8 Shares 2867 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
0 shares3239 views

Veleúspěšný český start-up Socialbakers. Jak je na tom po finanční stránce?

Martin Sklenský - 22. února 2018

Velmi rychlý růst na úkor hospodářských výsledků. I tak by se dalo charakterizovat hospodaření českého start-upu Socialbakers. Vždyť kumulovaná ztráta za posledních 5 let (do roku 2016) je výrazně nad…

Komentář
73 shares25225 views

Lidl už přidává, ve Škodovce se licituje. Tlak na růst platů v Česku roste. Proč?

Jan Bureš - 22. února 2018

Při pohledu na úřady práce je jasně vidět, že jsme nikdy v historii neměli tolik neobsazených míst. I proto výrazně sílí tlaky na růst mezd. Jak se to projevuje v…

Článek
65 shares6768 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam států, které musí zapracovat…

Souhrn událostí 40. týdne aneb co vám možná uniklo

Kam se vyškrábal kurz koruny, co trápí "německou" Škodu Auto, proč je Yahoo globální riziko, jak se vede "dojíždějícímu" rozpočtu za rok 2016, co zase vymyslel vizionář Elon Musk? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

česká kotlina zažívá krušné časy. Zaprvé máme jen pár dní do voleb a spousta lidí nemá jasno v tom, koho volit. Zadruhé se zdá, že nám chtějí sáhnout na naše národní zlato (které už je ale pár let německé). Alespoň tak se jeví zprávy okolo Škody Auto a „odsunu“ její výroby do Německa. Katalánci se ptají, jak jsme se dokázali tak šikovně rozejít se Slováky, že z toho jsou dva (v rámci možností) dobře prosperující státy. Ale jedna jistota přetrvává – nejbohatším byznysmenem je Petr Kellner.

Libor Akrman

Šéfredaktor Peak.cz

Pojďme k byznysovému dění uplynulého týdne.


Kde je ta správná posilovna? V Česku! Česká měna posílila od začátku roku už o více než 4 %, což je nejvíce ze všech měn světa. Korunu podporuje očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Část roku přitom byla ve stínu polského zlotého, který opět získal důvěru zahraničních investorů.

Japonská medicína na potlučený Uber. Technologický koncern Softbank Group investuje do další obchodní expanze Uberu až 1,25 mld. USD (asi 25,5 mld. Kč). Spolu s americkými partnery − Dragoneer Investment Group a General Atlantic − hodlají rovněž odkoupit od stávajících akcionářů Uberu část akcií a získat 14-17% podíl. SoftBank pomůže Uberu dál rozvinout „byznys s mobilitou.“ Kapitálově koncern vstoupil např. také do čínského zprostředkovatele sdílených jízd Didi, indické firmy Ola, singapurské Grab nebo brazilské firmy 99.

Mohlo by vás zajímat: Vše, co jste chtěli vědět o Uberu (ale báli jste se zeptat)

Travel Service ovládne ČSA. Společnosti Travel Service se po letech snah podařilo ovládnout společnost ČSA, v aerolinkách získá 98% podíl. Travel Service dosud vlastnil v přepravci 34 %, Korean Air 44 % a stát prostřednictvím Priska 19,7 %. Dvouprocentní podíl má Česká pojišťovna. Stát reprezentovaný Priskem ještě ale může od smlouvy odstoupit ve lhůtě 5 pracovních dnů po obdržení souhlasu antimonopolního úřadu. Jako první o věci informaval server Zdopravy.cz.

Růst, růst a zase růst. Česká ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 4,7 procenta. Proti předchozímu kvartálu se HDP zvýšil o 2,5 %, potvrdil údaje ze začátku září ČSÚ. K příznivému vývoji přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. Dařilo většině odvětví národního hospodářství. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení. Polepšily si i domácnosti. Jejich reálné příjmy vzrostly ve druhém čtvrtletí o 2,6 % a spotřeba na obyvatele o 2,9 %.


Graf: Meziroční čtvrtletní růst HDP Česka (v %)
           

Zdroj: Tradingeconomics.com a ČSÚ


Kam patří české malé a střední firmy? Na Start. Pražská burza rozjíždí nový trh s názvem Start, který výrazně zjednodušuje vstup menších a středních firem na kapitálový trh. První firmy by mohly akcie na trhu nabídnout nejdříve kolem Vánoc, případně v 1. čtvrtletí příštího roku. Nový trh má být podle šéfa pražské burzy Petra Koblice atraktivní především pro firmy, které potřebují peníze, ale nemohou nebo nechtějí se dále zadlužovat. A ty, jejichž majitelé odmítají do své firmy pustit strategického investora nebo fond soukromého kapitálu, protože si chtějí udržet nad podnikem kontrolu.

Sdílet, ale pod taktovkou státu. Uber nemůže fungovat za stejných podmínek jako taxi, shodli se odborníci. Sdílená ekonomika ale dostane nová pravidla, vzkazuje vládní zmocněnec pro digitální agendu Ondřej Malý. Změny pravidel v taxislužbě přinese novela zákona, kterou připraví ministerstvo dopravy. Současná sněmovna už ale novelu schvalovat nestihne. Kromě taxikářů vyvolává spory i využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení.

Třetina lidstva v ohrožení? Americká internetová společnost Yahoo! oznámila, že hackerský útok, jehož obětí se stala v roce 2013, se dotkl všech uživatelských účtů, dohromady tří miliard. Loni hovořila o miliardě. Firma dodala, že postižené lidi, kteří ještě o útoku nebyli informováni, kontaktuje e-mailem. Ujistila, že hackeři neukradli hesla ani bankovní údaje.

Airbnb vrací úder. Airbnb po měsíci reaguje na studii české vlády, podle níž se tento zprostředkovatel krátkodobých pronájmů v Praze dotahuje na hotely a rostou kvůli němu ceny nájmu i nemovitostí. Většina lidí, kteří své byty přes Airbnb v Česku pronajímají, si podle firmy jen přivydělává. Navíc turisté, které služba do Česka přilákala, místní ekonomice jen loni přinesli skoro 4 mld. Kč. Snahou Airbnb je rozjet debatu se státem o příští podobě regulace své služby.

Mohlo by vás zajímat: Vítej na palubě homo digitalis aneb jak na digitální onboarding

České Superby z německých linek? Automobilka Volkswagen údajně chce, aby česká divize Škoda Auto platila více peněz za sdílené technologie a aby se část její produkce přesunula do Německa, uvedla agentura Reuters. Proto prý zvažuje přesun výroby následníka modelu Superb. Odboráři Škody Auto se obávají, že by krok mohl způsobit ztrátu až dvou tisíc pracovních míst.

Výroba nové generace vozu ŠKODA Fabia. Zdroj: Škoda Auto

Po Applu si Brusel došlápl i na Amazon. Firma Amazon musí v Lucembursku doplatit zhruba 250 mil. eur (asi 6,5 mld. Kč), rozhodla Evropská komise. Lucembursko podle ní poskytovalo Amazonu nezákonné daňové úlevy. V důsledku toho nebyly téměř tři čtvrtiny zisku amerického interentového obchodu zdaněny. Komise zároveň podává žalobu na Irsko, které od společnosti Apple stále nevybralo 13 mld. eur dlužných daní.

Čeká nás elektrobudoucnost? Největší američtí výrobci aut Ford a General Motors oznámili, že urychlí vývoj elektroaut. Ford vytvořil tým Edison, který dostal na starost zintenzivnit práce na elektrických vozech. General Motors zase přišel s plánem dostat na trh minimálně 20 modelů elektromobilů jen v dalších šesti letech. Automobilka Volkswagen, pod niž spadá i česká Škoda Auto, již dříve uvedla, že hodlá do roku 2025
na trh uvést zhruba 80 elektrických modelů. Z toho 50 bude na čistě elektrický pohon, zbytek jej bude stále kombinovat se spalovacím motorem.

Nejbohatší Češi ještě zbohatli. Petr Kellner, Andrej Babiš a Radovan Vítek. To jsou podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes tři nejbohatší Češi. Kellner má majetek v hodnotě 310 mld. Kč. Bývalý ministr financí Babiš je druhý, jeho majetek je odhadován na 88 mld. Kč. Třetím nejbohatším Čechem je realitní magnát Radovan Vítek (57 mld. Kč), který letos jen těsně předběhl Karla Komárka, jemuž se daří rozvíjet loterijní skupinu Sazka Group. Do desítky nejbohatších letos přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, jejichž jmění magazín odhaduje na 21 mld. Kč.

EU chce další zlevnění volání. Nyní u mezinárodních hovorů. Europoslanci navrhují zlevnění volání a SMS na zahraniční čísla v rámci Unie. Již prosazený konec příplatků za roaming se totiž týká jen volání a SMS zasílaných mezi lidmi, kteří trvale sídlí v jednom státě. Za volání z Česka na německá či chorvatská čísla se tak stále platí až šestkrát více než za domácí hovory. Snížení cen mezinárodních hovorů a SMS může platit už za rok. Zatím se ale neví, jak moc by se zlevňovalo.

Mohlo by vás zajímat: Telefonní revoluce je tady! Přehledně a jasně, co přináší konec roamingu

Česko – lithiová velmoc. Australská těžařská firma podepsala memorandum s ministerstvem průmyslu a obchodu o budoucí spolupráci při těžbě lithia na Cínovci. Smlouva má zajistit, že se lithium bude v tuzemsku nejen těžit, ale i zpracovávat. V Česku se podle odhadů nachází tři až šest procent světových zásob tohoto vzácného kovu.

Mohlo by vás zajímat: Zamíří Česko mezi velmoci v těžbě lithia? Zásoby na to má

Krize nízkonákladového létání. Zkrachovalé Air Berlin následují i britské aerolinky Monarch. Pátá největší britská letecká společnost se s problémy potýkala už několik let. Loni skončila ve ztrátě 291 mil. GBP (asi 8,4 mld. Kč) a společnost Greybull Capital, která aerolinky vlastní, musela do firmy investovat 165 mil. GBP (asi 4,8 mld. Kč). Ani vysoká finanční injekce od majitele ale firmu nezachránila. Potopil ji tlak rostoucích nákladů, rostoucí konkurence na trhu krátkých evropských letů i nízká hodnota libry po brexitu.

Nezaměstnanost v EU je nejnižší od krize. Z 28 členských zemí Unie mělo v srpnu nejnižší míru nezaměstnanosti opět Česko, a to 2,9 %. Druhé bylo Německo s 3,6 % a třetí Malta s 4,2 %. Nejvyšší je nezaměstnanost nadále v Řecku a ve Španělsku. Míra nezaměstnanosti v celé EU se v srpnu snížila z červencových 7,7 % na 7,6 %. V eurozóně zůstala na 9,1 %, uvedl Eurostat.


Graf: Míra nezaměstnanosti v členských státech Evropské unie (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com a Eurostat


Bronzová pro Octavii.  Model Škoda Octavia se za měsíc srpen poprvé umístil na třetím místě nejprodávanějších aut v Evropě. Titulem nejprodávanější auto v Evropě se pyšní Volkswagen Golf. Škoda Auto se s bezmála 48 tisíci prodanými vozy umístila na evropském trhu devátá.

Za jasné arabsko-ruské zítřky! Saúdská Arábie a Rusko plánují vložit jednu miliardu dolarů do investičního fondu na podporu energetických projektů. V rozhovoru pro televizi al-Arabíja to uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dodal, že dva největší producenti ropy tak chtějí rozšířit svou spolupráci.

Není čas, tvrdí Musk. Americký podnikatel a vizionář Elon Musk představil revoluční vizi cestování. Let na druhou stranu zeměkoule speciální raketou potrvá půl hodiny. Zakladatel společností Tesla či SpaceX k tomu hodlá podle serveru The Independent využít připravovanou raketu, kterou chce dostat lidi až na Mars. Ta má název Big Fucking Rocket (BFR). Musk nápad prezentoval v rámci Mezinárodního astronautického kongresu s tím, že takový způsob dopravy by měl cenově zhruba odpovídat cestě letadlem v ekonomické třídě.

Mohlo by vás zajímat: Elektropokrok nezastavíš. Gigafactory už chrlí nejvíc baterií na světě

Pilný, Babiš = deficitu se zbavíš. Český státní rozpočet za celý letošní rok by po očištění od vlivu peněz z EU mohl skončit ve schodku zhruba 20 mld. Kč. Pokud se zahrnou také evropské peníze, rozpočet může být i v přebytku. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Ivan Pilný. Rozpočet včetně peněz z EU je schválen se schodkem 60 mld. Kč.

Buffett ovládne síť amerických benzínek. Americký finančník Warren Buffett věří, že doba samořiditelných aut je ještě daleko. Jeho investiční firma Berkshire Hathaway totiž postupně ovládne jednu z největších severoamerických sítí čerpacích stanic a odpočívadel pro nákladní dopravce – Pilot Travel Centers. Cena, za kterou Buffettova firma koupila 38,6 % akcií řetězce, nebyla zveřejněna. Současný generální ředitel Jimmy Haslam setrvá v čele firmy, ve které si zatím jeho rodina ponechá většinový podíl. To se ale změní v roce 2023, kdy Berkshire Hathaway v řetězci ovládne většinu akcií a podíl rodiny Haslamových se sníží na pětinu.

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka: 

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – americké sci-fi Blade Runner 2049, bosenské drama Chlapi nepláčou, nebo americké drama Hora mezi námi s Kate Winslet v hlavní roli. 

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
0 shares3239 views

Veleúspěšný český start-up Socialbakers. Jak je na tom po finanční stránce?

Martin Sklenský - 22. února 2018

Velmi rychlý růst na úkor hospodářských výsledků. I tak by se dalo charakterizovat hospodaření českého start-upu Socialbakers. Vždyť kumulovaná ztráta za posledních 5 let (do roku 2016) je výrazně nad…

Komentář
73 shares25225 views

Lidl už přidává, ve Škodovce se licituje. Tlak na růst platů v Česku roste. Proč?

Jan Bureš - 22. února 2018

Při pohledu na úřady práce je jasně vidět, že jsme nikdy v historii neměli tolik neobsazených míst. I proto výrazně sílí tlaky na růst mezd. Jak se to projevuje v…

Článek
65 shares6768 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam států, které musí zapracovat…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.