6 Shares 4503 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares111 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5108 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7640 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.

Souhrn událostí 2. týdne aneb co vám možná uniklo

Jak dopadlo loni hospodaření ČNB, co bude znamenat brexit pro zbytek EU, jak moc šlape česká a německá ekonomika, co přinesl OLAF, kolik přinesly daně, do čeho se pustil Tomáš Krsek po prodeji Škody Transportation, dosáhl hypoteční trh rekordu, proč Morgan Stanley varuje před kryptoměnami nebo jak loni dopadla česká inflace? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

máme tu dlouho očekávané prezidentské volby. O devíti kandidátech víme snad všechno, jejich názory zazněly v řadě debat (až na Miloše Zemana, jehož občas zastoupil mluvčí Jiří Ovčáček). Zbývá už jen rozhodnout.

Podruhé v historii České republiky budeme vybírat hlavu státu přímou volbou, což někdo možná zpochybní. Vždyť i český spisovatel a novinář Ludvík Vaculík kdysi prohlásil: „Lidová volba prezidenta bude chyba. Protože čím větší počet lidí něco rozhoduje, tím nižší je výsledek. Proto bývají rozhodnutí Vysoké búdy ve Zlíně tak správná: má pět členů.“

Nicméně zvolit musíme, takže pevnou ruku a dobrou volbu (ať už v prvním kole nyní, nebo i v případném druhém kole za týden).

Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz


Ztráta, která nebolí. Česká národní banka se loni kvůli intervencím dostala do ztráty 243 mld. Kč. O rok dříve vykázala zisk 46,5 mld. Kč. Důvodem ztráty je nárůst devizových rezerv v souvislosti s ukončováním devizových intervencí a následné posílení kurzu koruny. ČNB upozornila, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou stabilitu.

Následky brexitu na zbytek EU. Evropská komise chce v příštích letech vyšší příspěvky 27 členských zemí do rozpočtu EU, oznámil to komisař pro unijní rozpočet Günther Oettinger. Důvodem navýšení je podle něj jednak mezera v příspěvcích po odchodu Velké Británie, ale také potřeba systematicky financovat řešení migrační a uprchlické krize či společnou obranu. Britský odchod z unie na jaře 2019 bude podle něj v unijním rozpočtu představovat mezeru 12 až 15 mld. eur ročně.

Šlape to. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí 2017 vzrostla meziročně o 5 %. To je v souladu s předchozími odhady ČSÚ z konce roku. Meziroční růst HDP byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 %. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 16. února. Dobré výsledky vykázala i německá ekonomika, na níž je závislá celá řada českých podniků. Německý HDP loni stoupl o 2,2 %. Jde o nejrychlejší růst za posledních šest let. Předloni HDP stoupl o 1,9 %.


GRAF: Roční růst české ekonomiky (v%)

Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ


Nic nového pod sluncem? Žadatelé o dotaci pro Čapí hnízdo podle OLAF podali nepravdivé a neúplné informace. Podle zprávy úřadu by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod. Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro farmu už česká policie obvinila 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše. Sněmovna ale ještě musí rozhodnout, zda Babiše vydá k trestnímu stíhání.

Konjunktura zahojila státní kasičku? Stát loni vybíral více na všech daních. Finanční úřady vybraly na dani z přidané hodnoty 381,7 mld. Kč, což je meziročně zhruba o 32 mld. více. Na dani z příjmu právnických osob to bylo 170,7 mld. Kč, o necelých 6 mld. Kč více, vyplývá z údajů Ministerstva financí a Finanční správy ČR. Nárůsty jsou patrné i u daní z příjmu fyzických osob nebo u spotřebních daní.

Dropbox míří na burzu. Americká společnost Dropbox, jež provozuje cloudové úložiště a umožňuje uživatelům sdílení souborů, míří na americkou burzu. Firma už v tichosti podala žádost k uskutečnění tzv. první veřejné nabídky akcií (IPO). V pátek o tom informovala agentura Reuters s odkazem na zdroj blízký jednání.

Od autobusů k větrníkům. Nedávný šéf a největší akcionář Škody Transportation Tomáš Krsek vydělal na prodeji firmy, která přešla do rukou Petra Kellnera, miliardy. A už udělal svou první investici v éře „po Škodovce“. Odhadem za 3,5 mld. Kč získal většinu ve finské firmě Winda Power, jež připravuje větrné elektrárny. Do obnovitelných zdrojů chce Krsek se svým týmem investovat ještě okolo 3 mld. Kč, další miliardy má na nákup průmyslových firem a startupů, napsaly Hospodářské noviny.

Nebýt tak vysokých cen a ČNB… Objem hypotečních úvěrů činil v roce 2017 celkem 224 mld. Kč, což je o 2 mld. méně než v rekordním roce 2016. Jde o odhady Hypoteční banky, která je lídrem tuzemského trhu. Za mírné snížení prodejů hypoték mohlo podle banky zejména snižování cenové dostupnosti nemovitostí kvůli pokračujícímu růstu cen rezidenčních nemovitostí a zpřísnění pravidel ČNB pro jejich poskytování, zejména zavedení ukazatele maximálního LTV – poměru výše úvěru k hodnotě zástavy.

Ethereum trhlo rekord. Cena kryptoměny ethereum vystoupila ve středu na nový rekord 1 417,38 USD za jednotku. O část zisků začala přicházet ještě ten den po poledni. V sobotu v dopoledních hodinách se podle serveru coinmarketcap.com obchodovala druhá nejsilnější digitální měna po bitcoinu za 1 333 USD. Za poslední týden se hodnota této kryptoměny zvýšila o 60 % a za poslední rok dokonce o více než 13 000 %.


GRAF: Vývoj ceny ethereum za poslední rok


Zdroj: coinmarketcap.com


Inflace zpomalila. Prosincová meziroční inflace byla mírně nižší (o 0,1 procentního bodu) než odhadovala ČNB ve své aktuální prognóze. Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 2,4 % z listopadových 2,6 %. Inflace by se podle analytiků měla i nadále držet nad 2 % a postupně začít klesat až ve druhé polovině roku. Bankovní rada ČNB proto podle analytiků zvýší úrokové sazby už v únoru.

Turistická Florida se neotevře těžařům. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, která minulý týden uvedla, že zamýšlí zpřístupnit skoro celou oblast amerických pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu, udělila výjimku Floridě. Pobřežní vody u státu Florida se tak na žádost guvernéra tohoto státu Ricka Scotta neotevřou. Florida zůstane pro turisty. Výjimku žádají i další státy.

Wizz Air in Austria. Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air chtějí v dubnu vstoupit na rakouský trh. Sázejí na růst poptávky po cestách do východní Evropy a na prostor na trhu, který se vytvořil po pádu dvou konkurenčních přepravců. Do spojení Vídně s destinacemi ve střední a východní Evropě společnost investuje 331 mil. USD a vytvoří 120 nových pracovních míst.

Kdo chce, může. Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé EU v listopadu pokračovala v poklesu a je na novém minimu od finanční krize. V zemích platících eurem se proti říjnu snížila o 0,1 procentního bodu na 8,7 % a byla tak nejnižší od ledna 2009. V celé EU klesla stejným tempem na 7,3 procenta na minimum od října 2008. Vyplývá to z údajů Eurostatu. Nejnižší nezaměstnanost dál zůstává v Česku, přestože loni v prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 % na 3,8 %.


GRAF: Míra nezaměstnanosti v EU (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, Eurostat


Druhá tvář konjunktury. Nedostatek pracovních sil na českém trhu začíná dopadat na fungování firem. Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se už dostaly do situace, kdy kvůli nedostatku zaměstnanců nemohly vzít další zakázku. Více než desetinu zakázek muselo odmítnout 14 % firem, tři procenta firem dokonce musela odmítnout každou třetí nabízenou zakázku, vyplývá z pravidelného šetření Index očekáváním firem ČSOB.

Češi ztrácí pivní břich? Pivovarům Staropramen, druhému největšímu producentu piva v Česku, vzrostly v roce 2016 celkové tržby o 513 mil. na 9 mld. Kč. Tržby za prodej piva klesly o 175 milionů korun na 7,34 miliardy, hlavně kvůli poklesu prodejů v Česku. Většina tržeb (4,56 mld. Kč) z prodeje piva plyne ze zahraničí, na Česko připadá 2,78 miliardy Kč. Kvůli odpisům předloni Staropramen prodělal 1,29 mld. Kč.

Uspokojivý výsledek? Jak pro koho… Po osmi měsících vyjednávání se skupina ČEZ dohodla s odboráři na růstu mezd pro letošní rok. Smluvní mzdy porostou o 2,2 %, tarifní mzdy pak o 6 %. Tarifní mzdu přitom ve společnosti dostávají zhruba dvě třetiny zaměstnanců, zbytek má druhý typ smlouvy. Odbory do kolektivního jednání původně vstupovaly s požadavkem na 10procentní růst mezd pro tarifní zaměstnance.

Na bitcoin si „věštec z Omahy“ nevsadí. Současná mánie kolem bitcoinu a dalších kryptoměn neskončí dobře. Předpověděl to podle serveru televize CNBC americký investor Warren Buffett. „Co se týče kryptoměn, obecně mohu téměř s jistotou prohlásit, že dospějí ke špatnému konci. Kdy nebo jak se to stane, nevím,“ cituje Buffetta server.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares111 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5108 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7640 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.