4 Shares 3255 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares109 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5108 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7638 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.

Souhrn událostí 1. týdne aneb co vám možná uniklo

O kolik se zvyšuje minimální mzda, jak dopadl rozpočet roku 2017, jak se (ne)daří Tesle, čím okouzlila koruna, co se nelíbí EU, že nás žene k soudu, kam už vyšplhal index Dow Jones, co se děje kolem ČEZu, co si vysloužil šéf ČNB Rusnok nebo jak moc jsme „jádrovali“ v loňském roce? Na Peak.cz přinášíme to nejzajímavější ze světa byznysu. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

věřím, že jste po Vánocích i novoročním volnu odpočatí a plní elánu a předsevzetí. Stejně jako my na Peak.cz, kde se budeme snažit vám přinášet ty nejdůležitější a nejzajímavější zprávy. A teď už pojďme k dění prvního lednového týdne.

Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz


Skokové zvyšování. Minimální mzda se od 1. ledna 2018 zvýšila o 1 200 korun na 12 200 Kč. Zvedla se tak o 11 procent. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí by si mělo polepšit asi 132 tisíc lidí, kteří pracují za nejnižší odměnu.

„E-šopujeme“ ostošest. Dobrá ekonomická situace v Česku se odráží i v tržbách internetových obchodů, které by za rok 2017 mohly být o 18 mld. Kč vyšší než o rok dříve. Za loňský rok by trh e-commerce mohl utržit celkově přes 116 mld. Kč, odhaduje Asociace pro elektronickou komerci. Nejrychleji rostoucí kategorie byly potraviny, oblečení či drogerie a další zboží běžné denní spotřeby.

Tesle zamrzly CD-ROMy? Americká automobilka Tesla se potýká s problémy při výrobě žádaného Modelu 3 a znovu oddaluje cíl 5 000 vyrobených vozů za týden. Tesla původně předpokládala, že cíle dosáhne do konce roku 2017. Už v listopadu však jeho dosažení posunula na závěr března a nyní jej oddálila až na konec června. Za celé čtvrté čtvrtletí roku 2017 vyrobila pouze 2 425 vozů Model 3 a dodala jich 1 550, což je mnohem méně, než doufala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

TESLA = TEchnicky SLAbé? Jak kde

Akciová záhada Tesla: až se člověk diví, jak to ten Elon Musk dělá

Bitcoin, EET či prodeje roku? Nejdůležitější události roku 2017 očima Peak.cz

Světová síla koruny. Česká koruna se loni zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Nejvíce loni posílila měna Mosambiku, která si k dolaru připsala 21 %. Druhé místo patří české koruně a polskému zlotému s růstem o 18 %. Na opačném konci skončil uzbecký som, jenž se propadl o 60 %. Vyplývá to z analýzy agentury Bloomberg nejlepších a nejhorších aktiv za rok 2017. Nejlépe se dařilo kryptoměnám.

Když se daří, tak se daří. Americký Dow Jones index poprvé prolomil hranici 25 tisíc bodů. Index měří výkon akcií 30 předních amerických firem. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal 5 000 bodů, což je nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896.

Střed Evropy proti „zbytku světa“? Evropská komise podala u Soudního dvora Evropské unie žaloby proti Česku, Maďarsku a Polsku kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl. Už na počátku prosince tento krok avizoval první místopředseda EK Frans Timmermans. Naznačil přitom tehdy, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí.

ČEZu se bouří minoritáři. Minoritní akcionáři energetické společnosti ČEZ, které sdružuje ekonom a poradce česko-slovenské investiční skupiny J&T Michal Šnobr, žádají uspořádání mimořádné valné hromady firmy. Uskutečnit by se měla v první polovině letošního roku, tedy ještě před řádnou valnou hromadou, jež se pravidelně koná v červnu.

Že by cena za něžnost? Guvernér České národní banky Jiří Rusnok získal od měsíčníku The Banker cenu Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2018 za způsob ukončení devizových intervencí bez tržních otřesů.

Bankovní rada ČNB, uprostřed Jiří Rusnok

S jádrem na věčné časy. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce přes 28 terrawatthodin elektřiny, což je o 15 % více než v roce 2016. Letos by měla produkce dále růst. Uvedla to energetická firma ČEZ, která elektrárny vlastní. Předloni produkce obou elektráren kvůli dlouhodobým odstávkám klesla.

Insideři více vědí. Šéf společnosti Intel Brian Krzanich prodal velkou část svého akciového podílu ve firmě v době, kdy už věděl o problémech s čipy, ale informace ještě nebyla zveřejněna. Píše to zpravodajský server Business Insider. O vážné bezpečnostní zranitelnosti hlavních počítačových procesorů firmu informovala společnost Google. Intel tvrdí, že prodej byl naplánován předem. Pokud by se potvrdilo, že Krzanich akcie prodal záměrně, šlo by patrně o trestný čin.

Stáhli jsme opasky. Hospodaření českého státu loni skončilo se schodkem 6,2 mld. Kč, informovalo ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 mld. Kč, loňský výsledek je tak druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 mld. Kč.

Westinghouse opět mění majitele. Zkrachovalou firmu Westinghouse koupí investiční společnost Brookfield. Za jadernou divizi Westinghouse Electric zaplatí japonské Toshibě 4,6 mld. USD (97,4 mld. Kč). Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot. Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.

AI se sídlem v Číně. Čína chystá výstavbu technologického parku zaměřeného na vývoj umělé inteligence. Hodlá do něj investovat 13,8 miliardy jüanů (44,4 mld. Kč), oznámila agentura Nová Čína. Areál bude stát na západním předměstí Pekingu na ploše téměř 55 hektarů a dokončen by měl být do pěti let. Předpokládá se, že pojme zhruba 4 000 firem.

Ještěd, druhý St. Moritz. Pokud se naplní plány nového provozovatele, ze skiareálu na Ještědu by se mělo stát do několika let moderní zimní středisko s širokými sjezdovkami a lepšími službami. Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) získala areál od města do pronájmu od letošní sezony na deset let s opakující se opcí. TMR hodlá do areálu investovat až 700 mil. Kč.

Level two. Švýcarská společnost Cellestia Biotech začala zkoušet na prvním nemocném pacientovi svůj lék CB-103. Ten vyvíjí pro léčbu leukemie, lymfomů a takzvaných solidních nádorů, které souvisí s poruchou komunikace mezi buňkami. K testování přípravku na lidech pomohla investice skupiny PPF a její biotechnologické firmy Sotio, které vlastní český miliardář Petr Kellner. Na začátku loňského roku společnosti spolu s dalšími soukromými investory daly do švýcarské firmy 5,2 milionu franků (asi 113 milionů korun), napsaly Hospodářské noviny.

SoftBank neUbere plyn. Japonská společnost ​​SoftBank Group uspěla s nabídkou na koupi velkého podílu v americké alternativní taxislužbě Uber Technologies. Informoval list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. SoftBank se díky transakci stane jedním z největších akcionářů Uberu a získá dvě křesla ve správní radě podniku, napsala agentura Bloomberg.

Sladké prémie. Technologická společnost Apple vydělala ve svém fiskálním roce 48,4 mld. USD. Úspěšný rok je vidět také na odměnách vedení společnosti. Šéf Applu Tim Cook získal na bonusech 9,3 mil. USD, což je o 74 % více než loni.

Sliby z Twitteru. Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby také dodávkový vůz. Dodávka přijde na řadu po novém sportovně-užitkovém vozu (SUV) Model Y. „Slibuji, že hned po Modelu Y budeme vyrábět dodávkový automobil,“ napsal Musk na svém twitterovém účtu. Tesla by Model Y měla uvést na trh během zhruba dvou let, upozornila agentura AP.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares109 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5108 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7638 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.