1 Shares 12447 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Přiložte mobil. Zaplaťte. Do Česka vstoupil Android Pay

INFOGRAFIKA UVNITŘ. Operační systém Android je celosvětově přítomný v každých čtyřech mobilech z pěti, celkem je ve více než dvou miliardách telefonů. Jeho mobilní peněženka Android Pay si však cestičku teprve prošlapává. Od půle listopadu ji máme i v Česku. Pojďme se podívat na fakta (nejen) o Android Pay.

Libor Akrman 21. listopadu 2017
1 12448

Digitální peněženku vyvíjela firma Google už před šesti lety. Tehdy ji představila pod názvem Wallet (anglicky peněženka, pozn. red.), nicméně rozšířit ji do světa se tenkrát ještě nepodařilo. I proto v roce 2015 Google představil nový systém bezkontaktních plateb, který k placení využívá NFC čip.

Světlo světa spatřil Android Pay, což je mobilní aplikace, která právě tento speciální čip používá. Ten v mobilech dělá tu samou práci jako čipy při mobilních platbách. Uživatel aplikace si mobil spáruje se svými platebními kartami a pak už mu stačí místo nich přiložit k platebnímu terminálu jen mobil.

VÍCE K TÉMATU:

Blíží se konec peněz ve fyzické podobě?

Miroslav Lukeš (Mastercard): Fintech přináší pokrok, který ale někdo musí zaplatit

Bezpečnost platby mobilem může chránit buď PIN, nebo i otisk prstů, pokud telefon umí daktyloskopii. Android Pay přitom není závislý na konkrétních mobilních operátorech a nevyžaduje speciální telefonní karty. Bezpečnost zajišťuje šifrování. Aplikace navíc nesdílí s obchodníky číslo karty, ale pouze bezpečnostní kód potvrzující platbu.

Pojďme si projít fakta o Android Pay a také o mobilních platbách.

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Že mobily budou stále častěji určeny i k placení, je již jistota. Ze studie společnosti Visa o digitálních platbách vyplývá, že zájem o mobilní platby neustále roste i mezi Čechy.

Padesát procent české populace kontroluje svůj zůstatek nebo se přihlašuje k dalším službám prostřednictvím bankovní aplikace.

„Jsme přesvědčeni, že do několika let bude využívání internetového bankovnictví vystřídáno právě mobilem. Android Pay je dalším krokem k budoucnosti, ve které lidé svou banku pomyslně nosí stále u sebe – tedy ve svých telefonech,“ poznamenal Paweł Kucharski, generální ředitel mBank pro ČR při spuštění Android Pay v Česku.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2949 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1269 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.