2 Shares 3489 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares105 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5100 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7624 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.

Souhrn událostí 10. týdne aneb co vám možná uniklo

Míra nezaměstnanosti stále rekordně nízko, na kolika je nyní, co se děje ve Škodovce, jak dopadl žebříček dolarových miliardářů Forbesu, na co kývl Uber, kdo chce jít proti Streamu, rozpoutá Donald Trump obchodní války, do čeho jde exšéf a zakladatel Uberu, čím Česko uchvacuje svět nebo jaké plány na expanzi má Škoda Auto? Na Peak.cz přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se minulý týden událo ve světě byznysu.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

slovy Járy Cimrmana, rozmáhá se nám tu takový ošklivý a skoro bych řekl zlý nepěkná věc. Alespoň tak se mi jeví fakt, že za všechno špatné v Maďarsku a nyní i na Slovensku může americký finančník a filantrop George Soros původem z Maďarska. Po premiérovi Viktoru Orbánovi na něj ukázal jako na zlo i slovenský premiér Robert Fico. A výhrady vůči Sorosově snaze o šíření liberalismu mají i jinde ve světě. Kromě Česka. Tady (možná zatím) za všechno mohou podle čerstvě inaugurovaného prezidenta Miloše Zemana „zlí novináři“ z České televize a od Zdeňka Bakaly. Kola byznysu se přesto točí dál, proto se pojďme podívat na to, co vám možná uniklo.

Libor Akrman
šéfredaktor Peak.czKoláče pro všechny! Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,7 % z lednových
3,9 %. Bez práce bylo podle statistik Českého statistického úřadu zhruba 280 900 lidí, což je za únor nejméně od roku 1997. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v únoru činila 5,1 %.

31 646 Kč! Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o 8 % na 31 646 korun, což je o 2 337 korun více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 %. Za výrazný mezičtvrtletní nárůst mohou rostoucí platy ve veřejném sektoru a vyplácení bonusů na konci roku.


Graf: Reálný růst průměrné mzdy v Česku (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ


Další vyjednávání ve Škoda Auto. Automobilka plánuje vytvořit v Mladé Boleslavi okolo 3 000 nových pracovních míst, pokud se dohodne s odboráři na zavedení 18směnného provozu, který by měl zajistit potřebné zvýšení kapacity mateřského závodu. Aktuálně automobilka řeší s odbory i zvyšování mezd. Nicméně jak mzdové návrhy, tak plány vedení na třísměnný provoz odboráři odmítají.

Dolaroví miliardáři 2018. Žebříček časopisu Forbes má nového vládce. Nejbohatším mužem planety se stal Jeff Bezos, zakladatel internetového obchodu Amazon. Jeho jmění Forbes odhaduje na 112 mld. USD. Bezos z trůnu sesadil zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese. Mezi dolarovými miliardáři nechybí ani šestice Čechů. Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner, který se s majetkem 15,5 miliardy dolarů umístil v celosvětovém žebříčku na 88. místě.

Konec nejisté sezony Uberu v Česku? Společnost Uber se dohodla s vládou v demisi, že bude podnikat v Česku. Okamžitě si tedy zažádá o živnostenský list. Řidiči Uberu budou muset mít licenci jako taxikáři a budou také dobrovolně evidovat tržby. Po setkání se zástupci firmy to řekl premiér v demisi Andrej Babiš.

Zrod další internetové televize. Skupina Mall Group spustí v Česku na konci roku vlastní internetovou televizi. Povedou ji bývalý šéfproducent Stream.cz Lukáš Záhoř a producent seriálu Kancelář Blaník Milan Kuchynka. Programové schéma televize, která ještě nemá název, počítá s vlastní seriálovou produkcí a také s původními populárně-naučnými a zábavními pořady.

Levní, tudíž i atraktivní? Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí světa, v žebříčku si meziročně polepšilo o jedno místo. Nejlepší podmínky jsou v Číně. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, ve které porovnávala 42 zemí. Mezi 19 evropskými státy je Česká republika třetí za Litvou a Maďarskem. Studie porovnává jednotlivé země podle různých rizikových a nákladových faktorů, například podle politického a ekonomického rizika, tržních podmínek a personálních nákladů.

Konec éry jen „české“ Škodovky? Škoda Auto investuje v příštích pěti letech do alternativních pohonů a nových služeb mobility zhruba 2 mld. eur. V roce 2025 chce mít deset modelů na elektrický pohon, z toho šest čistých elektromobilů. Před zahájením ženevského autosalonu to uvedl předseda představenstva Bernhard Maier. Podle něj chce automobilka navýšit výrobní kapacitu a „nelze vyloučit ani investici do zcela nového závodu mimo Českou republiku“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jan Hájek (Zážitky.cz): Virtuální realita náš byznys neohrožuje, lidé si zatím chtějí sáhnout

Jan Matějů (Dáme jídlo): Restaurace se z našich dat o rozvozu jídla mohou učit

Trh práce už české ekonomice nepomůže, pohonem musí být investice

OECD: Bohatý Chorvat, chudý Brit? Důchodci v Nizozemsku, Turecku a Chorvatsku mají nejvyšší důchody v porovnání s odměnami za práci. Naopak lidé v Jihoafrické republice, Spojeném království nebo Mexiku se v důchodu budou muset hodně omezit, vyplývá z analýzy OECD. Chorvatští důchodci například od státu dostanou v průměru až 129 % své mzdy, Turci 102 % a Nizozemci 101 %. Poměrně dobře na tom jsou lidé v Indii (99 %), Portugalsku (95 %) a Itálii (93 %). Nejnižší státní důchody v rozvinutých zemích má naopak Spojené království, kde lidé pobírají penzi ve výši necelých 30 % své mzdy. Podobně jsou na tom v Mexiku, v JAR jde pak jen o necelou pětinu.

Růst cen v únoru zpomalil. Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu nižší, než očekávala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 1,8 procenta z lednových 2,2 procenta.


Graf: Meziroční míra inflace v Česku v jednotlivých měsících (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, ČSÚ


Nastává začátek obchodních válek? Americký prezident Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, který vstoupí v platnost za 15 dní. Výjimku přiznává Kanadě a Mexiku, další státy prý mohou následovat. Clo na dovoz oceli bude stanoveno ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Evropská unie už předtím oznámila, že je připravena na nová cla reagovat. Podle eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové není jasné, zda jsou Trumpovy plány v souladu s pravidly WTO. Unie tak může aktivovat opatření na ochranu vlastního trhu, varovala.

Od taxi k investování. Spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick, který loni v červnu odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, založil investiční fond s názvem 10100. Oznámil to na sociálních sítích s tím, že fond se zaměří na oblast nemovitostí, e-obchodu či inovací v Číně a Indii.

Tenký led bulharského premiéra. Stovky lidí se podle bulharských médií sešly před úřadem vlády v Sofii, aby požadovaly demisi vlády kvůli kontroverznímu prodeji bulharských aktivit ČEZu. Protest podpořila opoziční Bulharská socialistická strana, jejíž šéfka Kornelija Ninovová vzkázala premiérovi Bojkovi Borisovovi, že její strana má podporu 70 % bulharského lidu.

Ekonomika eurozóny zpomaluje. HDP eurozóny vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 2,7 % v meziročním srovnání po růstu o 2,8 % v předešlém období. Uvedl Eurostat. Mezičtvrtletně pak evropská ekonomika rostla o 0,6 %.


Graf: Mezičtvrtletní růst HDP eurozóny (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, Eurostat


Alco-Cola po 125 letech? Americká společnost Coca-Cola se údajně chystá uvést na trh svůj první alkoholický nápoj, poprvé za 125 let své existence. V současnosti experimentuje s přípravou limonády s nízkým obsahem alkoholu určené pro japonský trh, píše britský list The Daily Telegraph.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec tradice. Coca-Cola hodlá dobýt japonský trh alkoholickým nápojem

Vladimir Putin zvedá Trumpovu jadernou rukavici

Kam až porostou mzdy? Podle statistik berou Češi nejvíce v historii

FlixBus na kolejích. Po několikaměsíční fázi testování vstupuje autobusový přepravce FlixBus na trh železniční přepravy v Německu. Od 24. března spouští pravidelný spoj mezi Hamburkem a Kolínem. V dubnu začnou vlaky FlixTrain jezdit i mezi Berlínem a Stuttgartem. Šéf společnosti André Schwämmlein dál oznámil, že firma přemýšlí také o rozšíření nabídky o dálkové vlakové spoje.

Jeden za cenu šesti. Ceny starších bytů v Praze byly na konci loňského roku více než šestkrát vyšší než v nejlevnějším Ústeckém kraji. Zatímco v Praze stál metr čtvereční v průměru 80 504 Kč, na Ústecku 13 213 Kč. Uvedla ČTK, jež vycházela ze statistik developerské firmy Trigema.

Místo Čestmíra létající taxík. Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje firmy Detlev von Platen. Podle Platena ho k této myšlence vedla doba strávená na jeho cestách z továrny Porsche na stuttgartské letiště. Porsche není ale první, například Uber již ohlásil, že v roce 2020 začne takové automobily testovat v Los Angeles či Dubaji.

DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:

  • V kinech tento týden startují tyto filmy – české komediální drama Tátova volha s Eliškou Balzerovou a Tatianou Vilhelmovou v hlavních rolích, americký akční snímek Přání smrti s Brucem Willisem, chorvatsko-srbský válečný snímek Básník, který málem zabil Hitlera a dokumentární snímek Terezy Nvotové Mečiar. S dětmi můžete vyrazit na animovaný snímek Včelka Mája: Medové hry.

Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares105 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5100 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7624 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.