10 Shares 3378 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares27 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam zemí, které musí zapracovat…

Komentář
17 shares7665 views

Jak dlouho bude Česko ještě těžit z evropské poptávky po autech?

Petr Dufek - 20. února 2018

Zájem o nová auta v Evropě neopadá, otázka ale zní, zdali z toho bude i nadále profitovat česká ekonomika. Ve svém komentáři se nad tím zamýšlí analytik Petr Dufek.

Zaujalo nás
64 shares9745 views

Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?

Redakce - 19. února 2018

Koncentrace obyvatelstva do měst je nejcharakterističtějším znakem urbanizace. Nejviditelnější stránkou tohoto procesu je bezesporu růst měst, který má však řadu stránek. Právě nad tím se zamýšlí profesor Teemu Alexander Puutio…

Souhrn událostí 36. týdne aneb co vám možná uniklo

Bere český stát sdílenou ekonomiku na milost, jak moc se konsoliduje globální letecký průmysl, co čekají mladí Češi od života, na koho zaútočí Angry Birds, přijde Intel kvůli EU o miliardu eur a bude se zítra létat všude? Co dalšího se dělo tento týden? Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

na jedné straně světa řádí hurikány, kdy po ničivém Harveym v Texasu nyní Irma – považovaná za jeden z nejsilnějších hurikánů v historii – pustoší Karibik a míří k Floridě. Na druhé straně zeměkoule se schyluje k vojenskému konfliktu mezi Severní Koreou a „zbytkem světa“ v čele s USA. Jen u nás doma je zatím klid – pomineme-li souhlas poslanců s vydáním exministra financí (a favorita voleb pro křeslo premiéra) Andreje Babiše a jeho spolustraníka Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. A to předvolební kampaň stále teprve startuje. Tento způsob podzimu zdá se být poněkud nešťastným…

Libor Akrman, šéfredaktor Peak.cz


Pojďme se podívat, co dalšího přinesl týden v byznysu.

Každý třetí v minusu. Přibližně třetina Čechů v uplynulém roce zažila období, kdy se dostala s penězi do minusu. Zhruba polovina rodin by například měla problém zaplatit nenadálý výdaj přes 10 000 korun, vyplývá z průzkumu ČSOB. „Pokud by domácnosti přišly o hlavní zdroj příjmu, vydržely by maximálně tři měsíce, než by si musely půjčit nebo se přestěhovat a snížit tím své pravidelné výdaje. Čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi nevydržela dokonce ani měsíc,“ uvedl ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

29 346 Kč! Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 % na 29 346 Kč. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2 074 Kč. Reálně se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 %, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 % na 24 896 Kč. U mužů dosáhl 27 181 Kč a u žen 22 300 Kč.

Sdílení má zelenou? Vláda oficiálně představila svou analýzu sdílené ekonomiky, do níž se řadí firmy jako Uber či Airbnb. Materiál odhaluje, že obě společnosti se už dotahují na tradiční byznysy taxikářů a hoteliérů, a nastiňuje podobu jejich budoucí regulace. Vedle nových pravidel pro sdílené služby hodlá stát zjednodušit podobu regulace klasických oborů podnikání a upravit stávající zákony. Firmy působící ve sdílené ekonomice by měly výhledově státu povinně posílat své finanční údaje a on by pak rozhodoval o jejich danění.

Podnikání mladým nevoní. Čím dál více studentů dává přednost zaměstnaneckému poměru před vlastním podnikáním. Zatímco dnes se jistota spojená se zaměstnáním líbí 82 % mladých lidí, v roce 2013 to bylo pouhých 66 %. Informace vyplývají z průzkumu společnosti Ipsos, jež se ptala 600 studentů. S nižším zájmem o podnikání se zvyšuje zájem o zaměstnanecký poměr. Čtyři pětiny respondentů vnímají pozitivně, že jako zaměstnanci se nemusejí bát, že nevydělají dostatek peněz. Zároveň 40 % studentů vidí ve standardním zaměstnání pohodlnější způsob obživy, který obnáší méně odpovědnosti.

Život je změna. Firma United Technologies se dohodla na koupi výrobce částí letadel Rockwell Collins za 30 mld. USD. Spojením vznikne jeden z největších světových dodavatelů komponentů pro civilní a vojenská letadla. Roční tržby sloučené společnosti by měly činit více než 62 mld. USD. Výroba obou firem se převážně doplňuje. United Technologies dodává letecké motory firmám Airbus, Bombardier či Embraer, ale také pro stíhačky F35 firmy Lockheed Martin. Rockwell Collins je významným dodavatelem letecké elektroniky pro Boeing, Airbus a další výrobce.

Napadnou zlí ptáci makléře? Finské animační studio Rovio Entertainment Ltd., tvůrce hry Angry Birds, hodlá vstoupit na helsinskou burzu. Primární emise akcií (IPO) bude podle Reuters sestávat jak z emise akcií v hodnotě zhruba 30 mil. eur, tak z prodeje akcií největším akcionářem studia.

Nezaměstnaných je nejméně za téměř dvě desetiletí. Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 4 % z červencových 4,1 %. Uchazečů o práci bylo 296 826, což je nejnižší počet od června 1998, oznámil Úřad práce ČR. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,3 p. b. Vývoj na pracovním trhu nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu.


Graf: Míra nezaměstnanosti v Česku (v %) od roku 1990 do současnosti

Zdroj: Tradingeconomics.com a Úřad práce ČR


Nové Porsche Cayenne bude ze Slovenska. Bratislavský závod německé automobilky Volkswagen zahájil sériovou výrobu nové generace sportovně-užitkových vozidel Porsche Cayenne, která budou kompletně montována na Slovensku. Investice do nových výrobních hal a technologií přesáhly 800 milionů eur.

A co na to Jan Tleskač? Německý startup Lilium, který vyvíjí pětimístné létající taxi, získal ve druhém kole investičního financování 90 mil. USD. Zařadil se tak mezi nejlépe financované projekty elektroletadel, uvedla agentura Reuters. Mezi podporovatele projektu patří zejména čínská společnost Tencent a další technologické firmy. Plány s „autoletadly“ pro přepravu má již řada firem včetně například alternativní taxislužby Uber nebo výrobce letadel Airbus.

Intel si ještě počká. Soudní dvůr EU zrušil rozsudek Tribunálu, kterým byla potvrzena společnosti Intel pokuta ve výši 1,06 mld. eur za zneužití dominantního postavení. Pokutu před více než osmi lety Intelu vyměřila Evropská komise. Věc se vrací Tribunálu, aby posoudil argumenty společnosti ohledně způsobilosti sporných slev k omezení hospodářské soutěže.

Soukup opět vládne mediálnímu impériu. Společnosti Empresa Media a Médea se plně vracejí do rukou podnikatele Jaromíra Soukupa. Čínská skupina CEFC mu na základě opce vrátila své podíly. CEFC do obou firem majetkově vstoupila v září 2015. Na jejich řízení se nepodílí od poloviny března 2017, kdy její zástupci odešli z orgánů společností. Obrat mediální skupiny, která mimo jiné vlastní TV Barrandov a vydává časopis Týden, činil předloni 5,489 mld. Kč.

Ekonomika kvete, podnikatelé tolik nekrachují. V srpnu bylo vyhlášeno 552 bankrotů podnikatelů, o 126 méně než v předchozím měsíci. Přibylo ale bankrotů firem. Vyhlášeno jich bylo 56, což je o 11 více než v červenci. Počet návrhů na bankrot podnikatelů (377) a firem (87) se sice oproti předchozímu měsíci zvýšil, přesto jde o druhý nejmenší počet za posledních pět let. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

AI tahounem růstu světového HDP. Umělá inteligence zvýší světový HDP do roku 2030 o 14 %, tedy o 15,7 bilionu USD (342 bil. Kč), tvrdí studie PwC. To je více než nynější HDP Číny a Indie dohromady. Studie předpokládá, že za necelou polovinou veškerých výnosů z umělé inteligence v období 2016 až 2030 bude stát vylepšení produktivity práce. O zbývající se postará zvýšená poptávka spotřebitelů po dokonalejších produktech umělé inteligence.

HDP Česka roste nejrychleji z celé EU. Růst HDP celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí činil 0,7 %. Zrychlil z 0,5 % z předchozího čtvrtletí. S růstem o 2,5 % si nejlépe vedla Česká republika. HDP eurozóny pak zrychlil z 0,5 % v prvních třech měsících roku na 0,6 % ve druhém čtvrtletí.


Graf: Mezikvartální růst HDP eurozóny (v %) za poslední tři roky


Zdroj: Tradingeconomics.com a Eurostat


Nordea pod dohledem ECB. Největší skandinávská banka Nordea přesune své sídlo ze Švédska do Finska, které je součástí eurozóny. Po změně sídla na ni bude dohlížet Evropská centrální banka, a nikoliv národní regulátoři. Agentura Bloomberg upozornila, že Nordea se přesune z jednoho z nejpřísnějších finančních dohledů na světě do příjemnějšího regulačního prostředí. Banka v posledních měsících ostře vystupovala proti snahám Švédska donutit banky, aby platily vyšší částku na ochranu daňových poplatníků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Marná Prahy snaha. Centrum globální bankovní regulace u nás (asi) nebude

Dejte nám požehnání k brexitu. Britská vláda požádala nejvýznamnější firmy zahrnuté do londýnského akciového indexu FTSE 100, aby podpisem pod otevřeným dopisem podpořily její strategii k brexitu. Firmy se tomu podle vyjádření zdrojů agentury Reuters ale brání.

Tři miliardy pro Spolanu. Petrochemický holding Unipetrol chce investovat 3 mld. Kč do neratovické chemičky Spolana, již loni koupil. Pro Reuters to uvedl finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik. Holding podle něj také zvažuje zachování provozu nejstarší polyetylenové jednotky v Záluží u Litvínova, kterou měla původně nahradit nově budovaná jednotka za 8,5 mld. Kč.

Křetínského EPH získal dvě britské elektrárny. Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského minulý týden definitivně získal dvě paroplynové elektrárny v Británii od energetické firmy Centrica. EPH při červnovém oznámení koupě uvedl, že za ně prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments zaplatí 318 mil. GBP (9 mld. Kč).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

PPF, EPH, KKCG či Penta. Kdo jsou největší investiční skupiny v Česku?

Dvě jsou více než jedno. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair chce kvůli zpožděním omezit počet zavazadel, která si cestující berou na palubu letadel. V současnosti umožňuje všem cestujícím brát si na palubu jedno menší a jedno větší zavazadlo. Vysoký počet cestujících přinášejících si na palubu dvě zavazadla však podle firmy působí zpoždění letů kvůli problémům s nedostatečným úložným prostorem. Od listopadu si proto budou moci vzít na palubu dvě zavazadla pouze ti zákazníci, kteří si připlatí za přednostní nástup do letadla.

Pivovary Lobkowicz stále v minusu. Jedna z největších pivovarských skupin v Česku, Pivovary Lobkowicz Group, loni prohloubila ztrátu na 106 mil. Kč proti předloňským 83 mil. Kč. Čistý obrat skupiny, vlastnící sedm pivovarů, se ale zvýšil na 1,25 mld Kč. Vyplývá to z výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin.

Havrlant kupuje síť knihkupectví Neoluxor. Lídr knižního velkoobchodu Euromedia Group z investiční skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta kupuje síť 26 knihkupectví Neoluxor. Částku, za niž síť koupí, firma nezveřejnila. Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Euromedia koupila už v červnu distributora cizojazyčných knih Folio a společnost Bookretail, která provozuje e-shop Levneucebnice.cz.

Fortuna na nákupech v Rumunsku. Sázková společnost Fortuna koupila od skupiny Fortbet čtyři rumunské sázkové firmy za 47 mil. eur (1,22 mld. Kč). Jde o společnosti Bet Active Concept, Bet Zone, Public Slots a Slot Arena. Koupené společnosti mají síť 787 poboček a pracuje v nich zhruba 1 200 lidí. Fortuna zatím zaplatila 32 mil. eur, zbylých 15 mil. eur doplatí, až čtyři koupené firmy tuto částku vydělají.

Uber prý špehoval konkurenci. Americká justice vyšetřuje alternativní taxislužbu Uber. Údajně používala nelegální software ke sledování řidičů konkurenční firmy Lyft. Podle zdrojů agentury AP se nyní zkoumá, zda došlo k porušení federálních zákonů. Mluvčí Uberu uvedla, že firma na šetření spolupracuje a užívání softwaru přerušila.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

V Praze je Uber legální a v Brně je zakázán. Jak je to možné?

Vše, co jste chtěli vědět o Uberu (ale báli jste se zeptat)

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka: 

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – japonské drama Po bouři, americký horor To a dokumentární snímek Červená režisérky Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené.
  • Hudbymilovní mohou vyrazit například na festival Ladronkafest v pražském parku Ladronka. Akce nabízí atraktivní kulturně-zábavný program, od nejrůznějších sportů a exhibicí extrémních sportů přes kreativní workshopy po vystoupení předních hudebních skupin a DJs. Představí se například Tonya Graves s kapelou, poprocková kapela Trocha Klidu či Johny Machette.

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

Váš Peak.cz

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares27 views

Šok pro Švýcarsko. Je na šedém seznamu daňových rájů. Co to znamená?

František Novák - 21. února 2018

Švýcarsko bojuje s tím, aby nebylo označováno za daňový ráj. Evropská unie jej považuje za nedostatečně spolupracující zemi. Zatím alpské kantony zařadila na takzvaný šedý seznam zemí, které musí zapracovat…

Komentář
17 shares7665 views

Jak dlouho bude Česko ještě těžit z evropské poptávky po autech?

Petr Dufek - 20. února 2018

Zájem o nová auta v Evropě neopadá, otázka ale zní, zdali z toho bude i nadále profitovat česká ekonomika. Ve svém komentáři se nad tím zamýšlí analytik Petr Dufek.

Zaujalo nás
64 shares9745 views

Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?

Redakce - 19. února 2018

Koncentrace obyvatelstva do měst je nejcharakterističtějším znakem urbanizace. Nejviditelnější stránkou tohoto procesu je bezesporu růst měst, který má však řadu stránek. Právě nad tím se zamýšlí profesor Teemu Alexander Puutio…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.