic. Výhled pro příští rok počítá s růstem ekonomiky EU o 2,1 %.

Kolik rozdala Fortuna? Fortuně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk téměř o pětinu (- 18 %) na 7,9 mil. eur (zhruba 202 mil. Kč). Objem přijatých sázek naopak vzrostl na 1,3 mld. eur (33,2 mld. Kč). Dařilo se sázkám na internetu, zejména kurzovému sázení, které rostlo ve všech zemích, kde Fortuna působí. Hrubé výhry stouply o více než polovinu na 185,3 mil. eur (4,7 mld. Kč).

Český hazard ve Vietnamu. Skupina Synot, kterou ovládá senátor Ivo Valenta, rozšiřuje své aktivity v Asii. Ve Vietnamu, kde působí od konce roku 2015, založila novou společnost Synot SEA. Skupina má v zemi tři kasina a do konce roku tam plánuje otevření dalších dvou. Synot v asijském trhu vidí velký potenciál budoucího růstu. V plánu má expandovat také do dalších zemí jihovýchodní Asie.

Apple na pranýři. Apple zneužívá daňové ráje. Mimo USA platí daně jen ve výši jednoho až sedmi procent, tvrdí  šéfredaktor německého deníku Süddeutsche Zeitung Wolfgang Krach. Listu někdo poskytl miliony dokumentů Paradise Papers, které ukazují, jak se velké firmy pomocí daňových rájů snaží vyhýbat placení daní. Apple, jehož hodnota se pohybuje kolem 900 mld. USD, vytvořil mezi lety 2010 a 2017 v průměru dvě třetiny zisku mimo USA.

Práce je, nejsou lidi. Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 % ze zářijových 3,8 %. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 000, což je nejméně za téměř 20 let. Zároveň se zvýšil počet volných míst oproti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 000. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.


Graf: Míra nezaměstnanosti v Česku (v %)


Zdroj: Tradingeconomics.com a Ministerstvo práce a sociálních věcí

MWh v Tušimicích. Energetická společnost ČEZ postaví v Tušimicích na Chomutovsku velký bateriový systém pro ukládání energie. Stavět se začne příští rok, v provozu by mělo být zařízení na přelomu let 2018 a 2019. Spuštění podobného úložiště teď dokončují společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Bitcoin padá. Hodnota kybernetické měny bitcoin se v pátek vrátila pod 7000 USD (zhruba 153 600 Kč), za necelé dva dny se propadla už o více než 1000 USD. Informuje o tom agentura Reuters. Od začátku letošního roku ale stále vykazuje nárůst o více než 600 %.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Realita, nebo utopická vize? Pět let a bitcoin může stát přes 20 tisíc dolarů

Sazku láká Londýn. Sazka Group zvažuje prodej akcií na londýnské burze s cílem získat finance pro další expanzi v Evropě a případně dalších trzích. Loterijní společnost, kterou ovládají investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka a EMMA Capital finančníka Jiřího Šmejce, si jako poradce pro veřejný úpis akcií najala investiční banky Citigroup, J.P. Morgan Cazenove a Morgan Stanley.

Další rána pro Uber? Společnost Uber čelí po boji o udržení licence v Londýně dalšímu problému. Tamní odvolací tribunál rozhodl, že řidičům Uberu přísluší zaměstnanecká práva. Firma tvrdí, že její řidiči jsou samostatně výdělečně činné osoby, a hodlá se proti rozhodnutí odvolat.

Aplikace Uberu ukazující řidiči, kam má jet. Zdroj: uber.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Praze je Uber legální a v Brně je zakázán. Jak je to možné?

Vše, co jste chtěli vědět o Uberu (ale báli jste se zeptat)

Miliardový Herwart. Pojišťovny už znají konečný účet za orkán Herwart, který se přes Česko přehnal 29. října. Celková škoda přesáhla 1,371 mld. Kč. Jde tak o druhou nejničivější vichřici v Česku. Informaci zveřejnila Česká asociace pojišťoven.

Prezidentské volby za rohem. Do boje o prezidentský úřad bude moci vyrazit maximálně devět uchazečů. Zbylých 11 kandidátek nesplňuje zákonné předpoklady, uvedlo Ministerstvo vnitra. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – americký thriller Suburbicon: Temné předměstí. Režie se ujal George Clooney a hlavní role si ve filmu zahráli Matt Damon a Julianne Moore. Dalším americkým snímkem, který tento týden vstoupil do českých kin, je Vražda v Orient expresu. Ve filmu inspirovaném knižní předlohou královny detektivek Aghaty Christie si zahrála zvučná jména jako Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz nebo Judi Dench. Na výběr je i chilské drama o transsexuálním muži s názvem Fantastická žena. Děti by mohl potěšit animovaný francouzsko-belgický snímek Maxinožka

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
0 shares3577 views

Veleúspěšný český start-up Socialbakers. Jak je na tom po finanční stránce?

Martin Sklenský - 22. února 2018

Velmi rychlý růst na úkor hospodářských výsledků. I tak by se dalo charakterizovat hospodaření českého start-upu Socialbakers. Vždyť kumulovaná ztráta za posledních 5 let (do roku 2016) je výrazně nad…

Komentář
73 shares25759 views

Lidl už přidává, ve Škodovce se licituje. Tlak na růst platů v Česku roste. Proč?

Jan Bureš - 22. února 2018

Při pohledu na úřady práce je jasně vidět, že jsme nikdy v historii neměli tolik neobsazených míst. I proto výrazně sílí tlaky na růst mezd. Jak se to projevuje v…

Článek
65 shares6796 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam států, které musí zapracovat…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.